Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

cinsiyetini söylermisiniz

bugraugur

Yeni Üye
arkadaşlar ben birsürü döküman inciledim çıkamadım işin içinden yanına bir tane daha kaplumbağa almak istiyorum. o yüzden cinsiyetini bilmem gerek eklediğim fotoğraftan yardımcı olurmusunuz
mailto:/kcxfk8.jpg

Kaplumbağaların cinsiyeti bu boyda ve yaşta iken kan testi ile belli olur. Bunun dışındaki yorumlar sadece tahmindir. Özellikle erkek kaplumbağaların kabuk boyu 10 cm gibi olduğunda kuyruk kalınlaşmaya başlar ve uzar. Ön ayak tırnaklarıda uzar. Bunlar ayırt edici en belirgin özelliklerdir. Tabi bu birden olmaz ama çok yakın zamanda hızlı bir gelişim gösterirler. Benim erkek kaplumbağalarım 10-11 cm iken bu evrelere 1-2 ayda geldi. Hemen ardından biri organını çıkardı.

Bu belirgin özellikler dışında erkek kaplumbağaların alt kabukları içe kavislidir ve bir çoğunda alt siyah lekeler çok yoğundur. Dişilerin alt kabuğu düz ve çoğunlukla benekleri daha silik yapıda olur. Ancak bunlarda gelişim esnasında fazlaca değişkenlik gösterir ve yanıltıcıdır. Benim erkek kaplumbağamın birinin alt kabuğu hala dümdüz. Çiftlik hayvanları olduklarından bazı özelliklerininde yıprandığını düşünüyorum.

Cvp: cinsiyetini söylermisiniz

hayvan daha bir kaç aylık alt bağası dahi gelişimi tamamlamamış. bu aşamada emrenin dediği gibi imkansız. aynı boyda alırsan her ikisinin de erkek çıkma olasılığına karşı birbirlerine alışarak büyüyecekleri için sürtüşme olasılığı sonradan alınanlara göre az olacaktır. tabi bunda hangi boyda olurlarsa olsunlar, boylarına göre uygun büyüklükteki akvaryum alınması rahat durum yaratacaktır. en azından dar alan sürtüşmeleri ortadan kalkar.

benimkilerin ikisi de erkek 250 lt'yi geçkin akvaryumda yaşıyorlar. tek problem nadiren el titretme başka bir sorunları olmuyor. zevkleri farklı. biri kuru alanı seviyor diğeri mango kökü altında kaşınmayı biri bitki üstünde diğeri mango kökü altında uyuyor. bu farklı davranışlarda birbirlerine düşmeyi önlüyor.

Bana sanki kireç oluşumunun başlangıcı gibi geldi. Tırnağınızı sürünce dağılıyor mu yada kazınıyor mu?

hayır az önce denedim dağılmıyor ama geçen gün kabuğunu taşa sürtüyordu akvaryumundaki
mailto:/2ro0z1k.jpg

Tamamdır konu kireç o zaman. Açılan konudan devam edebiliriz.

Geri