Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Büyük bir ksımını tamamladığım paludaryumum

muhittin

Bronz 3 Üye
Büyük kısmı dedim çünkü bazı eksiklikler var benim göremediğim onları da tecrübeli arkadaşların tavsiyeleriyle tamamlarım.

Baştan söyleyeyim kuru alan yeni olduğu için kaplumbağalar daha alışamadı bu sebepten dolayı ısıtma lambası girişe bakıyor. Normalde kuru alanın içine bakacak.

http://www.youtube.com/watch?v=MryTn1Pdu8E

Videoyu cok dikkatli izleyemedim ama benim gordugum testileri cikartin hem salinim yapabilir hemde icinde pislik birikir onlarin yerine ipek yaprakli uzun bitkiler koyun bu uyumalarina da olanak verir (En azindan ikisini cikartin, goruntuyu cok begendiyseniz)

Birde water turtle diye birsey yok turtle su kaplumabagasi tortoise kara kaplumbagasi demektir

Cvp: Büyük bir ksımını tamamladığım paludaryumum

bende filtre içini değişmeme rağmen neden bir süre sonra suyun rengi değişiyor diyordum meğer testilerdenmiş onları bi elden geçireyim

Kuru Alan ya da kuru alan rampasımı desem bilemedim, o kısımdan hayvanların kaçma ihtimali yüksek kenarları açık galiba.

kuru alan rampası ordan çıkıp 50 x 50 ve 30 cm derinliğinde silis kum alan var oraya alıştırmaya çalışıyorum dediğiniz yerden kaçamazlar çünkü ordan düşebilecekleri tek yer akvaryumun içidir. dışarıya çıkacak kadar yakın değil hesaplayıp yapmıştım bunun dışında öneriniz var mı ?

Şimdi tekrar baktım video ya kapluşun durduğu yerden sağ ve soldaki o cam kemerlerden bile yürüyerek dışarıya atlayabilirler, kaçma konusunda neler yapabileceklerini iyi hesaplamak lazım. Yani adım atar içeri düşer diye düşünmemek lazım atlayabilir üstüste çıkabilir v.s Gerçi video fotograf yanıltıcı da olabiliyor ama tekrar bir kontrol tavsiye ederim.

Kum kuru alan fikri güzel benimde hoşuma gidiyor ama yumurtlama detayı yoksa sadece kuru alan amaçlı olarak çok kullanışlı değil. Islak hayvana kumlar yapışacak akvaryum içine taşınacak rahatsız olabilirler.

mailto:/a/img538/6185/UHpTne.jpg
mailto:/a/img540/5171/3dIay1.jpg
mailto:/a/img661/5772/zXPvNC.jpg
mailto:/a/img661/9236/izinxU.jpg
mailto:/a/img904/3438/BBALUk.jpg
mailto:/a/img661/4973/d4QCz1.jpg
mailto:/a/img538/5076/tgjrbd.jpg
mailto:/a/img540/5631/11qEFw.jpg

https://imageshack.com/a/1nbz/1

Hala aynı fikirdeyim ;)
Bu arada akvaryumda balıkmı var? 1. Resimde görünen 2 siyah şey nedir?

siyah moli kendileri dişi erkek şimdi diyeceksiniz ki balıkla olmaz yaptım oldu efenim hiç bir sorunda olacağınıda düşünmüyorum çünkü kullandığım yemler arasında royalde var ama molilere yaklaşmıyorlar bu bir ikincisi aç kalsalarda molilere yaklaşmıyorlar aç iken saldırmıyorsa benim görüşüm bu saatten sonra bir sıkıntı çıkmaz tabi molileri direk atmadım ben içine cani değilim sonuçta belli bir alışma süreci oldu bölme ile ve o zaman dahi sıkıntı çıkmadı hatta balık sayısını çoğaltmayı düşünüyorum

Sakinnn :) Birşey demedim yemiyorlarsa sorun yok benim için yedikleri zaman üzülürüm.

Bugun yemese yarin yiyecektir diye dusunuyorum ben

Sariligin nedeni o olabilecegi gibi mangrow koku de olabilir

Benim tostos bu akvaryumda yaşıyor olsaydı günde 10kere toplardım yerlerden:p Sizinkiler çok usluymuş şanslısınız:)

Eğitim veriyorum ben onlara :)

Resler diğer kaplumbağalara nazaran avcı ruhludur. Karnı tok olsa dahi içgüdüsel olarak yakalama meyili gösterecektir.

Bir ihtimal siyah olmaları ilgilerini çekmiyor olabilir.

Benim de siyah secmemin sebeplerinden biri de bu ilgi meselesi ayrica benim kaplumbağalarin yetistikleri yer balikli akvaryumdu ben 11 cm iken aldim digeride 8 cm di doguma buyume balik gördükleri icin cok tedirgin degilim acikcasi , hepsini bir arada gormek baska bir duygu
Birde akvaryum nasil olmus eksikler var mi ? Ya da ekleyebilecegim seyler ?
Filtre malzemelerini daha once actigim konudaki gibi yaptim yukarda arkadas demisti testi salinim yapar diye. Dogru cikti gece cikardim testiyi sabaha kadar su netleemeye basladi.

Birde kacma sanslari varsa kesfettikten sonra devamli kaciyorla, yani bir kere kacarlarsa onlem almaniz gerekecek

Kacma olayini hallettim o kisima uzatma tasarlamistim daha onceden yerlestirdim ve tamamladim

şimdi bilgisayara geçip baktım. önce akvaryum içini yazayım. killeri çıkardım demişsin. mango boy ve şekil olarak uygun ama ince o hayvanların işini görmez. ende 10 cm kadar olmalı ki altına girip ağırlığı ile üstlerinden atamadan kaşınabilsinler.

bir de ipek bitki al sert ve çoklu dalı olanından bu hem balıklar için olası gizlenme veya kaçma kaplumbağalar için üstüne basıp uyuma ve sürtünerek boyun derilerini atmasına yardımcı olur. bunu alınca mango gibi koyup ortala bu şekilde geniş gösterir. çevresinde dolanırlar.

gelelim kuru alana. kum yumurtlama olmadığı sürece sıkıntılıdır. onun üstüne tam ölçüde rampadaki halının paspas modeli var ondan alıp koy. bu linktekinden tel örgülü olanından alma. tırnakları takılır.

http://tinypic.com/view.php?pic=2nqqrsl&s=5

kuru alanın duvar tarafı önemli değil ama diğer tarafından kaçma riskleri var. o ön kısma mukavva gibi düz bir şey yapıştır. ayağını kayıta basarsa kendilerini dışarı atarlar. özellikle hızlı inişlerde dışarı atlama riski var.

Geri