Sitemize kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilecek, paylaşabilecek ve kaplumbağanız hakkında merak ettiğiniz sorulara cevap bulabileceksiniz.

Üye Ol!

Büyük ve küçük kaplumbağaların aynı ortamda beslenmesi

oldscout

Taç 3 Üye
Katılım
25 Kas 2008
Mesajlar
567
mailto:/forum/showthread.php?tid=391
Benim haytaları tanıttığım, kabuk büyüklüklerini yazdığım Bay Tarçın - Bayan Kahve çifti ve Nanecik ile Limoncuk büyükler ve küçükler ayrı olarak yaşamaktalar. Büyüklerin ortamını elimden geldiğince çok iyi yapmaya çalıştım. Küçüklerede iyi bir ortam hazırlamak için uğraşıyorum ama yer sıkıntısı nedeniyle onları geniş bir yere almam şu aşamada mümkün değil. Bu resimleri koyduğumdan beri kabuk büyüklükleri hepsinde 1 er cm kadar arttı.

Küçükleri büyüklerin yanına alsam nasıl olur diye düşünüyorum. Beni korkutan büyüklerin küçükleri ısırması. Yemleme zamanında onları ayrı ayrı yemleyebilirim sanıyorum.

Eğer iki büyük aynı anda küçüklerden birini ısıracak olursa ve o sert çeneleri ile iki tarafa çekecek olurlarsa minikler ciddi zarar görür diye korkuyorum.

Büyüklerin saldırgan tutumları var mıdır?

Yardımlar için teşekkürler...
 

Lenin

Altın 5 Üye
Katılım
16 Ara 2008
Mesajlar
239
Bir arkadaşım 6 yaşındaki büyük kaplumbağasının yanına küçük bir kaplumbağa almıştı ve ertesi gün ölü bulmuştuk küçüğü. Bir tane daha aldı ve büyük kaplumbaga onuda öldürdü 1 günde.. Bu tür saldırganlıkları olabiliyor.. Kırmızı yanakların genel olarak saldırgan bir kaplumbağa türü olduğunu okumuştum bir kaynakta, tek bildigim bu.
 

ßusra

Gümüş 2 Üye
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
183
Güzel bir konu açmışsınız.Bende çok merak ediyorum benimde bir sorum olacak İnşAllah cevap bulunur.
Arkadaşımın 13 yaşındaki birinin avucu kadar iki su kaplumbağası var.2-3 gün bende kalacaklar.Benimde onların yarısı kadar iki küçük kaplumbağam birde işaret parmağı büyüklüğünde kaplumbağam var.Acaba 2-3 günlük yanyana koysam birşey olur mu ?
 

oldscout

Taç 3 Üye
Katılım
25 Kas 2008
Mesajlar
567
Benim büyükler ağızlarını açtığında iki küçüğün kafası içine girecek kadar büyük açıyorlar daha bir sorun yaşamadım. Bir sorun olacağını düşünmüyorum. Hatta benimkilerin kabuk büyüklüğü oranını şöyle söyleyim. Büyüklerden birinin üzerinde iki tanesi bir birlerine değmeden güneşleniyorlar :)
 

ßusra

Gümüş 2 Üye
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
183
Teşekkürler.Herhalde birkaç günden bir şey olmaz zaten paludaryum 5 inede yeter 2-3 günlük diye düşünüyorum :)Bu arada kaplumbağalarınız baya büyükmüş :)
 

Kral

Altın 5 Üye
Katılım
28 Eki 2008
Mesajlar
226
bende aynı konuyu açacaktım .
ben bugün kaplumbağamın yanına iki tane 5 ytl lik kaplumbağalardan aldım büyüğünün yanına (akvaryuma) koydumdişisinin yanına geldi onu koklar gibi yaptı ona bişi yapmadı.Daha sonra erkeğinin yanına gitti birden onu kovaladı . sonra pesini bıraktı artık anne yavru gibi geçiniyorlar.
yani bişi yapmıyor.
suan akvaryumumda 3 kaplumbağam oldu o küçükleri büyüğünün sırtına sığabiliyorlar.

aldığım küçük kaplumbağalar bana hemen alıstı akvaryuma koyar koymaz yem attım ikiside yedi.
nasıl alıştılar hemen anlamadım??

baktım küçüklerinin sırtı az yumusak bu normal değilmi?Gece fln büyüğü küçüklere bişi yapmaz dimi acil cevap verin lütfen!Küçük kaplumbagalarım herhalde ısıtıtcı sayesine bana hemen alıstılar ekipmanlarım de tam.

Edit alcatraz:Lütfen kısaltma kullanmayınız ve kelime yazımlarına dikkat ediniz


Vede ben eski üyelerden kral yani türk.
 

aragorn

SKF Delisi
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
2,176
yavruların kabuklarının hafif yumuşak olması normaldir endişe etmeyin.. ufak ve büyük kaplumbağaların beraber bakıldığı ortamlarda yaralanmalara varan kavgalar söz konusu olabilmekte bu yüzden dikkat etmelisiniz.. eğer çok sık bir kavga ortamı olursa alışamazlşarsa birbirlerine ayırmanız gerekebilir yavrunun sağlığı için..
 

Kral

Altın 5 Üye
Katılım
28 Eki 2008
Mesajlar
226
yoo öle kavga falan yok da bi büyüğü aradasıada küçüğünün sırt kabuğunu ısırır gibi yapıyor ondan bişi olurmu daha bugün koydum akvaryumuma normal değil midir?
 

aragorn

SKF Delisi
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
2,176
ilk gün olmasından dolayı normaldir evet ama zamanla alışmazlarsa hala bu tip hareketler olursa durum ciddileşir.. bu kavgalardan dolayı kuyruğunu kaybeden yaralanan yavru kaplumbağalar bile var.. bu nedenle çok dikkat edilmesi gereken bir konu.. alıştıklarından sonra umarım bi sorun kalmaz
 
Üst