Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Çok kolay ve dayanıklı bir kuru alan

volkan0312

Bronz 4 Üye
Son 15 gündür bu tarz bir kuru alan sistemi için düşünmekteydim.Sonunda dün aklıma birkaç fikir geldi.Bende hemen nalbura gidip yeteri uzunlukta birazca kalın paslanmaz bir tel, bir milyoncudan bir poşet vantuz aldım.Evdeki müzik cd lerimden birini(hatta ikisini çünkü ilki teli büküp düzenlerken kırıldı ama helal tospişe :)...) dikkatli bir şekilde düzeltip teli önce cd kabının bir tarafındaki delikten geçirdim sonra büküp cd kabının altında u harfi benzeri şekil verdim.Tabiki bu teli 2 vantuzla kabın altına tutturdum ki kaymasın.Sonrasında yine teli cd kabının diğer ucundaki delikten geçirip paludaryum boyu ve su yüksekliğine göre uzunluğunu ayarlayıp pense yardımıyla fazlalıklarını kestim.Kalın tel kullandım çünkü incelere göre bükmesi zor olmasına karşı kuru alanı istediğim ayarda ve eğimde tutabiliyor.Tellerin üst kısmını vantuzların pilastik parçalarının geçtiği yerden geçirdim ve böylece hem vantuzlar cama yapışıp ağırlık bindiğinde kopmadan duruyor hemde bu tel uçlarını iterek ceya çekerek kuru alanın eğimini ve boyunu istediğim gibi ayarlıyabiliyorum.Bu arada teli cd kapağının iki ucundaki küçük deliklerden zarar vermeden geçirmek imkansız gibi dolayısıyla kırıldılar ama bu sorun olmadı çünkü kalın tel kullandığımdan kuru yer sabit duruyor zaten

Tel alıp deyeyeceğim bayrama kadar yetişmesi lazım hem sağlamlık hem göze hoş görünmesi açısından. Sonuçta eve bücürler gelecek düşürürler falan...

ben de ilk böyle bir şey hayal etmiş ama becerememiştim. cok basarılı olmus sizinki tebrikler :)

Edit vamp_betl:Lütfen Türkçemize özen gösterelim.

Yani filtreniz.ısıtıcınız falan uygunsuz konmuş demek istiyor galiba:D Gerçekten kapluşunuz yerde yürüyebiliyor mu? Zaten büyük bir alanı filtre kaplamış:)

Evet filtrem biraz büyük ama son derece memnunum gayet güzel çalışıyor ayrıca uzun saatler boyunca açmama da gerek kalmıyor.Fotoğrafı direk karşıdan çektiğim için ne paludaryumun genişliği ne de değişik taşlarla kaplı tospiş için yeterli gezinme alanı olan taban net olarak belli oluyor.tekrar değişik bir açıdan çekince buraya yüklerim.

Sanırım kuru alanı duvardan duvara halı ile kaplamışsınız :)

Halı hemli ve ıslak ortamda çok iyi bakteri üretir. Kötü bir koku oluşmasına neden olur. Konfor bazen iyi sonuçlar vermez :)

Cd kabını şimdilik düşünmüyorum.Onun yerine tırtıklı bir kaya koydum.Onu da çok sevdiler :D

Kuru alan üstündeki plastik ve sünger karışımı örtünün sadece uç kısmındaki yaklaşık 1 cm lik bölge suya girdiğinden diğer tarafları hep kuru kalıyor dolayısıyla herhangi bir koku yaratmadı bugüne kadar.Ama yaptığım sistem çok basit ve kullanışlı olduğundan istediğim zaman bunu kaldırım yerine yenisini koyabilirim.Paludaryumun zeminine ise geçen senelerde akvaryum olarak kullanırken denizden topladığım taşlar ve akvaryumcudan yine önceki senelerde almış olduğum taşlar var.

Oldscout kuru alan ısınma lambası sayesinde kuru kaldığından koku ve bakteri üretmiyor sanırım.Hatta benim kuru alanın da üstünde halı kaymazı var.Ama daha farklı benim kuru alanım.Bende de hiçbir sorun olmadı.

Sanırım bir iletişim sorunu çekiyoruz. Busra kuru alanını kaplama malzemesi olarak halı parçası kullandığını tahmin ediyorum. Onun üzerine yorum yaptım. Ayrıca gözenekli bütün malzemeler istedikleri kadar kuru görünsünler nem ve rutubet almaları bile orada bakteri üremesine neden olur. Bırakın sentetik malzemeleri porselen veya seramiklerde oluşan çiziklerde bile bakteri rahatlıkla yaşar.

Benim yaptığım bir kuru alan için yorumların yazıldığı bir konu başlığı olduğundan,büşranın kuru alanıyla ilgili herhangi bir bilgi ve resim görmediğimden ve isim de vermediğnden dolayı bana yazdın zannettim pardon.

arkadaşlar bu cd kabından yapılan kuru alan gerçekten güzel en kısa zamanda yapacağım(bende cd kabı bol:D)Yanlız bu alanı cd kabının üst kapağından mı alt kapağından mı yapıyorsunuz?

Ben bu kuru alanı yaparken normal cd kabı değil de piyasada bulabileceğiniz daha ince olan cd kabı kullandım.İki tarafı da birbirine benzediği için nereyi kullanırsanız kullanın farketmez ama ben alt kapağı kullandım.Bu arada benim tospişin boyu neredeysa 6 cm olduğu için kuru alana çıkmakta zorluk çekmeye başlamıştı.Çünkü arka ayaklarını suda çırpıp ön ayaklarıyla kendini kuru yere çekmeyi bir türlü öğrenemediğinden ne kadar eğim verirsem vereyim arka bacaklarından birini kuru alanın bir tarafına atıp ön ayaklarına destek vererek buraya çıkabiliyordu.Kabuk boyu büyüdü dolayısıyla arka ayaklarından birini kuru alana atamaz oldu.Bunu farkeder farketmez bende bu kuru alana hemen hemen yine aynı sistemi baz alarak bir çıkış rapması yaptım.Böylelikle hem kuru alanı dikleştirip eğimini aldım hem de tospişin zorlanmadan kuru alana çıkmasını sağladım.Resmini çeker çekmez buraya ekleyeceğim

bu yararlı şeyleri üşenmeyip yazan herkese çok teşekkürler...

Geri