Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Gelişim, kabuk, cinsiyet

Şekerli

Gümüş 3 Üye
Merhabalar kaplumbağam 10-11 aylık civarı oldu kabuk boyu 8 cm genel olarak nasıl gözüktüğünü sormak istedim ve cinsiyetini çok merak ediyorum hâlâ belli değil mi acaba 😄 Bir de kabuğunun yan tarafında biraz farklılık var göreceksiniz o nedir acaba?

Bir de bir şey merak ediyorum su kaplumbağaları suyun dışında yiyecek yiyebiliyorlar mı?

Şimdiden teşekkür ediyorum.
20231025_130302.jpg
20231025_130256.jpg
20231025_130254.jpg
20231025_125957.jpg

Cinsiyet hala belli değil. 10 cm kabuk boyuna doğru belli olur.

Tükürük bezleri olmadığı için suyun dışında yiyemezler.

9 cm kabuk boyunu geçsin. Bir daha bakalım. 10 cm kabuk boyunda net olur.

Yanlarda dediniz sarı şeffaf renk ise o normal. Kemiğin rengi.

Üstbağada arka köşedeki plakayı yoklayın çıkar gibi duruyor.

Cinsiyet hala belli değil. 10 cm kabuk boyuna doğru belli olur.

Tükürük bezleri olmadığı için suyun dışında yiyemezler.
9 cm kabuk boyunu geçsin. Bir daha bakalım. 10 cm kabuk boyunda net olur.

Yanlarda dediniz sarı şeffaf renk ise o normal. Kemiğin rengi.

Üstbağada arka köşedeki plakayı yoklayın çıkar gibi duruyor.
Teşekkür ederim 🙏🏻

Çıktığında altında yeni plaka olacak yani değil mi?

Peki suyun dışında bir şey yerse o zaman boğulur mu yani yiyemeyeceği için zararlı mı o zaman?

Suyun dışında yemez. yemi ağzında götürür suda yer.

Hayvan büyüdükçe alttan yeni plaka gelir üste doğru katmanlaşır ve atar. 3-4 katman normal sayılır fazla olduğunda kabuğun hareketini baskılar ve kabukta iç ve dışbükey deformasyonlar görülür.

Bu hayvanlar suda yaşadığı için tükürük bezleri yoktur onun için yemi suda yemek zorundalar.

Geri