Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Genel Beslenme

gonzimmm

As 2 Üye
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
696
1.Beslenme nasıl olmalıdır?
2.Beslenmede hangi yiyecekler verilebilir?
3.Hangi besinler verilmemelidir ve neden verilmemelidir?
4.Yavrulukta ve yetişkinlikte verilen besinlerin farkları nelerdir?
5.Günlük olarak ne kadar beslemeliyiz?
6.Yem ne kadar zamanda tüketilmelidir?
7.Kışın hareketleri yavaşladığı için daha az mı yemek verilmelidir?

1.Su kaplumbağaları "omnivor" olarak beslenen hayvanlardır.Yani hem otçul hem de etçil beslenirler.Yemin ¾'ü et , ¼'ü bitki ağırlıklı olmalıdır.

2.Protein olarak; kurutulmış karides , kurutulmuş unkurdu , kurutulmuş sinek kurdu , kurutulmuş karınca yumurtası , kurutulmuş minik yengeç , kurutulmuş minik midye vb. yiyeceklerden verebilirsiniz.Sebze ve meyve olarak; kıvırcık , yonca , yabanmersini , papaya , marul , balkabağı , helvacıkkabağı , incir , şalgam yaprağı , salatalık , taze fasulye , havuç , kabak , lahana , domates , çilek , kiraz , elma , mango , karpuz , kavun , elma , muz , şeftali , böğürtlen vb. örnek olarak verilebilir.(Sebze ve meyvelerin verilebilme miktarları ise forumda mevcuttur.Yakında bununla ilgili bir çeviri de gelecektir)

Soru: Peki ben kurutulmuş minik yengeç , midye veya karınca yumurtası benzeri yiyecekleri nereden bulacağım?
Cevap:Bu tarz yiyecekler Sera , Sanyu , Tetra , Tropical , Vitakraft vb. markaların yemlerinde hazır olarak bulunuyor.Bunlardan satın alıp verebilirsiniz.

3.Su kaplumbağaları için sakat at zararlıdır.Örnek olarak kesinlikle dana ciğeri verilmemelidir.Çünkü sindirim esnasında vücuttaki kalsiyumu yok eder.

Bunun yanında denizde yaşayan balıklar nadiren verilmelidir.Çünkü içlerindeki tuz kaplumbağaların böbreklerine zarar verebilir.Ayrıca da bizim beslediğimiz su kaplumbağaları tatlı sularda yaşar.Tuzlu su balıkları onların yedikleri doğal yiyeceklerden değildir.

4.Su kaplumbağaları bebekken protein ağırlıklı beslenmek ister.Siz de gelişimini doğru olarak sağlamasına yardımcı olmak adına bol bol protein ağırlıklı beslemelisiniz.Bunun yanında az da olsa sebze ve meyve yerler.Erişkinliğe ulaştıktan sonra yavaş yavaş , protein ağırlıklı beslenmenin yeri sebze ve meyveye döner.Siz de beslenme şeklini ona göre ayarlamalısınız.

5.Sık sık karşılaştığımız bir soru olmakla beraber en çok sorulan sorulardan birisidir.Kaplumbağaya yemini kafası kadar vermelisiniz.Bu miktar her zaman böyledir.

Yalnız şunu da hesaba katmalıyız ki , paludarumun suyuna koyulan yemler bir miktar parçalanır ve küçülür.Eğer yemi suya koyuyorsanız biraz daha fazla vermenizi tavsiye ederim.(Örneğin 2 parça yem daha fazla olabilir.)

6.Zaman olarak belirli bir kısıtlama hiçbir zaman yoktur.Çünkü bazı kaplumbağalar çok yavaş yer , bazılarıysa çok hızlı yer.Mesela kaplumbağanız yemin kokusunu almamış veya da farkedememiş olabilir.Böylece yemi 1 saatte yemiştir.Ama bu fazla yemiş olduğunun ya da az yemiş olduğunun belirtisi değildir.Yani belirli bir zaman söylemek yanlış olur.

7.Bizim kaplumbağalarımız doğada yaşamıyor.Dolayısıyla biz yaz kış onların paludaryum sularını ve kuru alandaki sıcaklığı sabit tutarız.Bu da onların yaz-kış hemen hemen aynı miktarda hareket ettiklerini gösterir.Sonuçta da yaz-kış aynı miktarda yemek vermek daha doğru olacaktır.


Kolay gelsin...

Önbellek,Tarçın~
 

tanya

Bronz 5 Üye
Katılım
1 Ara 2008
Mesajlar
35
selam unkurdu üretmeyi düşünüyorum kapluşlarım için bu konuda bilgisi olsan var mı _?
 

Tarçın~

Altın 2 Üye
Katılım
2 Eki 2008
Mesajlar
294
Yeni bir konu açsak daha güzel olmaz mı?:)Un kurdunun kurutulmuşları satılıyor , hem de pek pahalı olduğu söylenemez.Ben en küçüğünden Sera Raffy I alıyorum , haftada 1-2 kez verdiğimden (aşırı protein zararlı diye) birkaç aydır hala yarılayamadım.Üretmek yerine kurularını kullanabilirsiniz.Hem hayvanların haklarına saygı duymuş olursunuz hem de sağlık açısından daha güvenli olur.Çünkü un kurdu canlıyken pişmediğinden içerisinde kaplumbağalara zararlı mikroplar olabilir.
 

MissSevda

SKF Delisi
Katılım
27 Mar 2009
Mesajlar
887
O kurutulmus yemlerin içinde yeterince vitamin proteyin ve kalsiyum yok o yüzden veterinerler kesinlikle tavsiye etmiyor. Onlarin yerine taze yemler daha iyi olur. Ben ilk aldigimda reptomin ve JBL yemden veriyordum kaplumbagamin kabugu yumusamaya basladi ve halsiz olmaya basladi. Veterinere gittigimde ilk kedi mamasini önerdi ve kurutulmus yemleri çöpe atip taze yemler kullanmami söyledi. Simdi maasALLAH çok saglikli hiç hasta olmadi.
 

vamp_betl

As 1 Üye
Katılım
4 Şub 2011
Mesajlar
708
benim önceki kaplumbağam brokoliyi çok seviyordu.şimdiyse zararlı olduğunu öğrendim.bana zararlıymış gibi gelmemişti aslında.
 

medcezir999

Altın 2 Üye
Katılım
5 Ocak 2011
Mesajlar
283
minikci' Alıntı:
ya şimdi kurutulmuş yemleri almalımıyım??

'Sera Raffy I (Gammarus)' adlı ek yemi kullanabilirsin kaplumbağalar çok sever ve çok sağlam bir ek besindir. Ortalama fiyatı 250 ml si 10 TL bir şey.
 

ceviz

Bronz 2 Üye
Katılım
16 Kas 2011
Mesajlar
98
Cvp: Genel Beslenme

Sera Raffy I tetra raptomin yemle birlikte her gün mü verilmelidir
 

eminemre

SKF Delisi
Katılım
21 Eki 2011
Mesajlar
2,402
Cvp: Genel Beslenme

Raffy I yı genç kaplumbağalar için haftada 2-3 kez, yetişkinler için ise haftada 1 kez verebilirsiniz.
 

ceviz

Bronz 2 Üye
Katılım
16 Kas 2011
Mesajlar
98
Cvp: Genel Beslenme

peki Raffy I den haftada 2-3 kez kaçar tane verilmelidir bir kaplumbağa için
 

nemesis

Yeni Üye
Katılım
20 Ara 2011
Mesajlar
19
Cvp: Genel Beslenme

Arkadaşlar, yemlerini kuru alana mı bırakmalıyız yoksa suyunun içine mi? Her ikisi de mümkünse ağırlıklı olarak hangisini tercih etmeliyim?
 

eminemre

SKF Delisi
Katılım
21 Eki 2011
Mesajlar
2,402
Cvp: Genel Beslenme

Suya bırakmanız yemin bir miktar yumuşaması için faydalı olabilir. Kuru alana bırakırsanız yemi alıp tekrar suya gireceği için aslında pratikte bir şey değişmeyecek. Ben su kirlenmesin diye stick yemleri direkt ağzına uzatıyorum. Böylelikle kaçar tane yediklerini de kontrol altına tutabiliyorum.
 

lilith

Bronz 4 Üye
Katılım
13 Eki 2010
Mesajlar
41
Cvp: Genel Beslenme

Merhaba arkadaşlar yemlerim bitmek üzere olduğu için yenilerini ısmarlayacağım internetten. Sera Raffy P ve I kullanıyordum. Şu an kaplumbağam bebek 6,2 cm civarında. Yeminde bir değişiklik ve ek yapayım diyorum.

Sera Reptil Carnivor u ana yem olarak Sera Raffy P nin yerine, Sera Raffy I ya devam ek olarak da Sera Raffy Mineral alayım diyorum. Ana yem olarak Sera Reptil Carnivor hakkında bilginiz var mı? Okuduğuma göre bebe kaplumbağalara son derece uygun bir yem ama sizin de düşünceleriniz almak istiyorum.
 

Zencefil

SKF Delisi
Katılım
4 Ara 2010
Mesajlar
3,208
Cvp: Genel Beslenme

vitamin destekli bir yem carnivor.
Ama ben hiç ana yem olarak kullanmadım.Hep ek yem olarak kullandığın bir yemdi o.

Bence tetra reptomin ana yem olarak alın.
Ek yem olarak da jbl calcil, sera mineral, reptil carnivar ya da raffy 1 alın.
 
Üst