Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

El yapımı yeni kuru alan

Can Göçer

Platin 4 Üye
7 litre saklama kabı ile yaptığım yeni kuru alan resimleri aşağıya bırakıyorum maliyeti sadece kab ve taban ve rampa için paspas kuru alanın yan durma sebebi düz koyarsam rampanın yanından dışarı kaçar şimdilik böyle yan duruyor ileride onuda düzelticem fikirlenirinizi bekliyorum :)

Ekli dosyalar

• IMG_20230907_121712.jpg
    IMG_20230907_121712.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 58
  • IMG_20230907_121703.jpg
    IMG_20230907_121703.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 62
Elinize sağlık güzel olmuş. Tabana vitasand pro 78 marka sarı silis kum alabilirsiniz. Hayvan eşelenip vakit geçirir. Altbağadaki eski plakaları ve bacaklarındaki eski derileri sürtünüp atar. Hazımsızlık çektiğinde yer. Aynı zamanda bağırsaklarındaki olası parazitleri atar.

Ayrıca su ısıtıcısı göremedim su ısıtıcınız yoksa almalısınız.

Elinize sağlık güzel olmuş. Tabana vitasand pro 78 marka sarı silis kum alabilirsiniz. Hayvan eşelenip vakit geçirir. Altbağadaki eski plakaları ve bacaklarındaki eski derileri sürtünüp atar. Hazımsızlık çektiğinde yer. Aynı zamanda bağırsaklarındaki olası parazitleri atar.
Isıtıcı aldım tetra yolda geliyor kumuda alacağım bide sanki su fazla mı yüksek oldu rampanın çok azı suda kalıyor ama çıkabiliyor rahatça rampayı biraz uzatmak lazım sanki kışın su buharlaşınca rampa su dışında kalabilir

Ayrıca su ısıtıcısı göremedim su ısıtıcınız yoksa almalısınız.
Efe 7-8 litre minik bi akvaryum var sence japon mu alim beta mı beta tek yaşarmış aslında onu çok beğendim ama ısıtıcı kullanmadan yaşar mı acaba millet bardakta kapta bakıyor betaya ben akvaryumda ve filtreyle bakcam acaba ısıtıcı olmadan yaşarmı yoksa direkt iki japon alıp atim mi içine

Isıtıcı aldım tetra yolda geliyor kumuda alacağım bide sanki su fazla mı yüksek oldu rampanın çok azı suda kalıyor ama çıkabiliyor rahatça rampayı biraz uzatmak lazım sanki kışın su buharlaşınca rampa su dışında kalabilir
Suyu biraz daha yükseltebilirsin. Ama yükseltirsen kaçış boşluğu kalmayacağı için hayvan oradan kaçabilecektir. O yüzden işaretlediğim yerlerin çevresine mukavva kartonu dış taraftan kalın bantla yapıştırabilirsin. Yeterince yükseklik verirsen hayvan kaçamaz.

Ekli dosyalar

• 8351495A-4C8A-4FA7-8131-8F52726FDBF7.jpeg
    8351495A-4C8A-4FA7-8131-8F52726FDBF7.jpeg
    480.2 KB · Görüntüleme: 27
Efe 7-8 litre minik bi akvaryum var sence japon mu alim beta mı beta tek yaşarmış aslında onu çok beğendim ama ısıtıcı kullanmadan yaşar mı acaba millet bardakta kapta bakıyor betaya ben akvaryumda ve filtreyle bakcam acaba ısıtıcı olmadan yaşarmı yoksa direkt iki japon alıp atim mi içine
Balıklar hakkında bilgim yok maalesef.

Güzel olmuş eline sağlık. Yalnız tam ortadan kesseydin yada bu kestiğin kısmı tam kesmeyip duvara bakan yan tarafını bıraksaydın hem hayvanın kaçma olasılığı olmazdı hemde alttan rampaya silikonlayıp az da olsa destek vermesini sağlardın. O parçayı atmadıysan silikon ile yine yan köşeden yapıştırabilirsin.

Beta için su ısıtıcıya gerek yok. Oda ısısında yaşar. Sakin su sevdikleri için filtreye de gerek yok. Tek yaşamasının sebebi bölgeci olması. İkinci bir hayvan olduğunda biri ölene kadar kavga ediyorlar.

Güzel olmuş eline sağlık. Yalnız tam ortadan kesseydin yada bu kestiğin kısmı tam kesmeyip duvara bakan yan tarafını bıraksaydın hem hayvanın kaçma olasılığı olmazdı hemde alttan rampaya silikonlayıp az da olsa destek vermesini sağlardın. O parçayı atmadıysan silikon ile yine yan köşeden yapıştırabilirsin.
Evet abi ya malesef onu attım bide keşke ortadan açsaydım kapıyı çok heyecanlıydım yaparken hiç aklıma gelmedi o ama korkuluk yapıcam kenarına zaten

Beta için su ısıtıcıya gerek yok. Oda ısısında yaşar. Sakin su sevdikleri için filtreye de gerek yok. Tek yaşamasının sebebi bölgeci olması. İkinci bir hayvan olduğunda biri ölene kadar kavga ediyorlar.
Abi peki bi ışık falan ister mi yani ben petshopta gördüm adamlar bardakta bakıyordu hem kavgacı olduğu için hemde labirent sistemi olduğu için pek sorun olmuyormuş araştırdım o zaman filtre kullanmayacağım ısıtıcıya da madem gerek yok beta almayı düşünüyorum akvaryum çok boş durmasın diye içine ne koyabilirim kum olarak

Oldu bence.

Su seviyesi yükselince sanki biraz dibe Batmada zorlanıyor gibime geliyor alışır mı sizce sirkülasyon yüzünden de olabilir heralde pek fazla dibe gitmiyor dibe gitsede filtre onu çekiyor sanki

Ekli dosyalar

• IMG_20230907_144305.jpg
    IMG_20230907_144305.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 32
Işığa gerek yok. Akciğer solunumu da yaptıkları için suda oksijen bitse dahi havadan nefes alıyorlar. Bardak hayvana eziyet. En azından 30*20 cm gibi bir akvaryum iyi olur.

Yoğun strese girerse sudan dışarı atabilirler kendilerini üzerinde kapak yada cam konulması iyi olur. Bu hayvanlar için o tip cam kapaklı akvaryum satıyorlar. Ama hava boşluğu olmalı içine hava girsin. Günde bir öğün yiyorlar. Ölçüsünü söylerler.

Kaçış boşluğu yeterli daha fazla su yükselmez.

Hafif ısıtılıp biraz daha eğilebilir. Ateş üstü olmaz. Kurutma makinesi ile yapılabilir.

Filtre arka camdan ön cama doğru olsun.

Geri