Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

büyümüyor ve kabugu kırık

liya.yn

Bronz 4 Üye
0A738AB2-81FF-4B85-8CED-ACFF86C4E498.jpeg
benim kaplumbağam geldiğinden beri büyümüyor geldiğinde ayjı boyut olan diger kaplumbağam cok guzel büyüdü gelişti yemek cok yiyor ama bu iştahsız ve sürekli gözleri sisiyor ısıtıcı lamba kuru alan ısıtıcı filtre falan her seyim var gözüne damla kullanıyorum kabugunun sag altındada kırık gibi bisey fark ettim bu hayvan neden büyümüyor ve kırıgıj sebebi ne olabişir

Ekli dosyayı görüntüle 7952benim kaplumbağam geldiğinden beri büyümüyor geldiğinde ayjı boyut olan diger kaplumbağam cok guzel büyüdü gelişti yemek cok yiyor ama bu iştahsız ve sürekli gözleri sisiyor ısıtıcı lamba kuru alan ısıtıcı filtre falan her seyim var gözüne damla kullanıyorum kabugunun sag altındada kırık gibi bisey fark ettim bu hayvan neden büyümüyor ve kırıgıj sebebi ne olabişir
arkada dşger kaplumbağamı baska kapta görüyosujuz hayvanlara orda bakmıyorum akvaryum temizlerken koymustum bakımı icin gerekli bütün akvaryum esyalarım var yani:))

Hayvanlar kaç yaşında ve kabuk boyları kaç cm. Yem yemeyene alışması için haşlanmış tuzsuz yağsız kıyma yada kılçıksız balık verin.
Kullandığınız yemler neler? Hayvanın önden ve yandan fotoğraflarını atın.
Sağ alttaki kırık değil plaka altına kireç işlemiş

Hayvanlar kaç yaşında ve kabuk boyları kaç cm. Yem yemeyene alışması için haşlanmış tuzsuz yağsız kıyma yada kılçıksız balık verin.
Kullandığınız yemler neler? Hayvanın önden ve yandan fotoğraflarını atın.
Sağ alttaki kırık değil plaka altına kireç işlemiş
yaşları bilmiyorum attığım kaplumbağam 5-6cm aqua magic karides yem kullanıyorum

Ekli dosyalar

• IMG_8808.jpeg
    IMG_8808.jpeg
    1.9 MB · Görüntüleme: 29
  • IMG_8809.jpeg
    IMG_8809.jpeg
    1.8 MB · Görüntüleme: 29
  • IMG_8810.jpeg
    IMG_8810.jpeg
    1.9 MB · Görüntüleme: 29
Gentayı gözlerine ikişer damla damlatıp 25-30 dakika kuru yerde beklet.

Ağzına yada yiyorsa yemine sabah akşam 2 damla damlatıp ver. Ağzını açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ruj sürer gibi ağız çevresine üçer damla sür. Bir kısmı girer.

Ağzına sürersen bir damla boşa damlatıp ilacın ucunu sil. Gözüne damlattığın için kir tutmasın.

Arka kenarı diyorsan belki diğeri ısırıp koparmış olabilir. Eğer deri yada kabuk hasarı görürsen hemen ayır.

Gentayı gözlerine ikişer damla damlatıp 25-30 dakika kuru yerde beklet.

Ağzına yada yiyorsa yemine sabah akşam 2 damla damlatıp ver. Ağzını açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ruj sürer gibi ağız çevresine üçer damla sür. Bir kısmı girer.

Ağzına sürersen bir damla boşa damlatıp ilacın ucunu sil. Gözüne damlattığın için kir tutmasın.

Arka kenarı diyorsan belki diğeri ısırıp koparmış olabilir. Eğer deri yada kabuk hasarı görürsen hemen ayır.
göz şişmesinin sebebi nedir ? damlayı düzenli kullanıyorum ama hala oluyor bir ara düzelmişti simdi tekrar oldu ve eğer o kabuktaki kireçse ne yapmalıyım? kaplumbağamın yaşı kaç olabilir?

Ya enfeksiyon geçmemiştir yada su veya akvaryum temiz değildir.

Akvaryumu temizlerken rampanın su içindeki kısmını da fırçalayıp temizle. Orada oluşan kirler zararlı bakteri üretir.

Kaç litre su var?

Paludaryum mu, akvaryum mu kullanıyorsun?

Ya enfeksiyon geçmemiştir yada su veya akvaryum temiz değildir.

Akvaryumu temizlerken rampanın su içindeki kısmını da fırçalayıp temizle. Orada oluşan kirler zararlı bakteri üretir.

Kaç litre su var?

Paludaryum mu, akvaryum mu kullanıyorsun?
akvaryum fakat litresini tam bilmiyorum.. peki akvaryumun icine hayvanların yiyebileceği kemirebilicrği bitkiler koymaşı mıyım bu bitkiler nedir

Sadece silis kum yeterli. 7 cm kabuk boyu itibariyle yapay yada canlı her türlü bitki dekor parçalıyorlar.

Hayvanlar ferah akvaryumu seviyor önlerine çıkacak her engeli, güçleri yetiyorsa söküp atmaya çalışırlar. Yada ısırıp parçalarlar.

Sadece silis kum yeterli. 7 cm kabuk boyu itibariyle yapay yada canlı her türlü bitki dekor parçalıyorlar.

Hayvanlar ferah akvaryumu seviyor önlerine çıkacak her engeli, güçleri yetiyorsa söküp atmaya çalışırlar. Yada ısırıp parçalarlar.
biraz önce haslanmıs yumurta akı havuc ve marul verdim kucuk kucuk dograyıp suya attım ama yüzüne bile bakmadılar yeme ek olarak yiyecekleri ne vermeliyim yemekerini nasıl saglayabilirim

Bitkisel ürünleri 6 cm kabuk boyu sonrası yemeye başlarlar. Buna geçişte de tetra reptomin ve ahm turtle yemleriyle alıştırarak geçiş sağlarız. Bu döneme kadar protein ağırlıklı beslenirler.

Bitkisel ürünleri 6 cm kabuk boyu sonrası yemeye başlarlar. Buna geçişte de tetra reptomin ve ahm turtle yemleriyle alıştırarak geçiş sağlarız. Bu döneme kadar protein ağırlıklı beslenirler.
bi kaplumbağam 7cm oldu zaten ona ne yapmalıyım

biraz önce haslanmıs yumurta akı havuc ve marul verdim kucuk kucuk dograyıp suya attım ama yüzüne bile bakmadılar yeme ek olarak yiyecekleri ne vermeliyim yemekerini nasıl saglayabilirim
et balık karides verin bu hayvanlar etcil. Haslanmış yağsız tuzsuz kılçıksız olacak

Et yemden uzaklaştırır. Sıkıntısı bu.

Aqua magic gammarustu değil mi?

Ek olarak tetra reptomin yada ahm turtle sticks yemlerinden birini alın.

Sera RaffyP yada omega one adult turtle sticks yemlerinden birini alın.

Mineral olarak tropical biorept W yemi alın.

Ekstra dajana gammarus sticks yemi de alabilirsiniz.

Ben haftada bir haşlanmış et balik veya karides ile besliyorum. Normal öğün olarak stick yem veriyorum. Arada havuç veya elma veriyorum birde.

Bu şekilde beslenmeye alıştı ne versem yiyor. Hayvani uygun beslenmeye alıştırıp o şekilde devam etmek gerekiyor bence.

Tek tip beslenme uygun olmaz(sadece et, sadece yem, yada sadece bitkisel gibi)

Bu arada gentayı gözüne damlattıktan sonra 10 15dk temiz kuru ve soğuk olmayan bir yerde bekletin(kaçamayacağı plastik bir kaba koyup üstüne ısıtma lamabsını konumlandırabilirsiniz. fakat hayvanı yakmayacak mesafeden konumlandırın.)

Ben haftada bir haşlanmış et balik veya karides ile besliyorum. Normal öğün olarak stick yem veriyorum. Arada havuç veya elma veriyorum birde.

Bu şekilde beslenmeye alıştı ne versem yiyor. Hayvani uygun beslenmeye alıştırıp o şekilde devam etmek gerekiyor bence.

Tek tip beslenme uygun olmaz(sadece et, sadece yem, yada sadece bitkisel gibi)
peki havuc ve elmayı suya mı koymam herek havuc kıydum suya bakmadı bile

Geri