Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Deri değişikliği

esraauzunn07

Yeni Üye
Arkadaşlar kaplumbağam deri değiştiriyor kabuk dökülmesi yaşıyoruz. Ama ben ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Alttan büyük kabuk geliyor ama üstte ciddi renk değişikliği var. Ne yapmam gerekiyor bilgisi olan varsa bana yardımcı olabilir mi?

Hayvan büyüdükçe eski deri gerilip atılır. Deri değişimi hayvanın büyümesine bağlı olarak senede 1 yada 2 kez görülür. Hayvan bacaklarındaki derileri silis kuma sürtünerek atar. Boynundakileri ekipman kablosu yada ipek yapraklı yapay bitkiye sürtünerek atar. Deri kopmalarına bağlı suda dolaşmaları en büyük sıkıntımızdır. Bunları iç filtre ile toplarız. Ömürlük akvaryuma geçtiğimizde dış filtre yanında iç filtreyi yine bu amaçla kullanırız.

Aynı şekilde yeni plakalar oluştukça üste doğru katmanlaşır ve bir süre sonra üsttekiler bütün yada parça halinde kopup çıkar. Çıkmadan katmanlaşma olduğunda buna piramitleşme deriz. Bunlar sert bir yapı oluşturduğu için kabuğun büyürken hareket kabiliyetini kısıtlar ve kabukta iç, dış bükey deformasyonlara neden olur.

Üstteki plaka açıldıkça rengi matlaşır. Açılan aradan giren su, kuru alanda ıstma lambası altında ısındığında kuruyup kireç tortusu bırakır. Beyaz oluşumlar bundan kaynaklıdır. Bunlar plaka atıldığında ortaya çıkar ve dökülüp gider. Atılan plaka ile birlikte alttan kendi rengi ortaya çıkar.

Hayvanın resmini çekip atabilir misin kabuğun durumuna bakayım?

Cevap kutucuğundaki resim şekline basıp yükleyeceksin.

Kalıcı bir evi yok. Ona iyi bi yuva sağlayamadığım için kendimi çok kötü hissediyorum ama şuan için mümkün değil düzenli bir hayatım yok. Bir hastalık dönemimiz olmuştu. Veteriner antibiyotik ile tedavi etti ama bu kabuk problemimiz geçmedi. Dokundukça soyuluyor kabukları. Soymam mı gerekiyor dokunmamalı mıyım bilemiyorum. En yakın zamanda kış uykusu için uygun ortam oluşturmaya çalışacağım. Başka önerleriniz varsa her türlü tavsiyeye açığım. Çok teşekkürler

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 30
Hayvana ait orta sertlikte diş fırçasını ıslatıp sofra tuzu döküp yavaşça fırçalayacaksın bu üzerideki kirleri çıkarırken açılmış plakaları da söker. Hayvanı kaptaki su ile emsal suda durulayacaksın. Bunu sürekli yapmana gerek yok. Kabuk kötü hal alırsa yaparsın. Hayvanlar bu işlemde strese giriyor.

Hayvanı kış uykusuna yatırma gibi bir durumu evde sağlamak zor olduğu için yatırmıyoruz.

Ölüm kabı dediğimiz o kapta olmaz. Hayvana akvaryum almak şart. Ne kadar büyük o kadar iyi. Su ısıtıcı, kuru alan ve ısıtma lambası elzem malzemeler bunları alman öncelikli. Bu hayvanlar boyca uzun ve derin suda balık gibi yüzerler. Sağlıklı gelişimi için bu gerekli.

Isıtma lambasında zamanlayıcı kullanırız böylece kendi açılır kapanır.

Hayvana en azından asgari düzeyde uygun ortamı sağlayamaz isen sahiplendirme seçeneğini değerlendirmeni öneririm. Hayvan büyüdükçe maliyeti de o oranda artar.

Bu konuyu incelemen faydalı olur.

Evet tavsiyelerinizi uygulamaya özen gösteriyorum çok teşekkür ederim. Kabuğun bu hali uzun bir süredir böyle ve eski haline dönmemesinden endişeleniyorum.Kabuğunda yumuşama var takviye şeyler kullanıyorum tabi. Eskiden sadece geceleri uyurken şuan gündüzleri de çok uyuyor. Hatta uyanmadığı da oluyor pek yüzmüyor bunlar normal mi?
Hayvana ait orta sertlikte diş fırçasını ıslatıp sofra tuzu döküp yavaşça fırçalayacaksın bu üzerideki kirleri çıkarırken açılmış plakaları da söker. Hayvanı kaptaki su ile emsal suda durulayacaksın. Bunu sürekli yapmana gerek yok. Kabuk kötü hal alırsa yaparsın. Hayvanlar bu işlemde strese giriyor.

Hayvanı kış uykusuna yatırma gibi bir durumu evde sağlamak zor olduğu için yatırmıyoruz.

Ölüm kabı dediğimiz o kapta olmaz. Hayvana akvaryum almak şart. Ne kadar büyük o kadar iyi. Su ısıtıcı, kuru alan ve ısıtma lambası elzem malzemeler bunları alman öncelikli. Bu hayvanlar boyca uzun ve derin suda balık gibi yüzerler. Sağlıklı gelişimi için bu gerekli.

Isıtma lambasında zamanlayıcı kullanırız böylece kendi açılır kapanır.

Hayvana en azından asgari düzeyde uygun ortamı sağlayamaz isen sahiplendirme seçeneğini değerlendirmeni öneririm. Hayvan büyüdükçe maliyeti de o oranda artar.

Bu konuyu incelemen faydalı olur.

Bir de bana önerebileceğiniz bir akvaryum var mı kaplumbağalar için ayrı vs oluyor mu? Tercih edebileceğim seçenekleri paylaşırsanız çok memnun olurum. Dinlenmek için bir alan vs mi olması gerekiyor? şuan kaplumbağam sürekli su üstüne çıkıp kuruyor.

Takviye dediğiniz şey tam olarak nedir?

Kaplumbağalar soğukkanlı canlılar olduğundan eğer akvaryumda su ısıtıcısı ve ısıtıcı lamba yoksa kaplumbağanın hareketleri yavaşlar. Eğer uzun süre akvaryumda su ısıtıcı ve ısıtma lambası bulunmazsa üşütme ve akciğer enfeksiyonu geçirebilir.

Ara geçişli bir akvaryum almak istiyorsanız 60-120 litre arası bir akvaryum alabilirsiniz. Büyük bir akvaryum alırsanız ömürlük akvaryuma geçme süreniz uzar.

Boyutları 60x30x40h ya da 80x40x40h bir akvaryum alabilirsiniz. Daha sonrasında akvaryum için hazır bir kuru alan satın alabilirsiniz ya da kendiniz kuru alanı tasarlayabilirsiniz.

Kaplumbağa akvaryumlarının nasıl olması gerektiğini bilmiyorsanız burayı inceleyebilirsiniz.

Kabuğun ön kısmı arka kısmın normal yumuşaklığına yakınsa;
Arka kısım normal halinden daha ince bir yapıya dönmüş ise;
Göz çukuru belirgin biçimde gözüküyor ve gözler içeri çökmüşse, kemik erimesi vardır. Bu kalsiyum eksikliği var demektir. O vakit D vitamini olarak eczaneden devit damla alıp kullanırız.

D vitamini kalsiyuma bağlanıp vücuttan atılmasını önler. Yalnız aşırı D vitamini de eksikliği kadar zararlıdır. Eğer kabuk yumuşaklığı yukarıda yazdığım halde ise devit kullanacaksın.

Deviti 3 günde bir, bir damla ağzına yada ilk stick yeme damlatıp vereceksin. Ayrıca kabuğuna sürüp üşümeyeceği bir yerde 15 dakika bekletip kalanı havlu peçete ile silip akvaryuma koyacaksın.

Sakın kabuk jeli alıp kullanma onun faydası yoktur.

Ama önceliğimiz bu değil hayvan üşütmüş, akciğer enfeksiyonu olma ihtimali de olabilir.

Lamba işi öncelikli. Eczaneden genta damla alıp sabah akşam ikişer damla ağzına damlatırsın. Vitamin damla alıp her gün bir damla verirsin. Deep fix reptivit olur.

Akvaryum düz dikdörtgen olsun bombeliler hem kullanışlı değil hemde hayvanın gözünü baktığında rahatsız eder. Emre ölçüleri belirtmiş.

Kaptaki çakılları çıkar. Salınım yapmış. Hayvanın kabuğunda renk değişimi var.

Kabı kalorifere yakın koy ama tam temas etmesin. Akvaryumdan önce lambayı hallet. Hayvanın ısıya ihtiyacı var.

Lamba olunca kabuğa devit sürmeyi uygularız.

Akvaryum seçi
Takviye dediğiniz şey tam olarak nedir?

Kaplumbağalar soğukkanlı canlılar olduğundan eğer akvaryumda su ısıtıcısı ve ısıtıcı lamba yoksa kaplumbağanın hareketleri yavaşlar. Eğer uzun süre akvaryumda su ısıtıcı ve ısıtma lambası bulunmazsa üşütme ve akciğer enfeksiyonu geçirebilir.

Ara geçişli bir akvaryum almak istiyorsanız 60-120 litre arası bir akvaryum alabilirsiniz. Büyük bir akvaryum alırsanız ömürlük akvaryuma geçme süreniz uzar.

Boyutları 60x30x40h ya da 80x40x40h bir akvaryum alabilirsiniz. Daha sonrasında akvaryum için hazır bir kuru alan satın alabilirsiniz ya da kendiniz kuru alanı tasarlayabilirsiniz.

Kaplumbağa akvaryumlarının nasıl olması gerektiğini bilmiyorsanız burayı inceleyebilirsiniz.

Takviyeden kastım bunlar şimdi akvaryum arayışı içerisindeyim. Ölçülere özen göstereceğim.

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    2.1 MB · Görüntüleme: 6
Kabuğun ön kısmı arka kısmın normal yumuşaklığına yakınsa;
Arka kısım normal halinden daha ince bir yapıya dönmüş ise;
Göz çukuru belirgin biçimde gözüküyor ve gözler içeri çökmüşse, kemik erimesi vardır. Bu kalsiyum eksikliği var demektir. O vakit D vitamini olarak eczaneden devit damla alıp kullanırız.

D vitamini kalsiyuma bağlanıp vücuttan atılmasını önler. Yalnız aşırı D vitamini de eksikliği kadar zararlıdır. Eğer kabuk yumuşaklığı yukarıda yazdığım halde ise devit kullanacaksın.

Deviti 3 günde bir, bir damla ağzına yada ilk stick yeme damlatıp vereceksin. Ayrıca kabuğuna sürüp üşümeyeceği bir yerde 15 dakika bekletip kalanı havlu peçete ile silip akvaryuma koyacaksın.

Sakın kabuk jeli alıp kullanma onun faydası yoktur.

Ama önceliğimiz bu değil hayvan üşütmüş, akciğer enfeksiyonu olma ihtimali de olabilir.

Lamba işi öncelikli. Eczaneden genta damla alıp sabah akşam ikişer damla ağzına damlatırsın. Vitamin damla alıp her gün bir damla verirsin. Deep fix reptivit olur.

Akvaryum düz dikdörtgen olsun bombeliler hem kullanışlı değil hemde hayvanın gözünü baktığında rahatsız eder. Emre ölçüleri belirtmiş.

Kaptaki çakılları çıkar. Salınım yapmış. Hayvanın kabuğunda renk değişimi var.

Kabı kalorifere yakın koy ama tam temas etmesin. Akvaryumdan önce lambayı hallet. Hayvanın ısıya ihtiyacı var.

Lamba olunca kabuğa devit sürmeyi uygularız.
Kabuğun ön kısmında aşırı sertlik arka kısmında aşırı yumuşama var gözlerinde çökme farketmedim. Evet öncelik olarak ısıtıcı lamba alacağım. Sofra tuzu ile yavaşça fırçalama işlemi yaparken kabukları kalkıyor ama bu bölgede fazla oldu bu geçici midir iyileşince yeni kabuk oluşur mu? Isıtıcı için w kaç olmalıdır?

Vitamin tamam, kabuk sertleştiriciyi at. Devit damla alıp 3 günde bir, 1 damla ağzına damlat.

Hayvan büyüdükçe alttan yeni plakalar gelir ve üstüste katmanlaşır bunlar zamanla atılır. Kabuk öz rengine döner.

Su ısıtıcıya akvaryumu aldığında bakacağız. Lamba bunlardan biri olacak. Deveboynu (akrobat) yada mandallı lamba.
111620.jpg

Ampul eski tip filamanlı 40-60 W armut ampul yada halojen 42-52-53 W armut ampul olacak. Wiselite, ecolite, osram gibi markaların halojeni var. Soft bulamazsan şeffaf alırsın.

elektrix.com sitesinde var.

Vitamin tamam, kabuk sertleştiriciyi at. Devit damla alıp 3 günde bir, 1 damla ağzına damlat.

Hayvan büyüdükçe alttan yeni plakalar gelir ve üstüste katmanlaşır bunlar zamanla atılır. Kabuk öz rengine döner.

Su ısıtıcıya akvaryumu aldığında bakacağız. Lamba bunlardan biri olacak. Deveboynu (akrobat) yada mandallı lamba.
111620.jpg

Ampul eski tip filamanlı 40-60 W armut ampul yada halojen 42-52-53 W armut ampul olacak. Wiselite, ecolite, osram gibi markaların halojeni var. Soft bulamazsan şeffaf alırsın.

elektrix.com sitesinde var.
30 45 cm boyutlarında bi akvaryum buldum bir sürelik onunla idare etmek direkt içine ısıtıcı almak istiyorum. Sizce olur mu? Devite de hemen başlarım. Bu lamba d vit emilimi için mi ısınma da sağlıyor mu?

45*30*?h yükseklik nedir?

Soğukkanlı hayvanlar vücut ısılarını dış ortama adapte eder, dolayısıyla dışarıdan ısıya ihtiyaç duyar. Isıtma ampulü hayvanın ısınması yanında kabuğunu kurutarak mantar, yosun gibi biolojik oluşumların üremesini imkansız hale getirir. Eski plaka ve derileri kurutup gerdirerek atmasına yardımcı olur.

Deviti kabuğa uyguladığımızda bir miktar emilim yapar. Yavru hayvanlarda kabuk henüz sertleşmediği için emilim yetişkinlere göre fazla olur.

Uvb ampul D vitaminini hayvanın vücudunda kendi kendine sentezlemesini sağlar. Bunu doğal olarak yaptığı için zararı yoktur. Ama yapay takviye ile verdiğimiz D vitamini karaciğer ve yağ dokuya yerleşir. Kalsiyuma bağlanarak harcanır. Fazla yükleme yaptığımızda damar ve dokularda sertleşme(esneklik kaybolduğunda yırtılmaya bağlı kanamalar oluşur) kemikler sertleşir, böbreklerinde taş oluşur. Bunlar ilk aklıma gelenler onun için fazla kullanmıyoruz. 1 ay kadar kullanıp bırak. Yavruların kabuk yapısı esnek olmalı. Büyürken iç organların sıkışmasını engelleme yanında darbe alması durumunda esneklik bunu absorbe eder.

Yem olarak ne kullanıyorsun?

Kaplumbağam öldü yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ediyorum. Ben küçücük bi cana bile bakamadım

Başın sağolsun. Yavru hayvanlara 7 cm kabuk boyuna kadar titiz bakmak gerekiyor. Bunun için uygun yemler kadar sisteminde uygun donanıma sahip olması lazım.

Yavru hayvanlar akciğer enfeksiyonuna yakalandığında ileri evreye geçmiş ise kurtulma imkanı olmuyor.

Arkadaşlar kaplumbağam deri değiştiriyor kabuk dökülmesi yaşıyoruz. Ama ben ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Alttan büyük kabuk geliyor ama üstte ciddi renk değişikliği var. Ne yapmam gerekiyor bilgisi olan varsa bana yardımcı olabilir mi?
Merhaba, deri atıyor olması büyüdüğüne işaret. kabuğu da kendi halinde kavlar dökülür. kaplımbağanız bi yerlere sürter kabugunu kaşıdıkça dökülür. kaplumbağanın sürtünmesi için bazıları akvaryuma mangrow kökü koyuyorlar kendiniz çıkarmaya çalışmayın. haftada bir su ve diş fırçaşı ile fırçalamanız yeterli.

Geri