Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

ensede beyaz yara

mozmen

Yeni Üye
Merhabalar,

12 yıldır benimle olan kaplumbağalarımı son günlerde çok hareketli görüyorum.
kavga ediyor gibiler, bugün büyük olanın ensesinde beyaz bir yara farkettim. ayrı bir yere aldım, beklemedeyim.

Forumu epey okudum ama kavga/ısırık/tırmalama, ısıtıcı, mantar veya kabuk zedelemesi olabileceği yazıyordu.
Ben de ne yapmam gerektiğini çekebildiğim en net fotoğrafı koyarak size sormak istedim.

nedir? ne yapmak gerek?
bilgi rica etsem :(
Teşekkürler

Ekli dosyalar

• IMG_0081.JPG
    IMG_0081.JPG
    986.3 KB · Görüntüleme: 391
  • IMG_0086.JPG
    IMG_0086.JPG
    829.7 KB · Görüntüleme: 409
Resim net değil su içinde çekmişsin sanırım. Yarayı diğer hayvan üstüne çıkıp tepeden boynu yakalamış olabilir yada kuru alanda durduğunda lamba çanağına temas ettiyse o da yakmış olabilir.

Hayvanı kuru bir yere alıp o bölgeyi havlu peçete ile kurutup kulak pamuğu ile baticon sür 5-10 dakika beklet. Sonra akvaryuma alırsın. Ortam soğuk ise ısıtıcı lambayı üstüne konumlandır. Kanamalı yara değil gibi gözüküyor. Bir uygulama yeterli.

Ekipman olarak neler var elinde. Mango kökü yok ise bir tane al. Plakalar yoğunlaşmış sürtünüp atsın. Tabana silis kum ser buna ihtiyaçları var.

Cvp: RE: ensede beyaz yara

çok teşekkürler. kafasını yakalayabilirsem süreceğim.
elime aldığımda hırçınlaşıyor epey.

akvaryum yeni, daha alışamadılarmı acaba? bir süre ikisini ayrı tutsam mı?

akvaryumun içinde yükseklik oluşturacak kayalar var.
onun dışında filtre ve tetra tec ısıtıcı var. elleyip, yakıp yakmayacağına bakmıştım. sıcak değildi.
kum ve mango kökünü de yarın alırım.

Hayvanlar akvaryum dar ve ilgilenecek birşey bulamadıklarında birbirlerine dalaşırlar. Bunu cinsel ve hireyarşik düzen saldırılarından hariç tutuyorum. Kum işte burada işe yarıyor eşelenip oyalanıyorlar.

Isıtıcıdan kastım su ısıtıcı değil. Kuru alan üzerindeki lamba. Lamba çanağı lamba yandıkça ısınır. Mesafe kısa ise kafalarını kaldırdıklarında çanağa temas deriyi dağlar.

Su derin olmalı. İçinde yüzüp tabanda uyuyabilecekleri gibi olsun.

Hayvanı eline aldığında rahat durmaz yetişkinler tırnakları ile el derisini delerler. Bu sebeple hayvanı ters çevirip öyle tut. Üst bağa eline gelecek şekilde yatay vaziyette. o zaman sabit dururlar ve daha rahat sürersin.

Geri