Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Çok fazla ve hızlı büyüyor

merwe

Yeni Üye
Yaklaşık birbuçuk sene önce minicik kırmızı yanaklı bi su kaplumbağası almıştım ama şimdi 3 kat büyüdü ve gittikçe büyümeye devam ediyo.. Büyümesini yavaşlatmanın veya durdurmanın bi yolu varmıdır ? ayrıca büyüdükçe daha fazla saldırganlaşıyor akvaryuma parmağımı uzattığım zaman ağzını açıp koşarak saldırıyo ve ısırıyo, akvrayumun içinde sürekli hareket ediyo kayaları ve camları tırmalıyo (akvaryum çok geniş ama sığ ve su miktarı 5cm deinliğinde) haliyle çok gürültü yapıyo.. bu davranışları çok sevimsiz ve ürkütücü olmaya başladı.Kaplumbağamı aldığımdan beri hiç stick yem almadım sadece kırmızı et, tavuk, balık yumurta sarısı peynir ve bikaç çeşit meyve ile besledim. Stick yem versem büyümesini yavaşlatabilirmiyim?[/font]

RE: Çok fazla ve hızlı büyüyor :S

Ne kadar zamanda ne kadar büyüdü bilmek gerekir. Kırmızı yanaklı kaplumbağa 30 cm kadar olabilir.

Ancak besleme şekliniz daha hızlı büyümeye sebep olacağı gibi hastalık ve kalıcı rahatsızlıklara da neden olabilir. Hiç doğal olmayan öğünlerinde olmayan gıdalarla besliyorsunuz. En kısa zamanda uygun beslenme düzenine geçilmeli.

Su seviyeniz çok az. O şekilde kas gelişimi sağlayamaz. Suyu yükseltincede muhtemelen ilk başta zorlanır. Yavaş yavaş uygun duruma getirmeniz gerekir. Bu konuda beslenme kadar önemli.

Bu hayvanlar evcil değildir. Isırma eğilimi göstermesi normal.

Benim ilk başta önerilerim bunlar.

mailto:/forum/Konu-beslenme-konusunda-lutfen-yardim.html

Buradaki ilk cevabımda uygun beslenme şeklini yazdım.

Cvp: Çok fazla ve hızlı büyüyor :S

En başta sizin besleme şekliniz yanlış zaten , hem akvaryumunuz ısıtıcınız filtreniz kuru alanınız varmı ?

Istıcısı ve kuru alanı var ama kayaların üzerine kışın hiç çıkmıyo onun yerine kayaları sağa sola itiyor ve altlarında sürekli bişeyler arıyo. Kas gelişimini sağlayamaz demişsiniz ama kendiden çok daha büyük ve ağır olan kayaları itip devirebiliyo ve gürültüye sebep oluyo o yüzden geceleri çok rahatsız edici olmaya başladı. Kabuğundan tuttuğum zaman azğını kocaman açıp elip ısırmaya çalışıyo artık onu sevemiyorum bile :( Eğer çözüm bulamazsam kaplumbağamı büyükçekmece gölüne salmak istiyorum sanırım o da mutlu olacak.. son çare olarak buraya yazdım ama onu sakinleştirmenin ve uysallaştırmanın çaresi yok sanırım :S

beslenme yanlış , bakım eksik ve yanlış , aldık kaplumbayı salalım mutlu olsun fikri zaten hep yanlış size önerim daha fazla kaplumbağa bakmayın ve başkasına sahiplendirin

Onun huzurlu ve sakin olması için bolca yüzme alanına ihtiyacı var. Sabit bir kuru alan yapsanız daha iyi olur. Hayvan hiç yem yiyememiş. Uygun yemler ile sağlıklı beslenmesi gerekiyor.

En önemlisi hayvana bakamazsanız sahiplendirmenizi öneririm. Bu hayvanlar sıcak iklim hayvanı. Çekmece gölüne bırakmak onu öldürmek anlamına gelir. Doğası Amerika kıtası.

Tam olarak yaşam alanını ifade edecek olursam Orta Amerika demem gerekiyor.

Su seviyesini yükseltirseniz geceleri ses problemini ortadan kaldırabilirsiniz ve benimkiler de elimi uzatınca veya elime alınca (dipteki taşları vs temizlemem gerekiyor o yüzden çıkarıyorum) ısırmaya çalışıyorlar elime gelmek istemiyorlar ancak bunlar onu göle salmak için bir neden değil bana kalırsa :smile: ve akvaryumunuzun boyutu yeterli değilse sıkışık alandan dolayı rahatsızlanabilir bu yüzden saldırganlaşıp ısırmaya başlayabilir

Size hiçbirşey demiyorum hayvan hakkında bilgisizmişsiniz asıl benim kızdığım bunu size satan o pet shop , Eğer kaplumbağanızla mutlu olmak istiyorsanız stick yem + karides alın evini büyütün kuru alan filtre ısıtıcı filan hazırlayın atın birde orda izleyin , ben küçük kaplumbağam yem yemiyor diye ayriyetten akvaryum kurdum ona o derece bağlanıyor insan , bakın dediklerimi yapın dahada mutlu olucaksınız.

verdiğiniz yiyecekler aşırı gelişmesinin nedeni. bunun yanında tek yönlü ve ağır yiyecekler. özellikle yağlı, baharatlı, tatlı ve tuzlu, işlenmiş et, peynir türevleri gibi gıdalardan uzak durun. başta böbrek olmak üzere pankreas ve karaciğerine zarar verirler. Tavuğun ise ne olduğu malum insan dahi yememeli. Meyvede vermiyoruz. Menülerinde yok ve fruktoz içeriyor. kuru yeme geçmelisiniz bir an önce. taşları ittirip oynatması yem arama isteği sürtünme veya altına girmeye çalışma ise büyüyen kabuğun kaşındırması sebebiyle kaşınma isteğindendir. siz sanırım normalden fazla besleme yapmışsınız, doymak nedir bilmiyor. kuru alanı için ısıtıcı lamba ayarlayın. o zaman üstüne çıkıp sakince yatar. ve suyunuda yükseltirseniz tutunacak yer bulamadığı için gene çıkar. hem de yerde gezinmek yerine kendini yüzmeye verir. Su yüzeyine yakın tünek tutunup dinlemesine gece ise uyumasına yarar. Kaplumbağalar için makul büyüme aralığı 0.5-1 cm'dir. Hasta hayvanlarda boy uzaması durur. Tüm enerji hastalığa harcanır.

Konuyu okurken yazdıklarınıza çok üzüldüm doğrusu.Ne demek kaplumbağamın gelişimini durdurmanın bir yolu var mı?
Bir çocuğun gelişiminin durmasını ailesi ister mi hiç?

Öncelikle saldırganlaşıyor, sevimliliğini kaybetti diye bir canlıya yaklaşım hayvanseverlikte çok ama çok uzak bir tutum.
5 cm lik bir suya hapsedilen tamamen bilinçsizce bakılmış bir kaplumbağa sizinki.

Hep söylendi bir daha söylüyorum kırmızı yanaklı su kaplumbağaları evcil değil aksine vahşi hayvanlardır.

Bir an önce kaplumbağaya adam akıllı yüzebileceği bir akvaryum almalı sonrasında ise bunca zaman yanlış yapılmış beslenme ve bakımı düzenli bir hale getirilmelidir.

Geri