Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Dünden Bugüne J&D'nin Akvaryumu

muhammed kafadar

Bronz 5 Üye
bu akvaryumun ilk hali:
mailto:/t7mid3.jpg
en büyük sıkıntı düşük su seviyesi ve kuru alanın yetersizliğiydi.

bu sonrası:
mailto:/10f4yl3.jpg
ısıtıcı lambanın verimi düşüktü ve su seviyesi problem olmaya devam ediyordu.

ve bu da en son hali:
mailto:/2gvr97b.jpg
mailto:/35jcyle.jpg
mailto:/29vcxfl.jpg
aldığım penn plax'ın ayaklarını ilk günden kırmayı başarınca alternatifleri düşünmek zorunda kaldım. vantuzlar yardımıyla cama sabitledim. bu sayede su seviyesi için ayak boylarına bağımlı kalmaktan da kurtulmuş oldum. ilaveten üzerini eski kuru alanlarından söktüğüm suni çim ile kapladım. çünkü penn plax kaplumbağaların üzerlerinde getirdiği suyun birikmesine sebep oluyordu. fakat çim sürekli kuru kalıyor. firarları önlemek için kuru alan üzerini tel ile örttüm. aslında çift taraflı bant ile dışarıdan görünmeyecek şekilde yapıştıracaktım ama yaptığım bu ilk halinin yeterince sağlam olduğunu görünce şimdilik acelesi olmadığına karar verdim. akvaryumun yeni haliyle su seviyesi maximumda. sanırım zemindeki çakılı silis kum ile değiştirmek dışında yapmak istediğim pek bir şey kalmadı.

Ellerine sağlık kardeşim son hali çok güzel olmuş:)

Cvp: Dünden Bugüne J&D'nin Akvaryumu

Tente arken rahatça güneşleniyorlar mı? Yakın olduğu için rahat etmelerinde bir sorun yada kuru alana karşı bir çekimserlik oldu mu? Bu yoksa fikir çok güzel olmuş ve ellerine sağlık.

Dipteki çakıl konusunu zaten çözeceksin sanırım. Silis kum çok iyi olacak. Hem yerler, hemde aralarına gir girmeyeceği için su değerlerini olumsuz etkilemez.

Akvaryumda bence iki eksik var. Biri güzelce kaşınmalarını sağlayacak mango kökü, diğeride doğal görünüm ve huzur verebilecek ipek yapraklı bitki. Yüzeye yakın uyumak için rampayı kullanıyorlar diye ihtiyaç olmasada bitki hem akvaryumun görünümünü güzelleştiri hemde hayvanların saklanmasına vs yarar.

Bir öneride biraz daha büyüdülermi o cam derece yerine jbl yada seranın daha sert camdan yapılmış derecelerini alman. Bunların camı ince olduğu için akvaryuma sertçe vurduklarında kırılma riski var.

Genel olarak çok güzel bir akvaryum, ufaklıklara sağlıklı ömürler.

akvaryum güzel olmuş muhammet. ilk resimdeki mobilyadan kurtulup buna alman iyi olmuş. onu kullanmaya devam etseydin akvaryum dağılabilirdi. emrenin belirttiği gibi silis, ipek bitki ve mango aldın mı sorun çözülür.

tente ile aralarında yeterince mesafe var. çekimserlik olmadı, aksine daha çok sevdiklerini düşünüyorum. eskiden kuru alanda güneşlenirken ben yaklaşınca kaçarlardı artık sakince bekliyorlar, bunda artan kuru alan ısısının etkisi olduğunu düşünüyorum.
ipek bitki ve silis kumu kısa zamanda halletmeyi düşünüyorum. termometre ısıtıcının kutusundan çıkmıştı, aslında elektronik bir şeyler bulabilirim diye düşünüyorum?

cem' Alıntı:
akvaryum güzel olmuş muhammet. ilk resimdeki mobilyadan kurtulup buna alman iyi olmuş. onu kullanmaya devam etseydin akvaryum dağılabilirdi. emrenin belirttiği gibi silis, ipek bitki ve mango aldın mı sorun çözülür.

bunu gaz beton bloklarını suya dayanıklı, desenli kağıtla kaplayarak yaptım.

akvaryumun altındaki gaz betonsa üstüne laminant şiltesi veya renkli strafor koy. akvaryum tam yüzey otursun. ytong'un biri aşağıda biri yukarda ise milimlik boşluğu bu sayede yok edersin.

boşluğu yok etmek için dolgu malzemesi var, ilk kurduğumda büyük ihtimalle bu yüzden çatlamıştı, dersimi almıştım :)

Tente yerine ferahlık sağlamak ve bir birlerinin üstüne çıkmaları adına kuru alan hizasında şeeffaf yada daha sert.malzemeden set yapabilirsin. Kaçmayı önlediği gibi üstten ferahlık sağlar.

Ancak çok beğendiğim bir dizayn olmuş, uzun ömürler diliyorum.

Set derken duvar gibi bir şey kastetmiştim ancak bu da oldukça başarılı.

Bu sitede Arzu vardı, sineklikle kaplamıştı. Ona rağmen bile yırtıp kaçmıştı kaplumbağası :)

Elektronik ürünlere gerek yok. Civalı olanlar en doğru sonucu her zaman verir. İkisinden biri uygun.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=11932&ad=jbl-vantuzlu-cam-derece-0-50-c&kat=290
mailto:/urun_detay.aspx?urn=1141&ad=sera-vantuzlu-cam-derece-0-50-c&kat=290

Akvaryumu güzel hazırlamışsın dıbındekı kumlarda renk katmış :) ıçerısıne bıtkı de koysan daha hoş durur bence.

Emre artık çoğu termometre sağlık standartı gereği cıva yerine alkol ike üretliyor. Içine kırmızı boya katıyorlar. Geçenlerde biri kırıldı elimden düştü içinden cıva çıkmadı.

Bu bilgi iyi oldu Emin Emre. Bahsettiğim daha sağlam olanlar dahi kırılabilir sonuçta. En azından camı dışında tehlike olmaz.
Tabi ne kadar sağlam olursa o kadar iyi, sonuçta bu ince camlı daha kolay kırılabiliyor ve cam parçaları doğrudan riskli. Birde bu modelin altında ne olduğunu bilmediğim beyaz topcuklar var. Rahatça yutulabilir.

akvaryumu bir kez daha yeniliyorum. bu sefer forumda eşi benzeri olmayan bir şey yapacağım konusunda iddialıyım :) tabi geçen seferki gibi akvaryumu çatlatmazsam.
perşembeye kadar bitirip fotoları eklerim sanırım.

bu arada selçuk'a giden oldu mu? artemis tapınağının kalıntılarında oluşan havuzlarda yüzlerce su kaplumbağası yaşıyor, bazıları epey büyük. gidip, görmenizi tavsiye ederim :)

muhammed tapınağın önünden o kadar geçtim ki orada gitmediğim bir o kaldı. şirince, efes, 7 uyurlar. bu sene gidersem bakarım. kuşadası seferihisar yolunda seferihisara giderken gölet su birikintilerinde de var. sulak neresi varsa konuşlanmışlar.

mailto:/9s779f.jpg

mailto:/2dbsdgl.jpg

mailto:/9ggby9.jpg

mailto:/308im9t.jpg

mailto:/eu2fc5.jpg

mailto:/25q90fm.jpg

uzun süredir yoktun muhammed hoşgeldin tekrar. akvaryum gerçekten orjinal olmuş. farklı bir boyut kazandırmışsın olaya. OSB'nin üst kısımlarına silicon sür ahşap kırıntıları suya veya kuru alana düşerse hayvanların yemeleri durumunda batabilir. resimde lamba çok yakın duruyor gibi ısısını ölçtün mü 31 derece yeterli olur. o kısımda yer dar hava sirkülasyonu olmaz hayvanlar bunalmasın.

kök mango değil ama iş görür kaşınmalarına uygun. iyice yıkadıysan suya al. orada gereksiz kalabalık yapıyor. bir de o ince kökleri ve lifli kısımlarını kes bir yerlerine batmasın.

su içindeki dereceyi tabandan 5-10 cm arası bir mesafeye indir. alttaki su yukarıdakinden soğuktur. net ısıyı bu şekilde öğrenirsin. ısıtıcı filtre tarafında ise dereceyi diğer uca konumlandırmalısın.

kuru alandaki taşların yerine 15 mm'lik taşlardan serersen iyi olur. bu sitede var 15 mm'lik
http://vitasand.com/tr/urun/viewcategory/2.html

son olarak bir iki ipek bitkide koydun mu akvaryum içine şahane olur. eline sağlık.

kuru alanda henüz 31 dereceyi yakalayamadım, verimi düşük. 29 civarında. tabi havalar biraz daha ısınınca uzaklaştırmak gerekecek.
kökü mango diye sattılar ama bilmiyorum :)
yıkandı, salınım yapmıyor, şuan suya indirdim. kuru alana onun üzerinden ulaşamadılar, salınım yapmayan plastik rampa koydum.
dereceyi diğer tarafa yerleştireceğim.
bir kaç işi daha var, haziranın ortalarına kadar böyle idare eder, tekrar değişiklik yapacağım, kuru alandaki kumu o zaman değiştiririm.
teşekkür ederim :)

Fotograflar daha guzel cekilse daha iyi olabilirdi akvaryumun biraz yazik olmus bence suanda :D
Birde evde akvaryum cok abes durmadi mi ?
Tebrikler guzel bir yasam ortami olmus, lacivert arka plani nerden aldiniz acaba

makinenin pili bitiyordu, her foto için açıp-kapatıp pil uyarısı vermeden çekmem gerekti. aceleye geldi yani :) yarın daha iyilerini atarım.
neden abes dursun?
fonu bornova zoo pet'ten aldım.

Geri