Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Cinsiyet Ayrımı

Tarçın~

Altın 2 Üye
Genç kaplumbağaların cinsiyetlerinin belirlenmesi çok zordur , fakat yetişkinlerde genelde kolaydır.Erkeklerin genelde; başlangıcında kalın , uzun ve gittikçe incelen (konik) kuyrukları vardır ve bazı türlerde ön tırnakları çok uzundur ve anüs açıklığı daha çok kuyruğun bitimine yakındır.Erkekler genelde dişilerden daha küçüktür.Dişilerin kısa kuyrukları ve kısa tırnakları vardır ve anüs açıklığı kuyruğun başlangıcına daha yakındır.

Kaplumbağalar genelde , erkeklerde 4 ile 7 yıl arasında ve dişilerde 7 ile 10 yılda erginliğe ulaşırlar.Bu da demek oluyor ki bir süre sonra erkek kaplumbağayla dişi kaplumbağayı ayırmak zorundayız.Yoksa erkek kaplumbağa sürekli dişiyi rahatsız edebilir ve bu da dişiye işkence gibi olur.

Dişilerde kloaka kuyruk kökünde bulunurken erkeklerde daha uzaktadır ve erkeklerin kuyrukları dişilere göre daha kalındır.
Bununla beraber kaplumbağalar 10-12 cm’e ulaşmadan, yani kaplumbağa ortalama 2 ila 4 yaşına gelene kadar cinsiyetini anlamanız oldukça güçtür.

Tarçın~ tarafından bir kısmı " http://www.sdturtle.org/WATER%20TURTLE%2...0SHEET.htm " sitesinden çevirilmiştir.

Resimler
mailto:/img377/7910/erdisayrim01fc11nn9.jpg
Erkek Kaplumbağa
mailto:/img377/9318/erdisayrim01fc11sn4.jpg

Dişi Kaplumbağa
mailto:/img377/4177/femalewtuv31fa0.jpg

Sanırım Karnındaki Desenlerdende Anlaşılıyor Cinsiyeti.

tarçın çok teşekkürler demekki bundan sonra oburumu oğluş diye değil kıjım diye sevcem :)

benim 1 yasında :) biraz daha bekleyecegim daha kesin bir ayrım yapabilmek için. şimdi cinsiyetsiz olarak seviyorum kendisini :)

en güzeli!!:) illa bir tanı mı koymak zorundayız? niye cinsiyet ayrımcılığı yapalım ki dimi?:)
benimkinin de belli olmuyor da:)

Ben Cahide Bübü diye seviyorum. Bazen ismiyle hitap etmiyorum. Oğlum kızım diyorum ikisini de aynı anda. :) Artık hangisiyse hadi hayırlısı.

7 sene sonunda kız sandığımın erkek,erkek sandığımında kız olduğunu öğrendim....

ben en kısa zamanda foto cekip koyucam yeniden, birlikte cinsiyet tayin etmeyi deneriz forumca : )

Genelde bu işler kuyruktan anlaşılıyor.Çünkü tırnaklar pek bir yanıltıcı olabiliyor bebekken.Uzun kuyruklu kısa tırnaklı kaplumbağaların hemen hemen hepsi erkek çıkıyor.Çünkü kısa sürede tırnaklar epey hızlıca büyüyor.

cinsiyetlerini gerçek anlamda anlayabılmemiz için en az kaç yaşında olması lazım acaba kaplumbalarımızın?

Normal büyüme süreci geçirip 1 yaşında ve yaklaşık 10 cm kabuk büyüklüğünde olması gerekli.

Geri