Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Büyük kaplumbağam suya girmiyor.

AlperDeniz

Bordo Bereli
Merhaba arkadaşlar. Kaplumbağamın 16-17 CM kabuk boyu var. Son 1-2 haftadır kuru alanda takılıyor. Sadece yem verirken iniyor suya ve biraz yüzdükten sonra geri çekiliyor.
Gözlemlediğim kadarı ile hiç bir hastalık belirtisi yok. Yemini gayet iyi yiyor.

Büyük kaplumbağaların suya pek girmemesi normal mi acaba?

Cvp: Büyük Kaplumbağam Suya Girmiyor

kaplumbağalar büyüdükçe hareket etme konusunda biraz ağırlaşırlar. donanım durumun nedir alper. uv, ısıtıcı falan.

cinsiyeti dişi mi ?

İştahı yerindeyse normal. Bende de 2 tane kaplumbağa var bi tanesi sudan nerdeyse hiç çıkmıyo ötekide günün büyük bölümünü ayaklarını gererek kayanın üstünde geçiriyo. Yani her kaplumbağanın kendine göre bi yaşam tarzı var bence :)

@Vanilya, kayada devamlı güneşlenen kaplumbağa mı bahsettiğiniz alt kabuk pembeleşmesi yaşayan?

Hayır. kabuk pembeleşmesi olan kaplumbağam yüzmeyi çok seviyo. Miskin olan ve sürekli güneşlenende pembeleşme yok ama ikiside sağlıklı ve iştahlılar. @AlperDeniz Bence senin kaplumbağanda miskin sorun bu :)

Kaplumbağam dişi. Ve U.V dışında her şeyi tam. U.V'yi de Devit 3 ile kapatmaya çalışıyoruz.

Normal mi sizce?

Kuru alandaki ısı, sudaki ısıdan fazlaysa kuru alanda daha fazla vakit geçirmesine neden olur. Yemlerinide yediğine göre sağlık sorunu olduğunu hiç sanmıyorum.

belki üreme ergenliğine gelmiş olabilir. o zaman böyle belirtiler gösteriyor. forumda bir arkadaşın başına gelmişti. boş yumurtalar yumurtlamıştı. aşağıda bilgisi
mailto:/forum/Konu-saki-yumurtladi.html

tabi bu suyun soğuk olmasından da kaynaklanabilir. D3'ü haftada bir yemine bir damla damlatarak verebilirsin. fazlasına gerek yok. uvb olması iyi olurdu, uvb ile kendisi vücudunda üretir. o zaman vitamine gerek kalmaz. D3 iyinin kötüsü. yemle emilim fazla olur. ama suya girmiyorsa kabuğunada sürüp az da olsa emilimi sağlayabilirsin.

cem' Alıntı:
belki üreme ergenliğine gelmiş olabilir. o zaman böyle belirtiler gösteriyor. forumda bir arkadaşın başına gelmişti. boş yumurtalar yumurtlamıştı. aşağıda bilgisi
mailto:/forum/Konu-saki-yumurtladi.html

tabi bu suyun soğuk olmasından da kaynaklanabilir. D3'ü haftada bir yemine bir damla damlatarak verebilirsin. fazlasına gerek yok. uvb olması iyi olurdu, uvb ile kendisi vücudunda üretir. o zaman vitamine gerek kalmaz. D3 iyinin kötüsü. yemle emilim fazla olur. ama suya girmiyorsa kabuğunada sürüp az da olsa emilimi sağlayabilirsin.
O kadar bilgiyi de biliyorum hocam :smile: Amatör bir bakıcı değilim.
Sistemim dediğim gibi UV dışında tam. Vitamin kesinlikle kullanmıyoruz zaten.

Garibime giden şey ise hiç bir hastalık belirtisi yok iken hareketlerinin yavaşlaması :ff:

alper ben sera reptilin vitaminden kullanıyorum. memnunum. hareketliler belki bir vitamin eksikliğinden kaynaklı birşey olabilir. ya da psikolojik. bende merak ettim şimdi çaresini bulursan bilgilendir. bizimde başımıza gelebilir.

Teşekkürler Cem Bey :smile:
1 hafta daha gözlemleyeceğim. Devam ederse köpeğimi götürdüğüm veterinere götürücem.

Geri