Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Dış filtre haķkında.

NecmiYaman

Bronz 5 Üye
Merhaba.
Daha önce size buradan su kaplumbağamın çok fazla büyüdüğünü, akvaryumun yeterli büyüklükte olmadığını bu yüzden fazlaca kirlendiğini ve kokusunun bizi çok rahatsız ettiģini yazmıştım.Hatta bu yüzden onu sahiplendirmek istediğimide yazmıştım fakat hiç içime sinmedi ve ona uygun büyüklükte (100×50×50) akvaryum yaptirmaya karar verdim hatta yapılıyor bugün itibariyle.
Size sorum şu 50 litrelik eski akvaryumumda iç filtrem vardı fakat yeni akvaryumum için bunun yeterli olmadığını biliyorum.Petshoptaki görevliye dış filtre fiyatını sordum 450 ile 1000 tl arası değişiyor dedi.Açıkcası piyasasını bilmiyorum o yüzden bana biraz fazla geldi.Beni yönlendireceğiniz bir yer varmı? (istanbul/maltepede ikamet ediyorum) ortalama fiyatlar nedir?Dış filtre ne kadar etkili? Olduğu zaman suyu ve filtreyi ne kadar zamanda bir degistirmem gerekir?
Bana yardımcı olurmusunuz?

Henüz yapmadılarsa 100*50*60h ölçüde olabilir. Cam kalınlığı güvenlik açısından 10 mm olacak öyle yaptırıyorsunuz değil mi? Hayvan büyüdüğünde cama sert kabuğuyla vurabiliyor. 10 mm cam kalınlığında akvaryum üstü kuru alan kullanabiliyorsunuz.

Size uygun kaliteli düzeyde olan tetra ex 1200 plus olanı sadece new yazanlar eski model. Yalnız bu 1500-1600 tl seviyesinde. Daha alt düzey markalarda var bunlar ucuz ve eski nesil motorlara sahip, yüksek wattlı olduklarından daha fazla elektrik yakıyorlar. Uzun vadede aynı hesaba geliyor ve gürültülü çalışıyorlar.

Hayvan tek olduğu için 1000 lt/h debili bir model de olur. 1000-1200 arası bakabilirsiniz.

Dış filtrede kullanacağınız malzemelere göre 3-6 ay arası genel temizlik yapmadan sadece kısmi temizlikle idare edebilirsiniz.

Filtre malzemelerinin bazıları yıkanarak kullanılmaya devam edilir. Bazıları atılır. Geneli 3 ay gibi bir ömre sahip olsa da filtre temizlik ve değişim zamanı su sararmaya başladığı noktada temizlenir.

Dün sipariş verdim yaptıklarını düşünmüyorum hemen görüşüp ölçüyü değiştireyim.Cam kalınlığından hiç haberim yoktu onuda iletirim.
Dış filtre ile alakalı detaylı bakıp ona göre değerlendireyim.
Çok teşekkür ederim Cem bey.

Bizde balıklara göre kir yoğunluğu yüksektir. Onun için filtrede normalin biraz üstünde güçlü olanı almak durumundayız.

10 cm kabuk boyundaki bir kaplumba 10 yetişkin japon balığı kadar kir üretir desek yalan olmaz hatta artısı olur eksisi olmaz. Zaman zaman dışkılarını yerler bu kir oranını düşürür ama esas sorun idrardır. Yani amonyak ve türevleri. Dış filtre bu noktada iş görür.

Dün sipariş verdim yaptıklarını düşünmüyorum hemen görüşüp ölçüyü değiştireyim.Cam kalınlığından hiç haberim yoktu onuda iletirim.
Dış filtre ile alakalı detaylı bakıp ona göre değerlendireyim.
Çok teşekkür ederim Cem bey.
Camcınız istanbuldaysa rica etsem dükkan adını ve ismini alabilir miyim?

Merhaba arkadaşlar :)
Necmi bey ben filtremi kendim yaptım. 5mm lik kalınlıkta flexiglass dan parçalar kestirerek 100x100mm, yüksekliği de 260mm olan bir kutu yaptırdım. İçerisine 1 paket karbon, biyolojik sünger, elyaf ve lav taşları ile doldurdum. Kafa motoru ile akvaryumdaki suyu çekerek filtreden geçiriyorum. Yukarıdan şelale gibi akarak filtrelenmiş temiz suyu geri akvaryuma veriyorum. Bizim işimizi görüyor şuanda. Akvaryumda koku ve kirlenme yok. Haftada 1 kere dip çekimi yapıyorum. Ayda 1 kere filtrenin temizliğini yapıyorum. Sanırım yaklaşık 2 ayda 1 kere elyafı ve karbonu değiştiriyorum. Maliyeti çok bişey tutmadı ama ben makine tasarımcısıyım. Flexiglass kutuyu çalıştığımız firmada yaptırdığım için para ödemedim, hediye yaptılar. Diğer filtre malzemeleri de zaten pek bişey tutmuyor. Hatta kaplumbağamızın kuruma alanını da flexiglass dan yaptım birkaç ay oldu şuana kadar hiç problem yaşamadık.
Aşağıda ilk yaptığım görseli koyuyorum fikir verebilir diye. Benzer bir filtre sizi de bir süre idare edebilir belki. Bu ilk çektiğim fotoğraf, telefonumda son halinin fotoğrafı olmadığı için bunu yükledim. Bundan sonra kumunu silis kum yapıp bitkilerin bir kısmını çıkarmıştım
İyi günler dilerim herkese :)

Ekli dosyalar

• * Image 2021-09-22 at 12.14.38.jpeg
    * Image 2021-09-22 at 12.14.38.jpeg
    185.7 KB · Görüntüleme: 11
Ece hanım öncelikle elinize sağlık. Bu konuyu yeni konu açarak "akvaryum ve paludaryum atölyesi" ana başlığında son halinin resimlerini de atarak açarsanız arkadaşlarda fikir edinmiş olur.

Merhaba Cem bey nasılsınız :)
Size yazmayalı birkaç ay oldu sanırım. Mocca ölünce Marul a yeni bir arkadaş almadık. Şuan akvaryumda yanlız ama sanırım keyfi yerinde. Geçen akşam birkaç kez ses çıkarmış, Ece de hemen evhamlanmış tabii. Cem beye yaz dedim, Ece'ye cevap yazıp yardım ettiğiniz için teşekkür ederim. Kaplumbağası söz konusu olunca Mocca gibi hasta olmasın diye ortalığı ayağa kaldırıyor. Marul şuan evimizin kıymetlisi ????

Sağolun.

İyi olduğuna sevindim. 7-8 cm boylara geldikten sonra öyle kolay hastalanma olmuyor. Sadece şartları sağlayıp üşümeye dair dikkat edersek bir sıkıntı çıkmaz. Hayvan güçlenip yağ bağlamaya başlıyor.

Geri