Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

DIŞ FİLTRE ÖNERİSİ

tna07

Bronz 3 Üye
Merhaba 100*40*50 h akvaryuma geçiş yapıyorum. Yeni bir dış filtre almam gerekiyor. Hangi markayı önerirsiniz ? Netten Link paylaşabilir misiniz ? Mümkün olduğunca ucuz, sessiz ve sıkıntısız birşey gerekiyor.
Birde içine koyacağım malzemeleri sırayla yazabilirseniz temin etmek istiyorum
Şimdiden teşekkürler ?

Cvp: DIŞ FİLTRE ÖNERİSİ

Ben yeni XL PRO EX-1500 aldım, sorunsuz kullanıyorum. Kaplumbağaların pisliği biraz fazla olduğu için yüksek hacimli bir filtre almanızda fayda var. 1500lt hacimli filtrelerde benzer görünümde farklı markalar var he hepsi birbirinin aynısı/kopyası Çin malı ürünler (benimki de onlardan birisi), bütçe kısıtlıysa bunlardan birisini düşünebilirsiniz (lifetech vb gibi). Bu tür filtreler genelde dolu geliyor ancak malzeme miktarları sepet hacimlerine göre çok az, ek olarak lav kırığı, seramik halka ve elyaf alabilirsiniz. Ben sırayla (suyun geçiş sırasına göre) bioball - seramik & elyaf - aktif karbon - elyaf - biyolojik sünger kullanıyorum (5 sepet).

Tetra 1200 ex’in plus olan modelini al, bir önceki modeli tetra new olanlarda contadan kaynaklı ileri zamanda su kaçağı oluyordu. O akvaryuma 1200 lt/h uygun olur. 1500 lt/h debi yüksek gelir.

Haricen alacakların elyafta jbl symec 500 gr öneriyorum ama fiyatlar yükselmiş. Daha ucuz birşey de alabilirsin.

Seramik, bioball ve süngerler içinde geliyor. Sadece en alt sepette seramik üstü sünger kullan diğer sepetlerde altlı üstlü elyaf olacak. 2. Sepete zeolite, 3. Sepete jbl clearmec + lav taşı yada sustrat veya bunların yerine percell soft water resin (bunu filtre konusu içinde anlattım) ve en üst sepette carbon.

percell alırsan lav taşı veya substratı bu sepete alacaksın, altta carbon üstte lav taşı yada substrat olacak şekilde yerleştir. Bunlar ayrı torbalarda uygun ölçüde olsun yoksa sepetler oturmaz. Elyafı kabarıklığını almak için önce ıslatıp sonra yerleştir.

Sepet yanlarında boşluk kalacaktır buralara elyaf parçaları sıkıştırıp boşluğu al; aksi halde su buralardan daha kolay gideceği için malzemeleri es geçer. Süzülme randımanlı olmaz.

Filtre torbası da al. Bazı malzemeler torbasız gelebilir. Seramikte kullanmıyoruz. Percell water resin torbalı gelir. Clearmec de kutusunda iki poşettir. Tek poşeti kullanacaksın. Bunlar harici diğer ürünler torbasız gelebilir onun için yedekte birkaç tane al. Ti-sert markanın torbası güzel.

Seramik içine birkaç bioball atabilirsin boşluğu almak için. İlerde fluvalin seramiğinden alır bioball yerine bir miktar eklersin. Bu sinterlenmiş malzemeden yapılmıştır. Kir emici özelliği var. 6 ayda bir yeniliyoruz. Her kullanımda bir kutunun 1/3’ü kadar koyman yeterli gelir.

Tetranın orjinal seramiği gerçek seramiktir senede bir kaynatılarak ömür boyu kullanılır.

Eksik birşey kaldıysa sorabilirsin.

Filtreyi alayım dediklerinizi de anladığım kadarıyla yapayım yapamadığımı sorarım çok teşekkürler

Geri