Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Doğru filtre nasıl olur

SuŞirin

Yeni Üye
Merhabalar
Daha öncesinde herhangi bir filtre almadım her hafta akvaryumu temizliyorum fakat son zamanlarda akvaryum temizledikten sonra 2 gün içerisinde su bu hale geliyor akvaryum ebatın ve kaplumbağanın yaşı itibari ile birkaç tane ürün baktım fakat çok kafam karıştı işte hayvanın üzerine oturması elektrik akımı zaten bu zamana kadar filtre koymamam onun asıl sebebi herhangi bir elektrik kaçağı olup hayvanıma zarar vermemesi kaynaklı ydı ama şu an acayip bir koku ve iki güne bu şekle gelen bir su ortamı oluşuyor bu konu hakkında bana destek verebilir misiniz ne tarz bir filtre kullanmalıyım ya da kullanmadan yine her hafta bu şekilde temizlemeye devam mı etmeliyim her hafta temizlemek beni yoran bir şey değil çok müsait bir alanım olduğu için hem kaplumbağam sağlıklı olsun hem de herhangi bir şey başına gelmesin diye bu şekilde devam edebilirim yaklaşık 13 yıldır bakıyorum bir de güneş vitamini aldığı lambalar hem çok pahalı hem de çok kısa sürede patlıyor alternatif ne yapabilirim ısıtıcısı lamba şeklinde olan seramiklerden şimdiden teşekkür ederim

SuŞirin

Yeni Üye
Konuya ek fotoğraflar

Ekli dosyalar

• IMG_20220107_121516.jpg
    IMG_20220107_121516.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 13
  • IMG_20220107_121503.jpg
    IMG_20220107_121503.jpg
    628.1 KB · Görüntüleme: 13
  • IMG_20220107_121445.jpg
    IMG_20220107_121445.jpg
    773.8 KB · Görüntüleme: 13

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Akvaryum ölçüsü nedir?

Hayvanın kabuk boyu kaç cm?

Isıtma lambası kuru alanda olacak.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Akvaryum yetersiz. Bu akvaryuma hangi filtreyi alsanız çare olmaz. Ya doğrudan 100*50*60h ve 10 mm cam kalınlığında ömürlük akvaryum alıp tek seferde maliyetlerden kurtarın yada 80*35*50h civarı ve 7 mm cam kalınlığında ara geçişli hazır akvaryum alın. Ekipmanı da buna göre belirleyelim.

Kuru alan, ısıtma lambası, su ısıtıcı ve filtre elzem malzemeler. Bunlar olmalı. Akım çarpması alınan malzemenin kalitesine ve bir miktar şansa bağlı. Alt kalite ürünlerde fabrikasyon hatası nadirde olsa çıkabiliyor. Ekipmanlar izolasyonlu olsa da çok düşük orada akım verir bu normaldir. Etkilemez.

Hayvan 13 yaşında ise en düşük 25 cm kabuk boyunda olması lazımdı. Dişi olsaydı daha da büyük olurdu. Akvaryumda boyca uzunluk sağlıklı gelişimini, derinlik akciğerlerini geliştirip nefes tutma kapasitesini artırır.

Büyük hayvanlarda dışkılama ve idrar yoğunluğuna tek çare dış filtredir ama pahalı olduğu için ömürlük akvaryumda öneriyorum. Ömürlükte uygun filtre malzemeleriyle en az 6 ay boyunca filtreyi açmadan sadece kısmi su değişiklikleriyle idare edebilirsiniz.

Bu akvaryuma 600-650 lt /h debili ve hava kabarcığı veren bir iç filtre uygun olur.

Su değişimleri sonrası 1 damla metilen mavisi damlatın. Çok damlarsa biraz su alıp temiz su ekleyerek inceltirsiniz. Metilen mavisinde Contra-ichthyo yada deep fix dezopur veya deep fix dezofix'ten birini alabilirsiniz. Bu aynı zamanda amonyak zehirlenmesine karşı endikedir. Sudaki mikrobu, bakteriyi öldürür.

Lambada ısıtma olarak eski tip filamanlı 40-60 W armut ampul yada halojen 42-52-53 W armut ampul kullanıyoruz. Tercihen soft ampul fazla göz almaz. Bulamazsanız şeffaf alırsınız. Hayvan büyük olduğuna göre yeterli mesafe açısından 40 ve 42 W olanları almayın.

92078.jpg

Uv ampuller pahalı. Hayvanda kemik erimesi varsa devit damla ile ihtiyacı belli bir süre karşılarız. Yem olarak ne marka yem kullanıyorsunuz.

8 cm kabuk boyu sonrası günde bir öğün veriyoruz.

Vitasand pro-78 marka sarı silis kum kullanıyoruz ama sudan çalar. Suyu kuru alandan birkaç cm aşağıda kalacak şekilde su doldurun.

SuŞirin

Yeni Üye
Akvaryum yetersiz. Bu akvaryuma hangi filtreyi alsanız çare olmaz. Ya doğrudan 100*50*60h ve 10 mm cam kalınlığında ömürlük akvaryum alıp tek seferde maliyetlerden kurtarın yada 80*35*50h civarı ve 7 mm cam kalınlığında ara geçişli hazır akvaryum alın. Ekipmanı da buna göre belirleyelim.

Kuru alan, ısıtma lambası, su ısıtıcı ve filtre elzem malzemeler. Bunlar olmalı. Akım çarpması alınan malzemenin kalitesine ve bir miktar şansa bağlı. Alt kalite ürünlerde fabrikasyon hatası nadirde olsa çıkabiliyor. Ekipmanlar izolasyonlu olsa da çok düşük orada akım verir bu normaldir. Etkilemez.

Hayvan 13 yaşında ise en düşük 25 cm kabuk boyunda olması lazımdı. Dişi olsaydı daha da büyük olurdu. Akvaryumda boyca uzunluk sağlıklı gelişimini, derinlik akciğerlerini geliştirip nefes tutma kapasitesini artırır.

Büyük hayvanlarda dışkılama ve idrar yoğunluğuna tek çare dış filtredir ama pahalı olduğu için ömürlük akvaryumda öneriyorum. Ömürlükte uygun filtre malzemeleriyle en az 6 ay boyunca filtreyi açmadan sadece kısmi su değişiklikleriyle idare edebilirsiniz.

Bu akvaryuma 600-650 lt /h debili ve hava kabarcığı veren bir iç filtre uygun olur.

Su değişimleri sonrası 1 damla metilen mavisi damlatın. Çok damlarsa biraz su alıp temiz su ekleyerek inceltirsiniz. Metilen mavisinde Contra-ichthyo yada deep fix dezopur veya deep fix dezofix'ten birini alabilirsiniz. Bu aynı zamanda amonyak zehirlenmesine karşı endikedir. Sudaki mikrobu, bakteriyi öldürür.

Lambada ısıtma olarak eski tip filamanlı 40-60 W armut ampul yada halojen 42-52-53 W armut ampul kullanıyoruz. Tercihen soft ampul fazla göz almaz. Bulamazsanız şeffaf alırsınız. Hayvan büyük olduğuna göre yeterli mesafe açısından 40 ve 42 W olanları almayın.

Ekli dosyayı görüntüle 4615

Uv ampuller pahalı. Hayvanda kemik erimesi varsa devit damla ile ihtiyacı belli bir süre karşılarız. Yem olarak ne marka yem kullanıyorsunuz.

8 cm kabuk boyu sonrası günde bir öğün veriyoruz.

Vitasand pro-78 marka sarı silis kum kullanıyoruz ama sudan çalar. Suyu kuru alandan birkaç cm aşağıda kalacak şekilde su doldurun.
Raffy vital gammarus,rofifish turtle ve karides kurusu veriyorum sabah akşam besliyorum farklı farklı az miktar ..ömürlük akvaryumdan kastınız ilerleyen yaşlarda da yeterli ebatlar mı bize uygun olan modeller var mı en sağlıklı modeller neler akvaryum seçerken ya da özel yapımlarda ..çok teşekkür ederim harika anlatmışsınız

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Yemlerde mineral yem yok sera carnivor alın. Rotifish bitince de tetra reptomin ve jbl agil.

Günde tek öğüne düşün. Hayvanlar dışkılarını da yerler.

Gammarus artık almayın hayvana ufak kalıyor. Yerine sera raffy royal, jbl energil ve tropical reptiles carnivore yemlerinden birini alın.

Kurumuş karides dediğiniz açık satılan ürünse bayat yada parazit yumurtası taşıyabilir.

Ömürlükte alt baz 100*50*50h ama yükseklik açısından 100*50*60h ve 10 mm cam kalınlığını uygun görüyorum. Üst noktada sınırımız yok ama akvaryum ve uygun ekipmanların maliyeti yükseliyor. Mobilyalı olması daha iyi olur. Hayvan çevreye hakim olur.

Düz dikdörtgen olması önemli önü bombeli olanlar hayvanların gözünü yoruyor bu hazır akvaryum için. Ömürlükler düz dikdörtgendir.

Erkekler ortalama 30 cm dişiler 35 cm civarları oluyor. Dört dörtlük donanımlarda boyları biraz daha uzayabiliyor. Ama tek hayvan için bu ölçüler yeterli. Akvaryum üstü kuru alan olunca yeterli yer açılıyor.