Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Derisinde ve Kabuğunda Problemler Var

Ahmed Fehim

Yeni Üye
Yaklaşık 3 yıldır bende olan bir kaplumbağam var. Şu ana kadar çok bir sıkıntısı olmadı. Sadece bundan önceki kabuk değişiminde kabuğunda mantar oluşmaya başlamıştı ama kabuk değişimiylegörünürde hiçbirşey kalmamıştır. Şuan kabuğunda hem mantar hemde kireç olduğunu tahmin ettiğim beyazlıklar var. Bir kısmı suya girince görünmüyor o yüzden böyle düşündüm. Ayrıca kabuğunun plakalarında kabuk çürümesi var sanırım. Önceki kaplumbağamı o dönem küçük ve bilgisiz olduğumdan dolayı kaybettim o yüzden yine aynı sebeple başka bir acı daha yaşamak istemiyorum.

Akvaryumum 30 Litrelik(30cm Boy*20*50) anack hepsi suyla dolu değil. Hepsini suyla doldurmak için üstüne uygun bir kara alanı yapmaya çalışıyorum ama nasıl yapacağımdan emin olamadığım için bir türlü başlayamıyorum. Bu konuda da destek olabilir misiniz? Kaplumbağanın kabuk sorunları için bir lamba gerekiyormuş bunun için bir öneri söyleyebilir misiniz?

Ayrıca buraya yazmamın esas sebebi bugün sabah derisinde gördüğüm bir sıkıntı. Sabah hayvanı beslerken sağ kolunun iç tarafında enefksiyon benzeri bir yara vardı. Akvaryumunda bir taş var, ondan kaynaklı olduğunu düşünüyorum ve en kısa sürede kaldırıcam. Tedavi konusunda yakındaki veterinerler ya kaplumbağa tedavisi yaomıyorlar yada bilgisizler. Bu 3 konuda sizde yardım istiyorum. Daha öncedende çok ilgiliydiniz şimdiden .ok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• * Image 2024-08-13 at 08.00.20 (1).jpeg
    * Image 2024-08-13 at 08.00.20 (1).jpeg
    52.3 KB · Görüntüleme: 27
  • * Image 2024-08-13 at 08.00.20.jpeg
    * Image 2024-08-13 at 08.00.20.jpeg
    76.5 KB · Görüntüleme: 27
Yaklaşık 3 yıldır bende olan bir kaplumbağam var. Şu ana kadar çok bir sıkıntısı olmadı. Sadece bundan önceki kabuk değişiminde kabuğunda mantar oluşmaya başlamıştı ama kabuk değişimiylegörünürde hiçbirşey kalmamıştır. Şuan kabuğunda hem mantar hemde kireç olduğunu tahmin ettiğim beyazlıklar var. Bir kısmı suya girince görünmüyor o yüzden böyle düşündüm. Ayrıca kabuğunun plakalarında kabuk çürümesi var sanırım. Önceki kaplumbağamı o dönem küçük ve bilgisiz olduğumdan dolayı kaybettim o yüzden yine aynı sebeple başka bir acı daha yaşamak istemiyorum.

Akvaryumum 30 Litrelik(30cm Boy*20*50) anack hepsi suyla dolu değil. Hepsini suyla doldurmak için üstüne uygun bir kara alanı yapmaya çalışıyorum ama nasıl yapacağımdan emin olamadığım için bir türlü başlayamıyorum. Bu konuda da destek olabilir misiniz? Kaplumbağanın kabuk sorunları için bir lamba gerekiyormuş bunun için bir öneri söyleyebilir misiniz?

Ayrıca buraya yazmamın esas sebebi bugün sabah derisinde gördüğüm bir sıkıntı. Sabah hayvanı beslerken sağ kolunun iç tarafında enefksiyon benzeri bir yara vardı. Akvaryumunda bir taş var, ondan kaynaklı olduğunu düşünüyorum ve en kısa sürede kaldırıcam. Tedavi konusunda yakındaki veterinerler ya kaplumbağa tedavisi yaomıyorlar yada bilgisizler. Bu 3 konuda sizde yardım istiyorum. Daha öncedende çok ilgiliydiniz şimdiden .ok teşekkür ederim.
Akvaryumunuz bu boyuttaki bir kaplumbağa için çok küçük. En hızlı şekilde daha büyük bir akvaryuma geçmelisiniz. En az 60-70 litre su kapasiteli olacak şekilde. Daha büyüğünde sınır yok ne kadar büyük alırsanız o kadar uzun süre kullanırsınız.
Yenisini alana kadar kabuk boyunun en az 2 katı olacak şekilde su doldurun akvaryuma.
Yara ve kabuğundaki sıkıntı hakkında bilgi sahibi değilim cem bey yardımcı olacaktır.

Isıtıcı lamba deri ve kabuk değişimi için çok önemli;
Bu tarz basligi metal bir lamba : https://app.hb.biz/snv88WpGqRQq
Ve bu ampul : https://app.hb.biz/CToicstT2GPW

Detaylari bu konudan inceleyebilirsin.

Tamamdır en kısa zamanda yeni akvaryuma geçeceğim. O boyutlarda İstanbul içi veya il dışı kargoyla alabileceğim uygun fiyatlı bir akvaryum öneriniz var mı?
Ampul konusunda da hali hazırda sahip olduğum bir masa lambasının ampulünü önerdiğiniz modelle değiştirip kullanacağım.
Yaranın üzerine biraz suyla açtığım batikondan sürüp, hayvanıda biraz güneşe bıraktım. Yaraya dokunduğumda sanki kabuk gibi bir bombeli sert bir doku var. Şişlik mi yoksa kabuk mu tuttu tam algılayamadım.

Tamamdır en kısa zamanda yeni akvaryuma geçeceğim. O boyutlarda İstanbul içi veya il dışı kargoyla alabileceğim uygun fiyatlı bir akvaryum öneriniz var mı?
Ampul konusunda da hali hazırda sahip olduğum bir masa lambasının ampulünü önerdiğiniz modelle değiştirip kullanacağım.
Yaranın üzerine biraz suyla açtığım batikondan sürüp, hayvanıda biraz güneşe bıraktım. Yaraya dokunduğumda sanki kabuk gibi bir bombeli sert bir doku var. Şişlik mi yoksa kabuk mu tuttu tam algılayamadım.
Direkt güneşin altına bırakmayın. Kuru kalabileceği bir alana alıp orada bekletin. Doğrudan gunes ışığı gözlerine zarar verebilir.
Yeni akvaryum için de letgo ve sahibinden gibi sayfalardan çatlak veya derin çizik olmayan 2. El bakabilirsiniz. Elden teslim almak daha sağlıklı olacaktır kargoda sağlam gelme ihtimali düşük.

Başlığının metal olmasına dikkat edin. Bu ampuller etrafına ısı verdiği için plastiklerde erime yada salınıma sebep olabilir

Isıtıcı lambayı konumlandirirken kuru alana hayvanın kabuk yüksekliğine denk gelecek şekilde cam termometre koyun. İlk yarım satte 32° olduğunda doğru yeri bulmuşsunuz demektir.

Kabuk tedavisi için bir şey öneremeyeceğim, bir şey yapmadan önce cem beyden gelecek cevabı beklemeniz daha sağlıklı olacaktır.

Hayvanın kabuğunda mantar yok. Eski plakalar açılmaya başlamış belli noktalar da soyulmuş. Kireç bağlamış.

Yalnız derideki lezyon bir yere vurmuş olabileceği gibi mantarda olabilir.

Baticonu 3 gün boyunca sabah akşam kulak pamuğu ile sürüp 30 dakika kuru yerde bekletin kalanı peçete ile silip akvaryuma alın. Aktardan sarı kantaron yağı alın. Bunu 4. günden itibaren iyileşene kadar baticon gibi aynı şekilde uygulayın.

Akvaryum ufak taş kuru alan uygun değil. Isıtma lambasını bir an önce alın. Hayvanı doğrudan güneşe koymayın.

Akvaryum minimum 80*35*50h ve 7 mm cam kalınlığında düz dikdörtgen bir akvaryum olacak. Akabinde ömürlüğe geçersiniz. Yada doğrudan ömürlüğe geçebilirsiniz. Bu da 100*50*50h-60h ve 10 mm cam kalınlığında bir akvaryum olacak.

Göz ve kulakları sağlam, kabuk yapısı güzel.

Yem olarak hangi markaları kullanıyorsunuz?

Kuru alan örnekleri burada mevcut.

Çok teşekkürler dönütleriniz için.

Yem olarak Sera Raffy Nature kullanıyorum uzun zamandır.

Kantoron olarak doğal kendi yaptığımız kantoron kullansam başka bir etkisi olmaz değil mi?

Kantaronu kullanabilirsiniz dışarıdan alacağınızda aynı şey.

Tek yem yeterli ihtiyacı karşılamaz. Tropical biorept W, dajana gammarus sticks yemi ve tetra reptomin yada ahm turtle sticks yemlerinden birini alın. Toplam 4 yem olsun.

Merhaba ,su kaplumbagamizin kabuk kisminda resimdeki gibi leke ve kirilma var.Yardimci olabilir misiniz

Ekli dosyalar

• IMG_20240818_120840.jpg
    IMG_20240818_120840.jpg
    2.6 MB · Görüntüleme: 13
  • IMG_20240818_120842.jpg
    IMG_20240818_120842.jpg
    2.8 MB · Görüntüleme: 13
  • IMG_20240818_120847.jpg
    IMG_20240818_120847.jpg
    2.7 MB · Görüntüleme: 13
Foruma hoşgeldiniz.

Kabuğunu hayvana ait diş fırçası ile fırçalayın. Önce fırçayı ıslatıp sofra tuzu döküp yavaşça kabuğu ovalayın. Akvaryuma emsal sıcaklıkta su ile durulayın. Sonra peçete ile kurutup resmini tekrar çekin.

Akvaryumda sürtüneceği kaya dekor vs. var mı? Yeni mi oldu önceden var mıydı?

Akvaryuma yeterince sterilize edilmemiş birşey koydunuz mu? Yada dışarıda gezdirdiniz mi?

Yaraya bahsettiğiniz şekilde tedavi uyguluyorum ancak hergün düzenli olarak batikonu süremedim. Bugün kolunu kontrol ettiğimde enfeksiyon gibi olan görüntü kalkmıştı ama sanki kaplumbağamın dış derisi soyulmuş sadece iç eti gözüküyor gibi duruyor. Durumu iyileşiyor mu yoksa daha mı kötüye gidiyor anlayamadım.

Ekli dosyalar

• * Image 2024-08-21 at 14.26.54.jpeg
    * Image 2024-08-21 at 14.26.54.jpeg
    84.5 KB · Görüntüleme: 9
  • * Image 2024-08-21 at 14.26.57.jpeg
    * Image 2024-08-21 at 14.26.57.jpeg
    83.1 KB · Görüntüleme: 9
Temizlenmiş. Baticon dursun. Sabah akşam kulak pamuğu ile kantaronu yedirip yarım saat kuru yerde bekletin. Sonra akvaryuma alın.

Tamamdır teşekkür ederim. Kantarona başlamamıştım, ona başlamalı mıyım veya ne zaman başlamalıyım.

Hemen bugün başlayın. Yaranın iyileşmesini hızlandırın.

Geri