Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Çene Yaralanması Acil!

bebelac

Yeni Üye
Merhaba,

uzun zamandır kullandigim kuru alan rampasi vardi.Kucuk yemler suyla beraber rampanin delikli yerlerinde durabiliyorlardi,suyun akintisiyla beraber yani.Rampa hemen su yuzeyinde oldugundan.Birkac hafta once bir kaplumbagam ustten o yeme ulasacagim derken o araliklara cenesini kaptirmisti.yaninda oldugumdan hemen mudahele ettim ve sikinti olmadi.Fakat bugun diger kaplumbagam kaptirmis.yemi attiktan sonra yaninda degildim 15-20 dakika kadar.farkettikten sonra hemen narince yukari kaldirdim ve cenesini kurtardi.Fakat su an agzi kapanmiyor gibi oluyor sanirim biraz korkmus.Biraz once de kuru alana cikip cenesini kuru alanin duvarina koyarak kapattirdi gibi oldu dayadi yani.Acaba cene kirilmasi olmus olabilir mi? ne yapmayalim?

Bunu yazarken o davranisi birakti.Su an kuru alanda ama agzi acik denemeyecek kadar acik.Yani sanki cok cok az aralik gibi

Rampanın o kısmını silikon ile yada halı kaydırmaz sererek kapayabilirsin.

Hayvana ertesi gün yem verdiğinde yemede problem yoksa rahat kırıp yiyebiliyorsa sorun yoktur.

Hayvanların önüne tek tek atarak yedirebilirsin. Birden atıldığında su yüzeyine yakın tip kuru alanların dibine köşesine yapışabiliyor.

Geri