Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Caretta Caretta'nın Ayağına Taş Bağlayıp Denize Atmışlar

eminemre

Bordo Bereli

Çok üzülerek okudum; bunlar insanlıktan nasibini almamış kişiler. Hepsi belalırını bulur umarım.

Mersin'in Erdemli İlçesi'nde, sahile ayağına parke taşı bağlanmış ölü Caretta Caretta vurdu.

Arpaçbahşiş Beldesi Sahili'nde balık tutan amatör balıkçılar, yaklaşık 1.5 metre uzunluğunda 60 kilo ağırlığındaki 40 yaşlarında olan kaplumbağayı görünce şoke oldular. Ayağına kilit parke taşı bağlandıktan sonra denize atıldığı tahmin edilen ölü kaplumbağanın nesli tükenmekte ve koruma altına olan Caretta Caretta olduğu tespit edildi.

"BU BİR VAHŞİLİKTİR"

DOHAYKO Akdeniz Bölge Temsilcisi Semih İğdigül, kaplumbağayı bu hale getirenleri vicdansız olarak nitelendirdi. İğdigül, "Hangi vicdansız bir canlının ayağına taş bağlayarak denize atar da ölümüne sebep olur anlamak mümkün değil, bu insanlığa sığmaz." dedi.

Nesli tükenmekte olan Caretta Carettaları korumak için dünya seferber olurken, kendini bilmez kişilerce öldürülmesine sert tepki gösteren İğdigül, "Bu canları koruyalım, sık sık balıkçılarımızı denetleyelim. Öyle tahmin ediyorum ki bu canlı bir balıkçının ağına takıldı o balıkçı da sinirlenerek kaplumbağanın ayağına parke taşını bağlayıp denize attı ve boğularak öldü. Bu bir vahşilik ve vicdansızlıktır. Balıkçılar kaplumbağalarla yaşamayı öğrenmeli." diye konuştu.

Caretta Caretta'yı bulan amatör balıkçılardan Arif Gökmen ise Kaplumbağayı ayağına taş bağlanmış halde bulduk. Kıyıya çıkarttığımızda ölmüş olduğunu gördük. Kimseye zararı olmayan bu canlıyı niçin işkence ile öldürürler dedi.

"YAZLIKÇILAR SAHİLİ İŞGAL ETMESİN"

Balıkçılardan Zeki Karabulut de, Arpaçbahşiş Belde Sahili'nin Caretta Caretta üreme alanı olduğunu kaydederek şunları söyledi

Caretta Carettalar mayıs ayının sonuna kadar bu kumsala çıkıp yumurta bırakıyorlar. Ancak bölgedeki aşırı yapılaşmadan dolayı sahile yumurta bırakmak için gelen hayvanlar geri dönüyorlar. Kaplumbağalar yumurtalarını bırakması için yazlıkçılar sahili işgal etmesin, şezlonglar konmasın, akşamları ışıklar yakılmasın. Lütfen bu önlemler alınsın.

Sahile vuran Caretta Caretta Kaplumbağası'nın ölüsü vatandaşlar tarafından açılan çukura gömüldü.

Kaynak:http://www.sondakika.com/haber/haber-caretta-yi-ayagina-tas-baglayip-denize-atmislar-5487733/

RE: Caretta Caretta'ı Ayağına Taş Bağlayıp Denize Atmışlar

Böyle vicdansizlik olamaz yaa dünya bu nesli kurtarmakla ugrasirken kendini bilmez cahillerin yaptigina bak !

Cvp: Caretta Caretta'ı Ayağına Taş Bağlayıp Denize Atmışlar

inanilmaz güzel bi canlı kimseye zararı yok hatta bi ara mersin boğsakta arkadaşlarla yüzerken görmüştük biraz yaklaşmaya çalıştığımzda gözden kaybolup sonra oyun oynarcasına tekrar yaklaşmıştı böyle bi vahşeti hangi zihniyet hangi hisle yapar anlamak mümkün değil gerçekten üzücü

Gerçekten böyle bir şeyi nasıl yaparlar aklım almıyor. Çok üzücü

Bana da arkadaş şirktte haberi seyrettirdi. Hayvanın güzelliğine bakınca bunu yapan için neler söyledim bilemezsiniz.

Dünyadaki hayvanlar alanlarını ele geçirdiğimiz için, huzursuz oldukları için (burada da yazlıkçılar yumurtlamayı engelliyor) zaten sayıca günden güne azalıyor. Birde bu insanlık dışı hareketler gelecek nesillerin daha bir çok hayvandan yoksun kalmasını sağlayacak. Bu kaplumbağanın şu an sanırım en güvenli ve korunaklı yumurtlama alanı sadece Dalyan daki plaj.

Haberde gördüğümde iyi sövdürdüler bana. Aynı şekilde ölürler inşallah.

insanlıktan nasibini almamış bir çok insan var ne yazık ki. hayvanın nesli tükenen varlıklardan olması da ayrı bir üzücü nokta.

Sövsen olmuyooooor sövmezsen olmaaaaaazzzz (!)

Soylenmesi gereken şey ama dogru ifade edecek kelime yok.
Emre ne yazık ki Dalyan Plajıda turizme kurban gidiyor. Tüm doğal yaşamları altüst olmuş durumda. Hayvanlarin göç etmesi engelleniyor turistlere her istediklerinde sergilenmeleri icin, avlanmasi engelleniyor turistlerin beslemesi icin, yumurtlama konusunda hayvanlar kendini güvende hissedemiyorlar ve daha bircok sey........

Haberlerde izleDigimde şoke oldum resmen kaldirim taşini baglamişlar
Nasil kiydiniz Allah da size bu zavallidan bin kat bEter eziyetler çektirsin inşallah!
AMİN!

Her zaman dediğim gibi doğaya aykırı tek canlı insanoğlu,bulunduğumuz her yeri mahfediyoruz çok yazık...

Cvp: RE: Caretta Caretta'ı Ayağına Taş Bağlayıp Denize Atmışlar

olivia-peter' Alıntı:
Emre ne yazık ki Dalyan Plajıda turizme kurban gidiyor. Tüm doğal yaşamları altüst olmuş durumda. Hayvanlarin göç etmesi engelleniyor turistlere her istediklerinde sergilenmeleri icin, avlanmasi engelleniyor turistlerin beslemesi icin, yumurtlama konusunda hayvanlar kendini güvende hissedemiyorlar ve daha bircok sey........

Tabiki oranında durumu sıkıntılı ama yumurtlama dönemi bölge kapatılıyor diye biliyorum. Oradaki gözlemlerim plajında doğal halinin iyi korunduğu yönünde. Üç sene kadar oldu son gidişim. Son yıllarda problem varmı bilmiyorum. Ama açıkta dediğin gibi tekne turu ile hayvan gözlemleme yapılıyorsa motorlar ürkütür. Yani iş plajla bitmiyor, bölge komple korunmalı. En azından geldikleri dönem.

Iste Caretta larda son gundem;

http://turizmnews.com/haber/iztuzu-plaji-icin-cevrecilerden-caretta-karsiti-kampanya-3204.html

Bugun ard arda kotu olaylarin paylasilmasi gercekteb uzdu. Hayvanlar bile bunu birbirlerine yapmazken, insan sinifina alinmayacak varliklarin bu davranisi gercekten cok aci. Bilincsiz ve cahil toplum bir yerdede suc bizim cezalar ve yaptirimlar yetersiz, denetim hic yok. Cok yazik.

Parmağına iğne batsa canı yanan insan oğlu ne yazıkki aynı hassasiyeti hayvanlara göstermiyor.
Konusamiyor, karsilik veremiyor kendini savunamiyor ya yasamaya hakki yok damgası yiyor zavalli hayvanlar. Buna artik dur demeli, insanlar bilinclendirilmeli.

Arkadaşlar, konuyu zaten bende genel insanlık olarak değerlendirdim hep. Ancak konu bahsettiğiniz boyuta gelince bizim daha çok hassas ve canlıya değer veren yapıda olmamız gerektiğini belirtmek istedim. Ayrıca söylediklerimin arkasındayım. Hayvanlar konusunda bnir çok vahşeti günümüzde doğu ülkelerinde görüyoruz. Geçmiştede vahşive fok, aslan, ayı avlayanlar bir çok hayvanın derisini kanları tüylerinden çekilmesin diye canlı canlı yüzenler batı ülkeleridir. Arada istisnalar olsada bunları yapanlar bahsettiğim insan topluluklarıdır. Dikkat ederseniz burada detaya inmeden bölge vererek bahsettim. Bizler canlıya çok daha saygılıyız, en azından işkence anlamında. Cahillikler var ama bu tarz işkenceler bize yakışan davranışlar değil.

Cvp: RE: Caretta Caretta'ı Ayağına Taş Bağlayıp Denize Atmışlar

AEK' Alıntı:
olivia-peter' Alıntı:

Tabiki oranında durumu sıkıntılı ama yumurtlama dönemi bölge kapatılıyor diye biliyorum. Oradaki gözlemlerim plajında doğal halinin iyi korunduğu yönünde. Üç sene kadar oldu son gidişim. Son yıllarda problem varmı bilmiyorum. Ama açıkta dediğin gibi tekne turu ile hayvan gözlemleme yapılıyorsa motorlar ürkütür. Yani iş plajla bitmiyor, bölge komple korunmalı. En azından geldikleri dönem.
Bu ülkede hiçbir yer avrupa veya amerika gibi koruma altına alınmıyor, kimsenin umrunda değil. Ne de olsa her halk hakettiği şekilde yönetilir, halk böyle olduktan sonra yetkililerden duyarlılık beklemek hata olur.

Dusunce ozgurlugu hayatin her alaninda olmali ki o kendimizi hayvanlardan ustun gorup en tepesinde tanimladigimiz insanligin hakkini verelim. Ayrica belirtmek istiyorum ki evrime inanan birisi olarak bence her canli esittir. Belki o balikci? Veya herkimse eger o hayvani insanla esit bir konumda gorse bu davranisi yapabilirmiydi? Konuyu baglamak gerekirse onemli olan insanlarimizin egitim yoluyla bilinc seviyesini yukselymemiz gerektigi. Bir insan cehenneme gidicem korkusuyla bunu yapmiyorsa o da ayri bir ayip. Empati her zaman icin basvurulmasi gereken bir davranistir. Tesekkur ederek mesajimi bitirmek istiyorum. Saygilar..

Bende hayvana işkencede bu tip münferit olaylar dışında bir problemimiz olmadığını belirttim. Bu konuda esas problemli olan toplumları işaret ettim. Maddi çıkar içinde hayvanları sadece kürkü için işkence ile öldüren toplumları işaret ettim. Dikkat ederseniz uluslararası hayvan hakları ve koruma örgütlerinin sürekli aktif olduğu alanlar başta balina ve yunus katliyamları olmak üzere birçok hayvan için dünyanın doğu bölgesi, foklar için kuzey bölgesi ve gergedan boynuzu, fil dişi, aslan kürkü içinde Afrika dır.
Bizim cahil olduğumuz ve öğrenmemiz gereken noktalar hayvanların alanlarına nasıl tecavüz etmeden onları koruyacağımız ve onlara göstermemiz gereken hassasiyeti ne kadar artıracağımız. Bizdeki konu bilinç edinmek. Bu tip tekil olaylarla konuyu genelleyip kendimizi o işkenceci toplumlarla bir tutmaya gerek yok. Kendimizi eleştirelim ama karalamayalım.
Emin Emre bence konuyu açman bir hayvan sever olarak iyi oldu.

Ben konunun bu yorumlar üzerinden dönmesine rahatsızdım ancak görülüyor ki herkes uzlaşmacı ve seviyeli üslubunu koruyarak, 2014 e güzel bir başlangıç yapmamızı sağladı.

Bence mesajlar konu tekrar başlıktaki habere dönecek şekikde kalabilir. Çünkü herkes aslında aynı şeyi farklı kelimeler ile ifade etmiş.

Bence farklı görüşlerin değişik bakış açılarıyla saygı çerçevesinde kavga çıkmadan ifade edilmesine çok güzel ve özel bir konu olmuş.

Mesajların kaldırılması yada konunun kilitlenmesi ileride yada şimdi art niyetli kişilerin olumsuz eleştirilerine vesile olabilir. Bu itibarla bence aynen devam edelim. :)

Konu bize gösterdi ki kedi, köpek ve kaplumbağa fark etmiyor her canlı eziyete uğrayabiliyor. Bu kişiler umarım cezalandırılır.

Geri