Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Dış Filtre ve Elektrik Kesintileri

SfBayyurt

Taç 5 Üye
Tüm arkadaşlara tekrardan merhabalar..
Dış filtreler elektrik kesintisinde temizlenmek zorunda biliyoruz ki.. Özellikle evde yokken kesinti olma ihtimaline karşi bir süredir tedbiren dış filtre açamiyorum ve apartmanda jeneratör yok.. Sadece bir filtre için jeneratör almak bilmiyorum mantikli mi ama ben ups güc kaynagini daha mantikli buldum ..Ama dış filtreyi ne kadar çalıştirir mesela 5-6 saat götürecek bişey almak istesem hangisini almalyim kafa yoruyorum kullanan arkadaşlar ya da yönetici arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim..Örnek bir link yoluyorum;

https://www.hepsiburada.com/schneider-electric-bvs-1000va-4-schuko-cikis-kesintisiz-guc-kaynagi-bvs1000i-gr-p-hbv00000fl7u8#

Cvp: Dış Filtre ve Elektrik Kesintileri

Dış filtreniz kaç watt?

40watt lık bir dış filtre ile örnek vermek gerekirse attığınız linkteki cihaz dış filtrenizi 1 - 1.30 saat çalıştırır.

2200VA lık bir ups ise 40 wattlık bir dış filtreyi 3 saat kadar çalışır.

Bunu çoğu kişinin kullandığı dış filtre olan tetra ex 1200 plus ile karşılaştırırsak eğer attığınız linkteki ürün 17 wattlık dış filtreyi 3 saat çalıştırabilir.

Evet tetra ex 1200 filtre..Bulundugum şehirde sık olmasa da elektrikler kesilebiliyor..Yani 6 saat falan idare edecek bir cihaz bulmak iyi olur..Evde olmayinca sorun olabiliyor..

2200 luk olan herhalde işimi görür diye tahmin ediyorum

Evet işinizi görür. Ama bu tetra modelinin bir New olanı bir de Plus olanı var.

Tetra ex 1200 plus 17,5 watt

Tetra ex 1200 New model 21 watt elektrik çeker.

Merhaba Semiha hala Kırıkkale'de misin?

Güç kaynağında uzun süreli kullanım için büyük ups alacaksın ki buda oldukça pahalıya gelir. O hariç akü değişim zamanı geldiğinde akülerde ayrı bir maliyet.

Ben 7 sene evvel 800 VA'yı 34$ + kdv ile almıştım. Aküsü 40 tl idi. Geçen sene akü 90 tl olmuştu şimdi ne kadardır bilmiyorum. Senin alacağının aküsü dahada büyük belki birkaç tane olacak.

Makelsan'ı arayıp bir sor fiyatını ama tuzlu olacağına eminim.

Selam Cem..Kirikkale degil ama onun gibi çok yakin Çankırıdayim..Ikisi de 1 saatlik mesafe diye orasi aklinda kalmiş olabilir :)
Simdi burda kesinti sık olunca mecburum zaten maliyetli biliyorum..Yani jeneratör falan düşündüm ama yakıt falan filan uğraştırıcı gibi geldi..Bu arada makelsan mi sendeki? Ben schneider düşünmüştüm ama iyi yorumlar var..Bir de Tunçmatik olanların pasif sogutma özelligi varmiş fan için..
Bir de şu var ben evde yokken elektrik gidip geri geldiinde ups pasif konuma geçer mi ya da gelene kadar uyari mi verip duracak merak içindeyim.

Alinca ekstradan akü almiyoruz degil mi

https://www.hepsiburada.com/schneider-electric-bvs-1000va-4-schuko-cikis-kesintisiz-guc-kaynagi-bvs1000i-gr-p-HBV00000FL7U8?magaza=Depopark

All one bilgisayari 30 dk açik tutuyor diyorlar filtreyi baya tutar tahminimce degilmi

Jeneratör uğraşılacak iş değil. Gürültüsü yeter. Konu komşu şikayet eder. Bir de yakıtın kokusu cabası. Benzin almada da problem var. Molotof gerekçesi ile yasak gelmişti kapla alamıyorsun.

Schneider alman malı. Ama kalitesi nedir bilmiyorum. Aslında hepsi aynı sistemde çalışıyor. Ben makelsan kullandım. Makelsan kalitelidir. Servisi ankarada söğütözünde. Servis olayıda önemli. Ups ne kadar ağırsa o kadar kalitelidir. Akü ağırlığı hariç bakır bobin kalınlığı da önemli. Hafif olanlar dandiktir. Sen makelsan al.

Pasif soğutma dediği fansız cihaz sessiz soğutuyor. Fazla bir esprisi yok. Buzdolabı sistemi gibi birşey. Gaz soğutmalı. Fanlı olanlar bir tık daha iyidir. Fanlılar performansta öne çıkar.

Akü içinde geliyor. Elektrik kesildiğinde devreye girip ötmeye başlıyor. En sinir olanı bu. Kesik kesik ötüyor bitmeye geldiğinde uzun ötüp kapanıyor.

Elektrik geldiğinde bir defa ötüp devreye girer. Artı olarak akım düzenleme özelliği de var. Akım dalgalanmalarını düzenleyip cihazları korur.

Arkadaşla konuştum şimdi. 1000 VA = 1 KVA ups alsa bile 2 saat civarı belki gider dedi. Bir de zamanla süre azalacak akü bitmeye başlıyor.

Randımanlı kullanmak için ek akü takviyesi lazım olur dedi. Bunda da dışarıdan akü sayısını artırman lazım. Toplamda 12 akü kullansa akü bittiğinde şarjı en az 32 saat tutar dedi bu da uygun değil.

Sonuç olarak 1 kVA alıp gittiği kadar götüreceksin yada dış filtreyi temizleyeceksin. 1 saat çalışmasa sıkıntı değil ama fazlasında filtreyi temizlemek lazım.

Semiha burada bir konu buldum. Bunu oku, burada da makelsanı öneriyor.
https://www.gelbura.com/blog/kesintisiz-guc-kaynagi-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Makelsan'ın 2200VA ile Schneider'in 1000VA fiyatları aynı.

Makelsanın aküleri 150-200tl arası.

Schneiderin aküsü satılmıyor.

Anladim makelsan alayim hem servis önemli ayagimin dibinde olmasi avantaj..Fakat şöyle bi endişem var; 2 haftada bir seyahat etmek durumundayim bu dönem..Yani dış filtreyi açtim gittim diyelim; uzun süre olur da giderse eger elektrik, fişi çekecek birinin evde olmaması sıkıntı..Yani hayvan 1 tane ama baya baya iri ve çabuk kirleniyor sarariyor haliyle su..Dış filtrenin temizligine alişinca iç filtre içine sinmiyor insanın..Hayvan pislik içinde yüzüyor gibi hissediyorum..Makelsanin en üst va olanindan bi bakınayım..

Ben servisine gitmiştim. Adam gibi kontrol ediyorlar. Sekreterin numarasını yazayım direk ora ile konuş belki daha hesaplı verirler hemde uzmana bağlar onunla da konuşur uygun olanı seçersin. Servis ile çalışanlar bir arada çalışıyor. İkinci el upslerde olabilir ellerinde onu da sor.

Makelsan Meral hanım
0 530 280 70 83

Bu çok iyi oldu ya sagolasin Cem yine cok yardimci oldun..Yarın konuşayim bi sonrasinda yazarim buraya da ne dediklerini

Makelsanin ups çeşitlerinden şunu buldum uva yüksek ve ek akü eklenme imkani da var..

Cem senin verdigin numara kullanilmiyor kendi sitelerini de aramadim bu model iyi gibi geldi

Kadını işten çıkarmış olabilirler. 800 VA yeterli. Tüm sistemi kaldırıyor. Akülerin belli ömrü var. Çok aşırıya kaçma. Uzun süreli elektrik kesintisi yoksa değmez. Ya da bilgisayar vs. bağlamayacaksan. Çok komplike fiyatı da yüksek.

Uzun süreli gidiyor mesela 6 saat filan gittigi oldu bi kac kez..
A) Dış filtrede sabit bi randıman yakalayıp şehir dışına gitme durumunda ups kullanmak
B) Herhangi bir sehir dışı seyahatte iç filtre açıp dış filtreyi kapatip malzemeleri yıkayip dönünce tekrar dış filtre açmak

Bu iki şıktan birini seçmem lazim çünkü buralı degilim illa ki il dışına sık gitmek gerekiyor.. Kesinti oldugu zaman kaç saat sürecek bilinmez evde de olmazsam.. Ama dış filtrenin biyolojik döngüsünden faydalanamam öyle olursa

6 saati aşkın elektrik kesintisi çok uzun süre, bayağı bir takviye lazım olacak bu da çok masraflı olur, yine de bunu sorup öğren.

Ama ups alman önemli böyle elektriğin gidip gelmesi ekipmanları bir süre sonra bozacaktır.

Geri