Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

cinsiyetleri nedir (ve yeni evleri )

Armutla Pipet

Bronz 4 Üye
Ben bu çocukların cinsiyetini bilmiyorum hala ve çok üzülüyorum. (şaka, üç kaplumbağa olunca en azından biri farklı cinsiyet olsun heyecanı bu) ya hepsi aynı cins ya da hala daha belli olmadı ya da ben anlamıyorum, bilmiyorum. O yüzden sizlere de göstermek istedim :)

Bir tanesinin diğerlerinden iki ay önceliği olmak üzere hepsi geçen yaz ağustos ayında geldiler bana, geldiklerinde yaklaşık 4 cm idiler. Neredeyse 1 sene oldu yani birlikteliğimiz. Fotoğraflar da boyları yazıyor bu bir seneye göre gelişimleri normal mi? (ipek hariç hastaydı o) Bir de cinsiyetleri belli oluyor mu?

Teşekkürleeer :)

Bir de yeni evimiz, 64 litre(diğer evdeki ekipmanlarıma uyması için-idareten)

Cvp: Bizim cinsiyetimiz nedir? (ve yeni evimizi görelim :) )

armut dişiye pipet erkeye benziyor ipek daha küçük olduğundan tam belli değil.

RE: Bizim cinsiyetimiz nedir? (ve yeni evimizi görelim :) )

Bence ilk 2 fotoğraftakilerin cinsiyetleri aynı kuyruk hesabı olarak ama tabiki daha net belli olmaz :) eviniz hayırlı olsun

Armutla Pipeti birbirinden sadece karakter olarak ayırabiliyorum cinsiyet ayrımını yapamadım. Nasıl erkek dişi çıkartabildiniz? Tırnaklarından mı? Sanki Armutun tırnağı daha kısa (ben öyle istiyor da olabilirim :) )

Ali Sarp'ın dediğinden çekiniyorum ben de. İkisi de aynı gibi. Teşekkürler bu arada ev için :)

Ama birbirleriyle anlaşma çabası var o ikisinin. Pipet Armut birbirleriyle iletişim çabasındalar(ellerini birbirlerine titreriyorlar) aynı iki cins bunu yapar mı?

ben tırnaklardan cinsiyeti söyledim resimlerde pipetin tırnağı uzun gibi duruyor. el titretmeyi ya kur yapmak için ya da kavga edeceğini belirtmek için yapıyorlar

Biraz daha bekle 10 cm olunca netleşir. Bazı hayvanlarda son anda belirginleşiyor. Uva ışını alan hayvanlarda biraz daha önceden. Erkek olanlarda bazen tırnak kuyruktan önce bazende kuyruk tırnaktan önce büyür.

ben kuyruğa bakıp tahmin yürüttüm ama kesin birşey yok 6 ay sonra tekrar bir kontrol yaparız ama ağustosun tırnakları uva dan sonra çok hızlı çıkmıştı uva yoksa al derim 20 30 lira gibi fiyatları

Arkadaşlar cinsiyet demişken çok büyük bir sorunum var ama öyle tahmin ediyorum yardım edin

:D

mailto:/2u4pusw.jpg

:D bu asi olan zaten, hep bir isyankar. Doğru yorum olivia-peter

Alayım madem uva, zaten bir alma ağacına girdik habire alıyoruz :/ ama, evet çok eksiğim var daha bilincindeyim, vakit. (bu arada ağustos, telefondaydım yorumu yazarken ve bütün forumu da okumuştum afedersin isim karışıklığı için :/ ayıp ipek.)

Cem bey abi sana da teşekkür ediyorum bilgilendirme için. Evet, internetten bir lamba alma vaktim geldi :)

Örnek olarak : mailto:/urun_detay.aspx?urn=13231&ad=jbl-reptilday-halojen-ampul-35-w

Alisarp ile isimlerimizin renkleri aynı ondan karıştırmışsındır .. Çok ayıp İpek :)

Arkadaslar bu fotoğraftaki mango koku mu? Acil cevap alabilir miyim ona gore değiştirmeye gideceğim.(bana mango değil gibi geldi)

Bu mopani kökü. Mango komple koyu kahverengi gibi olandır. Mango tercihimiz ama kaşınmaya müsait bir şekil daha önceliğimiz bu şekilde mango bulamazsan opuwa'da olur. Ph bakımında özellikleri aynıdır. Bu resimdekinin biraz daha enlisi iyi olur. Önce mango bak.

mailto:/pet_urunleri.aspx?kat=287&ad=balik-balik-dekorasyon-malzemeleri-yapay-bitkiler-kumlar-taslar-arka-fonlar-posterler-aksesuarlar

Değil mango kölü dallı olur biraz daha mangoysada böylesini hiç görmedim

Cvp: cinsiyetleri nedir (ve yeni evleri )

Ya ben bunu yine kızılaydan aldım. Mango koku diye. O anda biçimine (kaşınması için) o kadar takılmışım ki bulduğum anda tamam dedim. Eve gelince de mango olmadığını fark ettim :D

peki madem bilir kişiler de mango değil diyor o zaman ben yarın bunu değiştirmeye gideyim. (ki zaten elimde mopani vardı :/ ) bu arada mopani ph o ayarlamaz mı?

mango, opuwa ve mopani pH düzenleyici etkiye sahiptir. bu da içindeki öz suyun salınımı bitene kadar devam eder. sen dediğim gibi kaşınmasına uygun olanı seç. ne ufak ne de çok ağır olacak şekilde bir tane seç. veya juenden şu özelliklerde olsun diye yazıp isteyebilirsin.

Değiştirdim mopaniyi, mango aldım. bence kaşınmalarına uygun da oldu artık fotoğraf yarışması zamanına ancak koyarım akvaryuma(batmayacağı için) orada görürüz :)

Ek olarak bu fotoğraf yarışmadı linkinde ilgili yere yazdım fakat geri dönüş yapan olmadı. Burası güncel olduğu için buraya sorayım. Aynısını kopyalıyorum:

'Fotoğraf yarışmaları üzerinde bir oynama olmadan gerçekleştirilir fakat burada odak noktası 'kaplumbağa' olduğu için yine de sormak istedim.

Fotoğraflarda çekimden sonraki ışık oyunları kullanılabilir mi?
ya da
Bir kaç fotoğraf bir araya getirilerek tek fotoğraf gibi sunulabilir mi? ( bir kompozisyon verilmek istenilen fotoğraflarda örneğin) '

şuana kadar ki yarışmalarda bir araya getirmek ısık fılan oynama olmadı diye biliyorum. Zaten onlarda photoshopa girecektir. Bu yüzden uygun değil diye tahmin ediyorum. Zaten 1-2 ay gibi bir süre tanınıyor bize bu süre zarfında fotoğrafları çekip uygun ışık uygun ortamı yakalyıp göndermemizi istiyorlar. Bunun için bana kalırsa uygun ışıkla oynamak vs vs bunlar gerekmiyor. Yeterince süre veriliyor bizlere :)

Mangoyu musluk altında elini yakmayacak sıcaklıkta suda fırçalayacaksın. Diş fırçası ufak yerlere de gireceği için daha iyi. İlk pisliği attıktan sonra tencere içinde bir saat kadar kaynat. Renk ve parazit yumurtası varsa onlar çıkar. Arkasından tekrar musluk altında fırçala sonra kovaya su doldurup içine at bir günde öyle beklet. Suyu emip kalan ağır rengi de versin. Sonra akvaryuma alırsın. İlk bir ay kadar akvaryuma hafif renk salar. Kısmi değişimlerle rengi açarsın.

Fotoğraflar sade ve doğal olsun. Katılımcılar arasında eşitlik gereği bu esastır. Fotoğrafın geneline değil kaplumbağanın o an verdiği poza bakılır. Puanlama yani oy verme bu yönde olacaktır.

Mangoyu aynen söylediğiniz gibi yaptım(daha önceki akvaryumum içinde mopani yapmıştım bu uygulamaya aşina idim) tabi renk saldı, Ama olsun koyduğum gibi kaşınmaya başladılar bile anında :)

Fotoğraflar da pekala sade olacak

Geri