Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

evimizzzz :))

Cvp: evimizzzz :))

Akvaryumun çok hoş duruyor, çok beğendim :) Benim akvaryumum kaplumbağam için küçük büyütmeyi düşünüyorum. Senin akvaryumun hoşuma gitti. Ölçülerini söyleyebilir misin ? Ayrıca ben taş kullanıyordum, pisliği topluyor diye silis kuma geçtim ama su bulandı. Halbuki kumu yıkadığımda pis su akmıyor. Sen nasıl temizledin kumunu?

Vala acikcasi olculerini tamm bilmiyorum ama alt 4 kariss yukseklik de 2 karış biraz olsunn fikir sahibi olmanda yardimci olur belki olcrmiyrum da metre yok . Bu baya uygun acikcasii iyi geldi bana ben de de ufak vardi buyuttum. Silis kumu once kaynar suda beklettim ben 2 3 saat sonraa yogurt kaplari varya 750 gramlik onun icinde duruladimm bi de ben de ufak bi suzgu var ama kahve makinesinin icjndeydi kumu kacirmiyo sadece su gidiyo onunla da suyu suzdum ama defalsrca tekrarladim bu islemii hafif bi bulaniklik kaliyo oju da filtre temizledi bi kac saat icinde.arka plani da akvaryumcudan aldim:)

Bir milyonculardan çok ucuza alınabilecek sık dokuma kevgirler ile kumu kaybetmeden su ile yıkayabilirsiniz.

Ayrıca ne kadar yıkansa da mikro boyutta partiküller mutlaka kalacağından bulanması doğaldır suyun. İlk gece dibe çöker ve su berraklaşır. Dip çekimleri ve filtre yardımı ile kısa sürede kalıcı berraklıksağlanır.

Su seviyesi yükseldikten sonrada akvaryumun durumuna bakmak iyi olur. 40-50 lt olacak bir su hacmi elde etmek gerekir. Suyu buna göre yükseltmeli.

Ayrıca akvaryumdaki kayalar yapay olmamalı. Bunların boyaları salınım yapar. Bitki olarak ipek yapraklıları tercih etmeli. Plastik olanlar salınım yapar. Bunlar uygun değil.

Kuru alanın ısısını ölçmek gerekir. 31-33 derece olmadıysa onuda değerlendirmeli.

Akvaryum güzel ama sağlıklı değil.

pretty' Alıntı:
istediğim tarzda birşey. fakat bu şekilde hoş aksesuarlar bulamadım:smile: güle güle kullansın kapluşun

Mümkün olduğunca doğal ürünler kullanılmalı. Doğal kaya yada yapay bitkinin ipek yapraklısı gibi.

Sizin imzadaki hayvan şu an o akvaryumda yaşıyorsa renkli taşları çıkarın derim. Zamanla boya salınımı yapacaktır. Kum yerine iri çakıl taşı kullanmak aralarında dışkı ve yem artığı barındırıp suyu olumsuz etkiler. Buda kulak iltihabı ve göz enfeksiyonu hastalıklarının sebeplerindendir.

Nil, su kaplumbağalarında su seviyesi ne kadar fazla ise kas gelişimleri ve mutlulukları aynı doğrultuda yükselir. Kuru alanı o taşlardan değilde suyu yükseltebileceğin bir şekilde halledersen şu anki durumundan kat kat iyi olacaktır. İlk bunu halletmeye bak. Kuru alan başlığının altında fazlaca örnekler mevcut. İster kendin yaparsın istersende hazır alabilirsin.

İkinci olarak kuru alan ısıtıcı lamba. Bu konuda en az su seviyesi kadar önem arz etmektedir. Su seviyesi 26-28 kuru alan ise 31-33 arası olmalıdır. Bunun için 40-60 w arası bir soft lamba işini görür. Bauhaus dan Ecolite 52 w halasoft lamba ve 60 w kaldıran massive beyaz mandallı masa lambası ile bu işi çözebilirsin.

Bir cam iç derece ile de ısıtıcının işini doğru yapıp yapmadığını kontrol etmekte fayda var.

Su içerisinde bulunan maddelerin doğar ve salınım yapmamasına dikkat etmek gerekir. O taşların üzerinde boya maddeleri olabiliyor.

Dipte kum seçimin iyi olmuş. ve arka dekor da hoş bir görüntü katmış. Ellerine sağlık.

arka fon içindeki malzemelerle uyumlu olduğu için dikkat çekici. lakin kayalar petrol ürünü ise o da dahil bitkiyi ve kabukları çıkar. kabuklar içinde zararlı bakteri oluşmasına neden olur. diğerleri ise salınım yapar. kayaların bir kötü yanı da filtrenin sirkülasyon etkisini yok etmesi kayalar sudaki kirlerin filtre tarafından toplanmasını engellediği için su çabuk kirlenecek bu göz ve kulak enfeksiyonuna yakalanmaları yanında sürekli su değişimi hayvanların hastalanmasına neden olacaktır. su az olduğu için yüzey alanı geniş bu hayvanları rahatsız etmiyor ama suyu yükseltiğinde bu alan daralacak ve akvaryumun kapağı hayvanları bunaltıp kuru alana çıkmalarını engelleyecek. sonuç olarak kapağı sökeceksin. ve ayrıca bu durumda dahi mesafe uzun olduğu için ısıtma lambası verimli bir ısı sağlamaz. kayaların ara boşluklarına sıkışma riski de doğabilir.

alacakların ipek yapraklı bitki, yüzeye yakın kuru alan, mango kökü ve 5 cm kalınlık yapacak kadar daha silis kum. bunlarla aynı görselliği yakalayacaksın. su, en az filtrenin dik konumlanacağı, altında ve üstünde bir kaç cm daha su olacak şekilde olmalı.

Yarinn hepsini haledicem :) cook saolun ilgi NJ iz için bu arada raffim daha iyi sanirim iyilesiyr:)

Geri