Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Dış filitre hakkında önerileriniz( hangi marka, model)

edi=büdü

Gümüş 4 Üye
Arkadaşlar uzun süredir forumu takip etmiyorum galiba çok şey kaçırdım :D benim kapluşlarda gereğinden falza büyüdüler üniversite den dolayı şehir dışındayım kapluşlarla ailem ilgilenmekte. Tabi aile sevgisi biraz fazla geldiğinden sanıyorumki kapluşlar obez olma yolunda birhayli ilerlemişler . Bu yüzdende akvaryum aşırı derecede kirlenmekte . mailto:/forum/Konu-yeni-resimleeerr-vaarrr-d-d.html daha önce açmıştım konuyu eski resimler bu konudakiler ama akvaryum aynısı . sadece içerisinde kuru alan vs. değişikli oldu içerisine büyük hani büyük derken baş parmak büyüklüğünde taşlar arıyorum düzgün güzel olanlardan bulursam iyi bir dekor yapacağım . Esas konuya gelecek olursak daha önce genç kaplumbağa adlı üyenin aldığı resun marka ufaak dış filitreden almıştım mailto:/forum/Konu-yeni-dis-filtrem-ve-birkac-resim.html . Tabiki bu filitre uzun süre bizimkilerinpisliklerine dayanmıyor :D . Benim düşüncem pek pahalı olmayan ama bu boyutlardaki bir akvaryumu (su dolu seviyesi verdiğim ilk linkteki resimlerdeki akvaryumda yaklaşık 4-5 parmak aşağıda kalacak şekilde) iyi bir şekilde temizleyebilecek olması . Şimdi diyeceksinizki akvaryumunuzun boyu ne :D . Vallahi kusura bakmayın ama şuanda hiç aklımda değil ve evde değilim :D ama haftasonu döndüğümde onuda yazarım :D amacım sizinde görüşlerinizi alıp uygun fiyatta bir dış filitre alabilmek . Fiyat konusuna gelecek olursak 100 TL yi geçmeyecek şekilde olabilir zaten resun u da 50 TLye getirmişlerdi . Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim .

Akvaryumunuzda tam olarak kaç litre su var.Bunu söylerseniz size dış filtre tavsiyesinde bulunabilirim :)

işte dedim ya valla unuttum şuanda hiç hatırımda yok ama yaklaşık olarak söyleyebilirim evde olmadığım için tam ölçülerini hatırlamıyorum 50-60 litre su vardır herhalde

Bence 50-60 litre için dış filtre kullanmaya gerek yok.
Ben 80 litrede senelerce iç filtre kullandım.Ayda 1 su değişimi yeterli oluyordu.
Ben 100-130 litre su olan akvaryumumda dolphin C 500 kullanıyorum.İçi dolu 90 TL fiyata bulabilirsiniz.Ben 3 aydır su değişimi yapmadım.2 haftada bir dip çekimi yapıyorum.
Doğru bir filtrasyon ve dip çekimi ile uzun zaman temiz kalacaktır suyunuz.
Tabi daha ucuza farklı özelliklerde filtreler bulmanızda mümkün.

Tetra Tec Ex400 Dış Filtre filtreye bir bakabilirsiniz.Ama bu markanın hortumlarının inceliğinden ve debi düşüşüyle ilgili çok yorum okudum açıkçası.

5 TL'ye aldığım dip sifonuyla yapıyorum.Epeyce iş görüyor :)

Bende yeni akvayuma(arkadaşım hediye etti yanında filtre de almış) adı sanı duyulmamış çin malı bir filtre almış. 3w Saatte 300 lt. arıtıyormuş öyle yazıyor. Ancak ben pek yeterli olduğunu düşünmüyorum. Dün ölçtüm tam tamına 51.86 lt su var içinde. :) Dış filtremi alsam iç filtremi kararsız kaldım. Siz gayet yeterli olduğunu yazmışsınız. Hangi iç filtreyi alayım? Çok çeşit var tekrar tekrar bu da olmadı olsun istemiyorum

İç filtrenin yeterli olacağını düşünüyorum ben.Ama o akvaryumu bir süre sonra büyütmek zorunda kalacaksınız.Eğer uygun bütçeniz varsa ve bir kere alıp kurtulmak istiyorsanız dış filtre alın.
İç filtre ve dış filtre arasında ki seçimi siz yapacaksınız :)
Benim iç filtrem de çok kaliteli bir şey değildi :D
Rs Electrical RS 703 marka ve modeli bu şekilde :)Şimdi ufaklığın akvaryumunda.Ama açınca tufan çıktığı için suda ufak bir filtre aldım şu anda :)

dip çekimi yapmıyorum genellikle pisliklerini kendileri yemeye çalışıp parçaladıkları için su çok çabuk renk değiştiriyo iç filitrele kullanmayı pek sevmşyorum akvaryumun içerisinde pek hoş görünmüyor zaten . Şuanda kullandığım resun cy 20 dış filitre zaten 30-35 üstü akvaryumları pek iyi temizlememekte denedim çünki :D denemesem zaten sizden dış filitre hakkında yardım istemezdim :D yani yanlış anlamayın bu dediklerimi de :D . Ayrıca söylediğim ölçülerde doğru lmaya bilir hatırımda kalanları söylüyorum daha fazla olabilir eksik değil azlası var yani . buna uygun olan uygun fiyattakidahaönce kullandığınız şu anda kullandığınız yada eş dost akra banızın kullandığı dış filitreler varsa onlar hakkındaki görüşlerinizi alabilirim :D

Kaplumbağa akvaryumları için hacmin 2 katı kadar olan dış filtreler daha uygun bence.Balıklar ve diğer su canlılarıyla kıyaslanamayacak kadar pislik olabiliyor.
100 TL'nin altında dolphin,atman tarzı markanın ürünlerini kullanmanızı öneririm.Araştırarak size uygun bir filtre bulabilirsiniz.
Benim önerim dolpin c 500 den yana.Hem güç sarfiyatı az hem de gayet yeterli ve sessiz.

yardımlarınız için teşekkür ederim .Siz bu filitreyi ullanıyodunuz değilmi . Nereden aldınız acaba? :D

Evet ben bu filtreyi kullanıyorum.
Ankara'da Musa akvaryumdan almıştım.İnternet üzerinden satışları da mevcut bildiğim kadarıyla.Araştırmanızı yaparken bakabilirsiniz :)

zencefil' Alıntı:
İç filtrenin yeterli olacağını düşünüyorum ben.Ama o akvaryumu bir süre sonra büyütmek zorunda kalacaksınız.Eğer uygun bütçeniz varsa ve bir kere alıp kurtulmak istiyorsanız dış filtre alın.
Rs Electrical RS 703 marka ve modeli bu şekilde :)Şimdi ufaklığın akvaryumunda.Ama açınca tufan çıktığı için suda ufak bir filtre aldım şu anda :)

Bendeki de aynı :D ama pek işe yaradığı söylenemez :D Dış filtre almaya karar verdim.

tuncomunco' Alıntı:
zencefil' Alıntı:

Bendeki de aynı :D ama pek işe yaradığı söylenemez :D Dış filtre almaya karar verdim.

Dış filtreyi aman kzılayda ki yerlerden almayın.Üstüne 50 TL kar payı koyan yer var.Çok iyi bir araştırma yapmanızı öneriyorum :)

arkadaslar 90 liraya dolphin c700 dis filtreyi aldim :) ayrica yedek elyaf seramik vs leri de aldim kurdular garantili vs.

Hayırlı olsun.
Filtrenin içinden zeoliti eksik etmeyin.Benim favori filtrasyon malzemem :D

zeolitmi :) artik bidahaki filtre degisimine alirim :) tesekkurler.
Sunger
elyaf
karbon
seramik
seklinde siraladim. Baska oneriniz varmi?

Düzeltemedim mesajımı...
Sıralamamı yanlış yazmışım.
En alttan üste doğru
Seramik
Sünger
Elyaf
Karbon(2- 3 hafta sonra yerine zeolit koymayı planlıyorum. Araştırdım öğrendim zeoliti ZENCEFİL ;) )

Geri