Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Dış Filtre Kurulum Öncesi Malzeme

SfBayyurt

Taç 5 Üye
Sonunda akvaryum dolabım yapıldı. Artık dış filtre malzemelerini edinip kurma zamanı. Elimde tetra ex 1200 var. Hangi malzemeler gerekli? Cem ve diğer mod arkadaşlar yardımlarınıza şimdiden çok teşekkürler..Umarım kolayca kurulum yapabilirim..

İçinde seramik ve carbon ile birlikte mi geldi. O elyaf karbonu demiyorum.

Filtrenin içi dolu Cem. Yani 4 kademenin hepsinin içinde malzeme var..Kılavuza da baktım ama senin önerinle ve konunla ilerleyeceğim..İlk aşama ne olsun?

En alta seramik ve sünger koyacaksın. Diğer sepetlerde elyaf. Onlardaki süngerleri yedekte sakla. Carbon filtre en üst katta olacak onu koyu tozlu siyah gidene kadar iki elinin arasında torbayı ovala. Siyahlık gitmez. Onun için fazla uğraşma. Bunu da iki elyaf arası koyacaksın. Filtreyi ilk çalıştırdığında ilk suyu kovaya boşalt. Bir miktar siyahlık çıkar sonra su berraklaşır. Akvaryuma takar çalıştırırsın.

Orta sepetlerde sünger harici malzeme var mı ? Bir de bioball vardı o da lüzümsuz yerine malzeme alacaksın.

Bir de carbonlu ince bir elyaf çıkıyordu onu da kullanma. Elyaf için patron niyetine kullanırsın sonra alışınca göz kararı kesiyorsun zaten.

O konuya da yazmıştım yine belirteyim yeşil plastik bir lifli birşey almıştım ondan alma sakın lüzumsuz birşey.

O iki sepet için percell water resin ve zeolite kullanabilirsin. Zeolit ile alt alta jbl clearmec de olabilir. Poşeti ince tek poşeti yeterli.

Yosun alg oluyorsa jbl silicate ex yada seachem phosguard kullanabilirsin.

Döngü bakterileri için lav taşı yada sustrat alıp carbonun civarına yada altına koyabilirsin.

Yalnız sepetler fazla şişik olmasın. Tam oturmaz ise kapak kapanmaz.

Cem kurulumu yaptık.Fakat su az olduğundan mı bilmiyorum bi süre çalıştı , sonra debi düştğ..Çekiş borusunun asansör gibi bi yeri var ya hani, ora çıktı taktım çekmeyi kesti..Hava mı kaçtı acaba?

Bir de yaklaşık 10 gün evde olmayacağız acaba çalıştırmasam mı? Yine böyle bişey olur da boş çalışıp motor yanarsa filan diye endişeleniyorum.

Havayı nefesimle çekip bırakıyorum çalışacak gibi oluyor ama yine sorun devam ediyor.
Bir de benim akvaryum 55 cm şu an yarıya kadar dolu.Emiş borusu dibe kadar inmiyor ve o asansörlü olan boru da çok çabuk çıkabilir gibi yerinden oynuyor?

Filtreyi kurduktan sonra su emiş borusunu akvaryuma takıp su çıkış borusundan emerek suyun dolmasını bekliyoruz su filtreye doğru akmaya başlayınca bırak. Su, su çıkış borusunda görününce önce bu hortumu kovaya koyup fişi takıp çalıştır. Kir aksın su şeffaflaşınca durdurup bu boruyu da akvaryuma takıp çalıştır.

İçinde hava kaldığı için pervane boşa döner su akışı durur. Filtre ilk başta sesli çalışırsa bu içinde hava olduğundandır. Filtreyi olduğu yerde 5-10 derecelik açıyla sallarsan hava gider. Gürültülü ses gittiğinde hava çıkmıştır.

Asansör dediğin iç içe geçmiş boru ise onu içine 2 cm girecek kadar girdir. Ve bu bağlantı noktası da su içinde kalmalı.

Akvaryum seviyesi düşük onu yükselt biraz daha.

Dediğin kovaya dolma işini zaten başta yaptım.Suyu da yükselttim biraz dediğin gibi.Ama suyu çekemiyor boşa dönüyor gibi..Havayı da çıkartmak için salladım ama yok çıkartamadım..Çıkış borusundan emerek suları çekiyorum ama emiş borusunda hiç bir hareket yok..

Evde yokken yine sorun çıkarsa diye kapatıp mı gitsem her ihtimale karşı diye düşünmüyor değilim.

Filtre akvaryum ile aynı hizada mı duruyor, akvaryumdan aşağıda mı ?

Emin olamıyorsan iç filtreyi takıp çalıştır. En azından suda sirkülasyon olsun. Su dış filtreye nazaran daha fazla kirlenir. Yalnız filtreyi derinliği artıramıyorsan mümkün olduğunca yükselt. İç filtre yatay konumlanıyorsa yatay koy su azalması olacaktır. Motor dışarıda kalırsa yanar. Isıtıcıyı çıkar kullanma. Oda kapısını açık bırak buharlaşmaya bağlı nem ve koku olmasın eve dağılıp nötrleşsin yalnız tuvalet kapısını kapalı tut. Akvaryumdan olurda atlarlarsa tuvalete düşmesinler.

Filtre akvaryumdan aşağıda , dolabı var. Hatta seninkinin aynı modeli..Düzenlemeyi bitiirince paylaşacağım zaten fotoğraflarını da..
Akvaryum büyük, kaçamaz.Yükseklik 55 ya da 60cm , en 1 metre zaten..Yarıda kullanmamın sebebi kuru alan o seviyede..Yeni akvaryum üstü kuru alan gelince full kapasite su dolacak inşallah.

Dediğim gibi iç filtre ile idare et. Daha yeni yapıyorsun bir yeri gevşek olur su kaçırır. Hortum kurtulur bütün su odaya akar. Geldiğinde baştan yaparsın. Dış filtre içindeki suyu boşalt. Kuru dursun. En azından böyle bir şey olursa başında olursun önlem alırsın. Benim birkez başıma geldi su doldururken parkeler kalktı.

Geri