Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Büyük ve küçük kaplumbağaların aynı ortamda beslenmesi

oldscout

Taç 3 Üye
mailto:/forum/showthread.php?tid=391
Benim haytaları tanıttığım, kabuk büyüklüklerini yazdığım Bay Tarçın - Bayan Kahve çifti ve Nanecik ile Limoncuk büyükler ve küçükler ayrı olarak yaşamaktalar. Büyüklerin ortamını elimden geldiğince çok iyi yapmaya çalıştım. Küçüklerede iyi bir ortam hazırlamak için uğraşıyorum ama yer sıkıntısı nedeniyle onları geniş bir yere almam şu aşamada mümkün değil. Bu resimleri koyduğumdan beri kabuk büyüklükleri hepsinde 1 er cm kadar arttı.

Küçükleri büyüklerin yanına alsam nasıl olur diye düşünüyorum. Beni korkutan büyüklerin küçükleri ısırması. Yemleme zamanında onları ayrı ayrı yemleyebilirim sanıyorum.

Eğer iki büyük aynı anda küçüklerden birini ısıracak olursa ve o sert çeneleri ile iki tarafa çekecek olurlarsa minikler ciddi zarar görür diye korkuyorum.

Büyüklerin saldırgan tutumları var mıdır?

Yardımlar için teşekkürler...

Bir arkadaşım 6 yaşındaki büyük kaplumbağasının yanına küçük bir kaplumbağa almıştı ve ertesi gün ölü bulmuştuk küçüğü. Bir tane daha aldı ve büyük kaplumbaga onuda öldürdü 1 günde.. Bu tür saldırganlıkları olabiliyor.. Kırmızı yanakların genel olarak saldırgan bir kaplumbağa türü olduğunu okumuştum bir kaynakta, tek bildigim bu.

Güzel bir konu açmışsınız.Bende çok merak ediyorum benimde bir sorum olacak İnşAllah cevap bulunur.
Arkadaşımın 13 yaşındaki birinin avucu kadar iki su kaplumbağası var.2-3 gün bende kalacaklar.Benimde onların yarısı kadar iki küçük kaplumbağam birde işaret parmağı büyüklüğünde kaplumbağam var.Acaba 2-3 günlük yanyana koysam birşey olur mu ?

Benim büyükler ağızlarını açtığında iki küçüğün kafası içine girecek kadar büyük açıyorlar daha bir sorun yaşamadım. Bir sorun olacağını düşünmüyorum. Hatta benimkilerin kabuk büyüklüğü oranını şöyle söyleyim. Büyüklerden birinin üzerinde iki tanesi bir birlerine değmeden güneşleniyorlar :)

Teşekkürler.Herhalde birkaç günden bir şey olmaz zaten paludaryum 5 inede yeter 2-3 günlük diye düşünüyorum :)Bu arada kaplumbağalarınız baya büyükmüş :)

bende aynı konuyu açacaktım .
ben bugün kaplumbağamın yanına iki tane 5 ytl lik kaplumbağalardan aldım büyüğünün yanına (akvaryuma) koydumdişisinin yanına geldi onu koklar gibi yaptı ona bişi yapmadı.Daha sonra erkeğinin yanına gitti birden onu kovaladı . sonra pesini bıraktı artık anne yavru gibi geçiniyorlar.
yani bişi yapmıyor.
suan akvaryumumda 3 kaplumbağam oldu o küçükleri büyüğünün sırtına sığabiliyorlar.

aldığım küçük kaplumbağalar bana hemen alıstı akvaryuma koyar koymaz yem attım ikiside yedi.
nasıl alıştılar hemen anlamadım??

baktım küçüklerinin sırtı az yumusak bu normal değilmi?Gece fln büyüğü küçüklere bişi yapmaz dimi acil cevap verin lütfen!Küçük kaplumbagalarım herhalde ısıtıtcı sayesine bana hemen alıstılar ekipmanlarım de tam.

Edit alcatraz:Lütfen kısaltma kullanmayınız ve kelime yazımlarına dikkat ediniz

Vede ben eski üyelerden kral yani türk.

yavruların kabuklarının hafif yumuşak olması normaldir endişe etmeyin.. ufak ve büyük kaplumbağaların beraber bakıldığı ortamlarda yaralanmalara varan kavgalar söz konusu olabilmekte bu yüzden dikkat etmelisiniz.. eğer çok sık bir kavga ortamı olursa alışamazlşarsa birbirlerine ayırmanız gerekebilir yavrunun sağlığı için..

yoo öle kavga falan yok da bi büyüğü aradasıada küçüğünün sırt kabuğunu ısırır gibi yapıyor ondan bişi olurmu daha bugün koydum akvaryumuma normal değil midir?

ilk gün olmasından dolayı normaldir evet ama zamanla alışmazlarsa hala bu tip hareketler olursa durum ciddileşir.. bu kavgalardan dolayı kuyruğunu kaybeden yaralanan yavru kaplumbağalar bile var.. bu nedenle çok dikkat edilmesi gereken bir konu.. alıştıklarından sonra umarım bi sorun kalmaz

Geri