Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Evimizi Büyütüyoruz

dude7811

Yeni Üye
Herkese merhaba, yeni akvaryumu kurarken sizden ve tecrübelerinizden destek almak istiyorum. Öncelikle kaplumbağam RES ve yaklaşık 7 senedir birlikteyiz (bebekliğinden beri). 60*23*30h akvaryumda yaşıyordu ama artık iç ekipmanla birlikte sığamaz hale geldiğinden önce kuru alan sonra ısıtıcı ve iç filtreyi çıkarmak zorunda kaldım, kısa bir süre ısıl dengeyi sağlamak şartıyla bu ekipmanlar olmadan yaşadık ve yeni akvaryumumuzu sonunda edindik.

Yeni akvaryum 120*40*40h ölçülerinde ve 0.8mm cam kalınlığına sahip.

Elimdeki ekipmanlar ise şu şekilde:

EHEIM 2213 Dış Filtre
Atman 100W ısıtıcı
markasını hatırlayamadığım bir dış filtre daha
markasını hatırlayamadığım bir iç filtre

Forumdaki diğer akvaryum kurulumu konularını okudum ve bazı şeyleri öğrendim ama yine de güncel bi etkileşime ihtiyaç duyuyorum, taban malzemesinden lambalara, kuru alandan filtrelere kadar yardımlarınıza talibim. Uçuk kaçık bütçelere sahip değilim, önerilerinizde göz önünde bulunursa çok mesut olurum.

Ayrıca yalnız başına çok sıkıldığını düşündüğümden eş bulmak da istiyorum kendisine, nasıl olur ya da olur mu konusunda da fikir kabul ederim.

Şimdiden okuyan, cevap veren, kafa yoran herkese çok teşekkür ederim.

Sevgiler, saygılar

40*40h yerine 50*50h yada 50*60h olsaymış ömürlük olurmuş. 40*40 için mecburi akvaryum üstü kuru alan olacak. Kaçış boşluğu için 5-6 cm kadar pay bıraksak 35 cm eder. Silis kumu da 5 cm yapsak 30 cm kadar su yüksekliği olur.

100 watt ısıtıcı yetersiz kalır. İleri dönük 200 watt uygun düşer. Tetra ht 200 W yada roxin çelik 200 W uygundur. Aslında jbl protemp 200 W daha iyi olur ama bu pahalıdır.

Hayvan tek olduğu için 2213 şimdilik götürür.

Bu hayvanlar asosyaldir. Hayvan uzun süre tek kalmış. Yeni gelen ile aralarında çatışma yaşanma ihtimali var.

Kabuk boyu nedir? Hayvanın cinsiyeti nedir?

40*40h yerine 50*50h yada 50*60h olsaymış ömürlük olurmuş. 40*40 için mecburi akvaryum üstü kuru alan olacak. Kaçış boşluğu için 5-6 cm kadar pay bıraksak 35 cm eder. Silis kumu da 5 cm yapsak 30 cm kadar su yüksekliği olur.

100 watt ısıtıcı yetersiz kalır. İleri dönük 200 watt uygun düşer. Tetra ht 200 W yada roxin çelik 200 W uygundur. Aslında jbl protemp 200 W daha iyi olur ama bu pahalıdır.

Hayvan tek olduğu için 2213 şimdilik götürür.

Bu hayvanlar asosyaldir. Hayvan uzun süre tek kalmış. Yeni gelen ile aralarında çatışma yaşanma ihtimali var.

Kabuk boyu nedir? Hayvanın cinsiyeti nedir?

Kabuk boyu 17-18 cm kadar, dişi olarak biliyorum ama emin de olamıyorum. Ön tırnakları eşit uzunlukta, kabuğunun arka kısmında yırtmaç mevcut ve alt tarafında göçük vb yok.

Bu hafta içinde malzemeleri temin edip gecikmeden kurmak istiyorum açıkçası, kuru alanı akvaryum içi düşünmüştüm ama üzeri için de bi projelendirme yapmam gerekir belli ki.

Isıtıcı, iç filtre ve dış filtre tamam diye düşünüyorum. kum,lambalar, kuru alan ve diğer konularda fikirlerinizi bekliyorum. Çok teşekkürler.

ek olarak: İstanbul Kadıköy'de yaşamaktayım, bu çevrede elden bulabileceğim malzeme öneriniz varsa o da uygundur.

Ön tırnakları aynı boy kafası enli yapıda yuvarlağa yakın şekilde, anüs kabuğa yakın ve kuyruk kısa kalınsa dişidir.

Hayvan hiç yumurta atmadı mı?

İstanbul karşıda juenpetmarket var adresi sayfasında var. Bu firmada geniş ürün yelpazesi mevcut.

Mango köküne gerek yok dişiler pek rağbet göstermiyor. Ama sağa sola sürtünme halleri olursa alabilirsiniz.

Şu an müsait değilim akvaryum üstü kuru alanı daha sonra anlatayım.

Benim alanım bu tarz.

Hiç yumurta atmadı kendisi.

Kumu vitasand sarı silis alacağım sanırım, kaç kg gider kestiremiyorum açıksası. Lambalar için de çok kararsızım, kuru alanı akvaryumun 35 cm yüksekliğine koyup kaçış alanlarını yükseltmek gibi bi düşüncem var şimdilik ama bilemiyorum. Zor bir süreç olacak gibi.

Vitasand sarı silis kum steril edilip yıkanıyor farkı bu. Yinede yoğun toz ihtiva ettiği için yıkıyoruz bu. Diğer markasızlarda her türlü kir mevcut. Zift parçası bile çıkıyor.

Lamba işi en geç eylül başı temin edilmeli. Hava soğumaya başlıyor. Lamba ısıtma yanında kabuğu kuruttuğu için yosun, mantar gibi biolojik oluşumların üremesini önler. Plakaları ısıtıp gerdirerek açılmasını ve atılmasını sağlar. Eski derilerin kabarıp atılmasını sağlar. Metabolizmasını canlı tutar. Uva gibi radyasyon yaymasa da yüzeysel olarak ısı iletimini sağlar. Bacaklarını açarak ısıdan maksimum faydalanır. Buna balerin duruşu deriz. Bu şekilde kılcal damarlarla sıcak kanı vücutlarına taşırlar.

Kuru alan çevresinde mukavva kartonu paket bandı ile cama dışarıdan yapıştırıp çerçeve yapabilirsiniz

Teşekkür ederim Cem bey, gerek önceki yazılarınız gerek şu yardımlarınız paha biçilemez. Lamba için direkt marka model öneriniz var mıdır peki alt-orta fiyat segmentinde?

Bir dönem horoz elektrikte lamba ve ampul vardı. Hala getiriyorlar mı bilmiyorum.

Elektrik deposunda muhtelif 53 wattlık ampul var. Soft tipler üretilmiyor sanırım. Halojen ampul diye aratınca çıkar.

Önceden ecolite alıyorduk bu da üretimi durdurdu.

92078.jpg

Lambada ise deveboynu (akrobat) ve mandallı lamba kullanıyoruz. Uv ağır ampul olduğu için mandallı lambayı eğiyor. Lambada max 60 W kaldıran model olacak.
111620.jpg

Cem bey kusura bakmayın cevap veremedim, acil gereksinimlerden dolayı şimdilik sadece dış filtre, ısıtıcı ve aydınlatma ışığı ile çeyrek kapasitede kurulum yapmak zorunda kaldık. Kum, diğer lambalar ve kuru alanı da ivedilikle halledeceğim umarım.

Zaruri olanlar tamamlanmış zaten, diğerleri zamanla yapılıp sistem uygun hale getirilir.

Geri