Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Dalgıç florasan

Rampa ile hiza durmasın benim dişi bu şekilde basıp dışarı atlıyordu. Oklavayı çıkarıp dış filtre su veren borusunun ön kısmını sökmüştüm o kısa diye onunla değiştim. Sorun çözüldü. Bunu farkederse sürekli girişimde bulunur aman dikkat et. Benimkide bu biçimde uyuyarak sonradan keşfetti. Rampa civarında birşey olmasın. Boruları tek parça şeklinde koy.

Cvp: Dalgıç florasan

yok dışarı atlayamaz pleksiden duvar çektim 20 küsur santim, ama yağmurlama borusuna dediğin şekide yapp çıktı oraya da pleksi ayarı çektim

pleksi bükücü oldum sayesinde  :D işlemesi kolay çakmakla büküyorum o derece rahat bir malzeme

cem' Alıntı:
Dalgıç florasanda uyumuyorlar. Ve çok büyük almışsın 6 wattlık olandan alsaydın keşke. 30 cm boyunda. Su dışından konumlandırsan iyi olur. İlk kullandığım içine su almıştı. 12 volt olduğu için hayvanlara birşey olmadı ama yine de su dışına üste konumlandırdım.

Merhabalar. Akvaryumun boyundan küçük önermenizin sebebi daha loş bir ortam yaratmak mı, yoksa başka bir sebebi mi var?

Bir de renk tercihi olarak ne önerirsiniz? Görsellikten başka bir önemi var mıdır?

Dalgıcı ısıtma lambası ile gece lambası arası sürede kullanıyoruz. 1-2 saatlik bir süreç. Bu hayvanın o ara zamanda uykuya ön hazırlık o ara vakitde karanlıkta kalmaması için.

6 wattlığın ışıması yeterli geliyor. Büyüğü uzun birkaç watt fazla elektrik yakıyor.

Bu kapanınca ya gece lambası, (bu prize takılan led lamba olabilir) ya da sokaktan yeterli ışık geliyorsa o işi halleder. Bu loşluk hayvanın akvaryumda birşeye çarpıp yaralanmaması için. Misal su altında uyuyup yüzeye nefes için çıkarken bitki yaprağı veya rampa köşesine çarpmaması için.

Dalgıç daha fazla ışık verir. Bu yanarken uyumuyorlar. Küçük hayvanlar uyuyor ama büyükler asla.

Gece havası verdiği için mavi renk tercih ediliyor. Pembe olanını alan bir üyemiz oldu ama pek su rengi hoşuma gitmedi. Bir de yeşil renk vardı sanırım ama onu hiç görmedim.

Teşekkürler açıklamanız için. Yani aslında hem sarfiyatı az olsun hem de zaten verdiği ışık yeterli geliyor diyoruz.

Fakat bu gece lambasına takıldım şimdi. :huh: Ben onu tamamen opsiyonel diye düşünüyordum. Bir de eğer ortam sıcaklığı gece çok düşüyorsa o kaybı dengelemesi için. Karanlıkta görememe ve çarpma gibi konular hiç aklıma bile gelmedi. Ben de zaten bizim uyku düzenimizden dolayı olması gerekenden az uyuyorlar, bari kaliteli uyku alsınlar diye zifiri karanlık tutuyordum odayı.  :blackeye5:

ahbeabi' Alıntı:
Teşekkürler açıklamanız için. Yani aslında hem sarfiyatı az hem de zaten verdiği ışık yeterli geliyor diyoruz.

Fakat bu gece lambasına takıldım şimdi. :huh: Ben onu tamamen opsiyonel diye düşünüyordum. Bir de eğer ortam sıcaklığı gece çok düşüyorsa o kaybı dengelemesi için. Karanlıkta görememe ve çarpma gibi konular hiç aklıma bile gelmedi. Ben de zaten bizim uyku düzenimizden dolayı olması gerekenden az uyuyorlar, bari kaliteli uyku alsınlar diye zifiri karanlık tutuyordum odayı.  :blackeye5:

Gece lambası dediğim şu kendinden fişli duvar prizine takılan lambalar var ya ondan alıp akvaryum için kullandığın çoklu prize ya da oda prizine takabilirsin.

Bir de kuru alanda sürekli uyuyan yavru hayvan ve hasta olduğu için duran hayvanların geceleri üşümemesi için kullandığımız. Isıtma lambası var. Bu lambaya mavi renk 40 wattlık armut ampul takılıp sabaha kadar yakılır. Loş olduğu için hayvanı rahatsız etmez. İkinci renk olarak mavi bulunamazsa yeşil kullanılabilir

Osramın pinpon topu şeklinde fişli sensörlü led lambası var. 25 tl idi sanırım. Fiyata takılma ömrü uzun. Nerdeyse 10 seneye yakındır kullanıyorum. Zamanlayıcıya gerek yok. Böyle olunca zamanlayıcı parasını düşünce daha da ucuza geliyor.

Fişli duy ve renkli ampul kullansan zamanlayıcıda olacak daha pahalıya gelir. Sadece ampul 10 tl.

Geri