Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Devamli agzini aciyor ve ses cikartiyor

melanor43

Bronz 5 Üye
Merhaba arkadaslar,
https://m.youtube.com/watch?v=lDubdombFgQ
Birde arada kus sesi gibi ses cikartiyor ince bi ses fakat kardesim videoya cekememis.
Su sicakligi 28
Kuru alan 31 32 civari
Raffyp ve reptomin kullaniyorum, yaklasik 1 senelik.
Sanki nefes alamiyor gibi geliyor, biraz arastirdim akciger enfeksiyonu olup olmadigina karar veremedim kendim tedavi etmek zorundayim cunku anlayan veteriner yok.

Videodaki sesler kustan geliyor, bu videoda kaplumbaga ses cikartmiyor

Hayvan son evre akciğer enfeksiyonu. 6 cm'den küçükse kurtulma şansı yok. Daha büyükse durum ortada ilaca vereceği tepkiye bağlı. Eczaneden genta yada gentagut damla al. Sabah akşam dörder damla ile başla. 3. Gün durumunda değişiklik olup olmadığını haber ver.

Vitamin damlası varsa günde 1 damlada bundan. Bu iştah açıp kırgınlığı alır. Bu evrede ne kadar yem yedirebilirsen yedir. Yem yiyor ise damla yerine hergün iki tane kırmızı mineral yem ver.

Kuru alanı derece ile ölç 32-33 aralığında olsun. Su dışındayken esinti, cereyanda kalmasın. Pencere açmayın dış ortam soğumasın.

Hicbirseyi yoktu hocam nasil olur :(
Eczane gidicem az sonra genta damlayi nereye damlatican acaba,
İstahi gayet acik yem yer attigim kadar nasil yapayim

Özellikle sudan rampaya çıkarken etrafı kolaçan etmek için beklerler. Bu aşamada rampaya gidene kadar ki o sürede dış ortam soğukluğundan etkilenirler. Kuru alanda iken pencere açılması esinti hayvanı hasta eder. Klima hasta eder. Bu enfeksiyon kısa sürede oluşan bir durum değil 1-2 aylık sürecin sonucu. Zamanla gelişmiş. İştahlı olması artı değer olduğundan birkaç fazla yem ver güçlensin. Biraz yağ depolasın. İştahsızlık görülürse buradan kullanır. Herhangi bir marka gammarusta al.. En az 2020 tarihli olsun. Daha üstü daha iyi. Tetra, sera, prodac, tropical olur. Jbl pul yemde koyuyor suyu kirletir.

Genta yada gentagut kulak damlasıdır. Ama geniş spektrumlu antibiyotik olduğu için göz ve oral yolla da kullanırız.

İlacı ağzına damlatacaksın. Açmaz ise stick yeme damlatıp elden suya fazla temas etmeden yedirebilirsin. Bunun olmayacağı durumda ise başını dik tutup 10 saniye arayla ruj sürer gibi ağız çevresine sür bir miktarı girer. Bu yöntemde fazladan bir iki damla fazla damlatacaksın. İlacın ucunu temas ettirirsen pamukla sil..

Damlayi aldim elimde tutunca agzini acti zaten hocam 4 damla damlattim aksamda damlaticam

Tamam yalnız dikkat et ciğerine kaçırma.. Son damlayı damlattıktan sonra birkaç dakika bekle ilacı yutsun hemen bırakırsan ağzını açıp yıkar.

3 gün dedim de sen 5 gün bu şekilde devam et. Şu anki belirtilerde değişiklik olup olmadığını kontrol eder, ona göre haber verirsin.

Yüzerken yalpalama, su içinde eğik durma, kuru alanda aşırı durma uyuklama var mı?

Ciğerler dolu olduğu için zorlanıyor. Bu da halsizlik yapıyor. Bu süreçte tüm enerji hastalığa gideceği için boy uzaması iyileşene kadar duracak.

Kacar tane yem vereyim hocam onceden sabah 2 tane aksam 2 tane veriyordum raffy p

Yinede yaşına göre ufak kalmış. En az 8 cm kabuk boyunda olmalıydı. Hayvana yemi az veriyorsun öğün başına 4-5 tane ver gammarus aldığında iki katını vereceksin. 1 stick yem 2 gammarusa denktir.

Reptominde yiyor ise 6 gün sabah birini akşam birini ver. Yemleri karıştırma yem seçmeye başlar sevmediğini yemez. Mineral olan kırmızı stick yemi ya aynı gün sabah akşam yada ayrı olarak haftanın uzak günlerinin bir öğününde ver. Gammarus aldığında raffy P'den 1 öğün reptodan 2 öğün yerine verirsin. Yani 3 öğün gammarus. Bu kitin maddesi içerir. Kitin kıkırdak ve kemik yapısını geliştirir besler.

Hatta bir öğün haşlanmış yumurta akı verebilirsin.

Bence ilk önce umutsuzluğa kapılmadan elinizden geleni yapın benimde kaplumbağam minnacıkken bu hastalığı geçirdi 1 lira kadarken hiçbiryerde umut yok yazarken yaşadı ama nasıl oldu her dakika yanına gidip kontrol ettim , her saat yemini değiştirdim , her fırsatta güneş ışığı buldukça koydum , ısıtıcı olmadığından elimle derme çatma halojen lambadan ısıtıcı yaptım fırın kağıdına sararak ve niceleri . Hatta minik bir cam çaydanlığa alıp suyu ampulle ısıtmayı başarmıştım belkide bu sayede yaşadı bilemiyorum bazen ampulu fazla yakın tuttuğumdan suyun ısısı 40 , 50 derece oldu ama bişey olmadı çok şükür ( suya sokmadım tabikide üstten yakında tutarak ısıttım ) . Demek istediğim oldukça fazla ilgi göstermeniz gerekiyor . İkinci akciğer enfeksiyonu geçirdiğinde tüm belirtiler vardı ama iştahsızlık yoktu , yemini bol vermiştim bu sayede çok çabuk iyileşmişti sizde her fırsatta yem verebilirsiniz ve suyun sıcaklığını 1 tık yükseltmeyi deneyebilirsiniz .

5 adet raffy p verdim ve 4 adet damla damlattim hocam az once.
https://youtu.be/NL9O6PVOOSs
Hayvan şiş gibi duruyor sanki kol ve bacaklarinin oralari

Herhangi bir şişlik gözükmüyor. Yalnız ciğerleri iyi iltihap dolu. Bir balgam atabilirse bu rahatlatır. Ölçülere bu şekilde devam et..

İstahsizlikta basladi hocam, gidip damla aldim deepfix reptivit, halen agzini acip ses cikartiyor :( genta damlayada devam ediyorum sabah aksam 4er damla.

Cvp: Devamli agzini aciyor ve ses cikartiyor

En basiti bile çok zor iyileşir. bu canlı da durum biraz daha ilerlemiş hali. Beslenme önemli. mümküğn olduğu kadar beslemeye ve sıcaklığa dikkat et. Beslenmeyi tamamen birakırsa suyuna dahil ederiz.

Devam et bu hastalığın tedavisi ayları bulur. Yem işini ise herhangi bir saatte sürekli dene. Öğün sayısını artır bu saatten sonra ne yerse, ne zaman yerse kar.

Saatli lamba kullaniyorum sabah 9 aksam 9 arasi yaniyor 24 saat acik mi biraksam ki hocam gece usumesin

Bulabilirsen geceler için 40 wattlık renkli armut ampuller var. Onlar loş ışık verip fazla rahatsız etmez. Mavi bulamazsan kırmızı onuda bulamazsan yeşil renk ampul al. Yada seramik ampuller var. Şimdilik alana kadar 24 saat bunu yak hayvan gece kuru alanda duruyorsa üşür. Ki hayvan en sıkıntılı dönemde.

Geri