Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Dip Temizleyici süpürge (:

gocaman

Bronz 4 Üye
Merhaba arkadaşlar aşağıdaki tüm sistemin tamamı bana ait biryerden almadım okumadım aklıma geldi yaptım Big Grin ve sizinle paylaşıorm

Çoğu akvaryumda yaşadığımız bir problem var iç filtre olsa dahi dipde kalan kaplumbağ pislikleri veya diğer pislikler gitmek bilmiyor...
Dip temizlemek için ince silikon hortumlar ise istediğimiz yerdeki pislikleri alamadığı için basit ama yarıyacağını düşündüğüm bir sistem hazırladım

Buyurun....

Öncelikle gerekli olan malzemeler

Bir adet siyah bant akvaryumunuzun su seviyesinden 10 cm kadar daha uzun olan bir sopa fazla kalın olmasın :) ve silikon boru 1-2 metre yeterli

Ve başlıyalım ilk önce silikon boruyu sopanın ucuna sopadan 1 cm dışarda kalcak şekilde bağlayın fotodaki gibi

mailto:/img33/8120/nbalama.jpg

Aynı hizadan aşağıya doğru aralıklarla ile bantlayın

mailto:/img207/8228/tmbalama.jpg

ve son olarak bu şekilde olmalıdır

mailto:/img65/7610/bitie.jpg

sopayı suya sokun ve silikon borunun diğer ucununndan havayı içinie çekin ama dikkat boruya bakın suyun geldiğini görünce durun

'' DİKKAT ''

mailto:/img65/2861/sprme.jpg

Ve suyun yaklaştığını gördüğünüzde silikon boruyu akvaryumun içinden çıkan pisliklerin ve suyun akacağı yere bırakın...

mailto:/img238/7492/suakm.jpg

Ve artık akvaryumdan su çıkmaya başladı sizde sopayı kontrol ederek pislikleri süpürebilrsiniz

mailto:/img180/944/sprp.jpg

umarım yararlı oldum sizlere...

Teşekürler ama GAYET KÜÇÜK Ondan Yapıcağınıza Ucunu Pipet Değilde Küçük PEt Şişe UCUndan yapın DAha Mantıklı Yada Petshoplardan 10 Ytl Ücret Karsılığında Hazırını Alın Hem sizin Kafanız RAhat Olsun Hem Akvaryumunuz Sağlıklı olsun O Bantın Kimbilir Suya Değdiğinde Akvaryumun Su Değerlerini Nası DEğiştiriyordur

Yanlışım Varsa Düzeltin Ama Biraz Düşünüpte YApın Yapıcağınız Şeyleri

---
Saygılar

Evet haklı olabilirsiniz ama bant yerine ip kullanabilrisiniz .

Bant saatlerce suda kalsa hadi yumuşar erir vs. yaptığımız şey bozulur diye düşünebiliriz ama bu kadarcık banttan hastalık kapıcaklarını hiç zannetmiyorum. Bunlar immunsuprese canlılar değiller. Burda pompalılar 5tl ye satılıyor evet ama kapluşumuz için uğraşmak ona vakit ayırmak insana daha fazla keyiif verir bence.

zaten bölümün adı ''Kendi yaptığınız sistemler'' :) değilmi :D

Tubidik birşey sorabilirmiyim ? sizce bu akvaryuma dış filtre bağlarsam ne olur ?

Bence iç filtre yeter sanki akvaryumun boyutu için. zaten kapluşlar da küçük ama şelale filtre diyolar ya onun gibi bişey olabilir. Yine de bence iç filtre yeterli.

Dibde birsürü pislik var ama çekmiyor sanırım biraz güçsüz bir iç filtre almışım

O diptekileri yaptığın dip süpürgesiyle çekersin. İç filtre dış filtre olsa da yine o diptekiler oluyo diye biliyorum.

Ama 110 lt suyu dış filtre olmadan temizliyebilirmiyim ortalama o kadar su olacak içinde

Hımm ... Bizim balık besleme ve üretim akvaryumlarında ,tanklarında yaptığımız sifonlama işlemi yani.Ben onu yaparken stajda çok su yuttum sormayın ahh ahh :))) normal kalınlıkla bir hortumla yapılması oldukca basit bir işlem ve çok da yararlı.

Geri