Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Doğal kum

Kral

Altın 5 Üye
Katılım
28 Eki 2008
Mesajlar
226
akvaryumuma doğal kum koysam nasıl olur yerler mi kapluslarım??
 
kum yeme durumundan ziyade temizlik açısından zorluk oluşturabilir.. kum pislikleri tutarak kaplumbağaların en ufak hareketinde bunların suya tekrar karışmasına ve suyun bulanıp kirlenmesine sebep olur.. yeme durumu çok sık olmasa da olduğu durumlarda meydana gelebiliyor.. bu her iki sebepten dolayı en iyi taban malzemesi olarak kaplumbağalarınızın ağzına alamayacağı kadar büyük çakıl taşları kullanmanızı tavsiye ederim.. temizlik için de daha kolay olur..
 
yem kokuları kuma ya da taşlara sinebilir ve o yüzden yedikleri görülmüştür.. bazense ağızlarına alıp tekrar çıkardıkları da olabilmekte.. sindirime yardımcı olması için yaptıklarını duymuştum.. kesin olarak yemez demek doğru olmaz siz en iyisi yiyemeycekleri kadar büyük çakıl taşları kullanın.. temizlik açısından da daha iyi olur..
 
yese birşey olur mu?


Türkçe'mize özen gösterelim.
 
yeme sırasında boğaza takılıp boğulma ve sindirim sisteminde rahatsızlıklara neden olur.. cerrahi müdahale gerektirebilecek sorunlara kadar varabilir..
 
kum yerine hem temizlik hem sağlık açısından ufak çakıl taşları kullanmanız daha iyi olcaktır.. kaplumbağanızın ağzına sığamayacak büyüklükte olmalı çakıl taşları..
 
inşaat yapımında kullanılan çakıl taşları olur mu?
 
olabilir ama taşların keskin yüzleri kenarları olmamalı buna dikkat etmelisiniz.. bzı petshoplarda satılıyor kilosu 1tl bile değil yuvarlak çakıllar fln değişik çeşitlerde renklerde ve üstelik doğal.. onları da kullanabilirsnz önemli olan keskin olmaması ve ağızlarına sığmayacak büyüklükte olması çakılların.. ve akvaryuma koymadan önce çok iyi temizlemelisiniz..
 
doğal kum değil iri taneli dere kumu farklıdır normal bildiğimiz kum gibi değil iri taneli çakıllar anlamında kullandı sanıyorum oldscout.. akvaryumculara gittiğinizde iri dere kumu diyerek de temin etmeniz mümkün.. resim ekleyeyim yardımcı olur umarım..

mailto:/img102/4507/derekumu1hc2.jpg
mailto:/img102/derekumu1hc2.jpg/1/w480.png

mailto:/img110/9148/derekumu2ou1.jpg
mailto:/img110/derekumu2ou1.jpg/1/w480.png

mailto:/img110/9017/derekumu3gn3.jpg
mailto:/img110/derekumu3gn3.jpg/1/w480.png
 
ben iri taneli çakıl kullanıyorum güçlü iç, dış filtre ve periyodik olarak yaptığım su ekleme ve değişimleriyle sorun yaşamadım temizlik açısından.. 2-4 ayda yaptığım genel temizlikte da taşları çıkarıp yıkayıp yeniden koyuyorum zaten problem olmuyor..

mailto:/img212/5577/cihan196cf8.jpg
mailto:/img212/cihan196cf8.jpg/1/w640.png
 
piyasadaki en güçlü en sağlam iç filtre hangisi ne önerirsiniz bana ? Atman kullanıyorum ama daha iyisi varsa alayım filtrasyonun cok önemli olduunu düşünüyorum. Fiyatıyla birlikte yazarsanız sevınrm. Konuyla alakasız oldu ama....
 
akvaryum büyüklüğünüzü yazarsanız daha kolay yardımcı olabiliriz
 
Geri
Üst