Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Genel Beslenme

gonzimmm

As 2 Üye
1.Beslenme nasıl olmalıdır?
2.Beslenmede hangi yiyecekler verilebilir?
3.Hangi besinler verilmemelidir ve neden verilmemelidir?
4.Yavrulukta ve yetişkinlikte verilen besinlerin farkları nelerdir?
5.Günlük olarak ne kadar beslemeliyiz?
6.Yem ne kadar zamanda tüketilmelidir?
7.Kışın hareketleri yavaşladığı için daha az mı yemek verilmelidir?

1.Su kaplumbağaları "omnivor" olarak beslenen hayvanlardır.Yani hem otçul hem de etçil beslenirler.Yemin ¾'ü et , ¼'ü bitki ağırlıklı olmalıdır.

2.Protein olarak; kurutulmış karides , kurutulmuş unkurdu , kurutulmuş sinek kurdu , kurutulmuş karınca yumurtası , kurutulmuş minik yengeç , kurutulmuş minik midye vb. yiyeceklerden verebilirsiniz.Sebze ve meyve olarak; kıvırcık , yonca , yabanmersini , papaya , marul , balkabağı , helvacıkkabağı , incir , şalgam yaprağı , salatalık , taze fasulye , havuç , kabak , lahana , domates , çilek , kiraz , elma , mango , karpuz , kavun , elma , muz , şeftali , böğürtlen vb. örnek olarak verilebilir.(Sebze ve meyvelerin verilebilme miktarları ise forumda mevcuttur.Yakında bununla ilgili bir çeviri de gelecektir)

Soru: Peki ben kurutulmuş minik yengeç , midye veya karınca yumurtası benzeri yiyecekleri nereden bulacağım?
Cevap:Bu tarz yiyecekler Sera , Sanyu , Tetra , Tropical , Vitakraft vb. markaların yemlerinde hazır olarak bulunuyor.Bunlardan satın alıp verebilirsiniz.

3.Su kaplumbağaları için sakat at zararlıdır.Örnek olarak kesinlikle dana ciğeri verilmemelidir.Çünkü sindirim esnasında vücuttaki kalsiyumu yok eder.

Bunun yanında denizde yaşayan balıklar nadiren verilmelidir.Çünkü içlerindeki tuz kaplumbağaların böbreklerine zarar verebilir.Ayrıca da bizim beslediğimiz su kaplumbağaları tatlı sularda yaşar.Tuzlu su balıkları onların yedikleri doğal yiyeceklerden değildir.

4.Su kaplumbağaları bebekken protein ağırlıklı beslenmek ister.Siz de gelişimini doğru olarak sağlamasına yardımcı olmak adına bol bol protein ağırlıklı beslemelisiniz.Bunun yanında az da olsa sebze ve meyve yerler.Erişkinliğe ulaştıktan sonra yavaş yavaş , protein ağırlıklı beslenmenin yeri sebze ve meyveye döner.Siz de beslenme şeklini ona göre ayarlamalısınız.

5.Sık sık karşılaştığımız bir soru olmakla beraber en çok sorulan sorulardan birisidir.Kaplumbağaya yemini kafası kadar vermelisiniz.Bu miktar her zaman böyledir.

Yalnız şunu da hesaba katmalıyız ki , paludarumun suyuna koyulan yemler bir miktar parçalanır ve küçülür.Eğer yemi suya koyuyorsanız biraz daha fazla vermenizi tavsiye ederim.(Örneğin 2 parça yem daha fazla olabilir.)

6.Zaman olarak belirli bir kısıtlama hiçbir zaman yoktur.Çünkü bazı kaplumbağalar çok yavaş yer , bazılarıysa çok hızlı yer.Mesela kaplumbağanız yemin kokusunu almamış veya da farkedememiş olabilir.Böylece yemi 1 saatte yemiştir.Ama bu fazla yemiş olduğunun ya da az yemiş olduğunun belirtisi değildir.Yani belirli bir zaman söylemek yanlış olur.

7.Bizim kaplumbağalarımız doğada yaşamıyor.Dolayısıyla biz yaz kış onların paludaryum sularını ve kuru alandaki sıcaklığı sabit tutarız.Bu da onların yaz-kış hemen hemen aynı miktarda hareket ettiklerini gösterir.Sonuçta da yaz-kış aynı miktarda yemek vermek daha doğru olacaktır.

Kolay gelsin...

Önbellek,Tarçın~

selam unkurdu üretmeyi düşünüyorum kapluşlarım için bu konuda bilgisi olsan var mı _?

Yeni bir konu açsak daha güzel olmaz mı?:)Un kurdunun kurutulmuşları satılıyor , hem de pek pahalı olduğu söylenemez.Ben en küçüğünden Sera Raffy I alıyorum , haftada 1-2 kez verdiğimden (aşırı protein zararlı diye) birkaç aydır hala yarılayamadım.Üretmek yerine kurularını kullanabilirsiniz.Hem hayvanların haklarına saygı duymuş olursunuz hem de sağlık açısından daha güvenli olur.Çünkü un kurdu canlıyken pişmediğinden içerisinde kaplumbağalara zararlı mikroplar olabilir.

O kurutulmus yemlerin içinde yeterince vitamin proteyin ve kalsiyum yok o yüzden veterinerler kesinlikle tavsiye etmiyor. Onlarin yerine taze yemler daha iyi olur. Ben ilk aldigimda reptomin ve JBL yemden veriyordum kaplumbagamin kabugu yumusamaya basladi ve halsiz olmaya basladi. Veterinere gittigimde ilk kedi mamasini önerdi ve kurutulmus yemleri çöpe atip taze yemler kullanmami söyledi. Simdi maasALLAH çok saglikli hiç hasta olmadi.

benim önceki kaplumbağam brokoliyi çok seviyordu.şimdiyse zararlı olduğunu öğrendim.bana zararlıymış gibi gelmemişti aslında.

minikci' Alıntı:
ya şimdi kurutulmuş yemleri almalımıyım??

'Sera Raffy I (Gammarus)' adlı ek yemi kullanabilirsin kaplumbağalar çok sever ve çok sağlam bir ek besindir. Ortalama fiyatı 250 ml si 10 TL bir şey.

Cvp: Genel Beslenme

Sera Raffy I tetra raptomin yemle birlikte her gün mü verilmelidir

Raffy I yı genç kaplumbağalar için haftada 2-3 kez, yetişkinler için ise haftada 1 kez verebilirsiniz.

peki Raffy I den haftada 2-3 kez kaçar tane verilmelidir bir kaplumbağa için

Arkadaşlar, yemlerini kuru alana mı bırakmalıyız yoksa suyunun içine mi? Her ikisi de mümkünse ağırlıklı olarak hangisini tercih etmeliyim?

Suya bırakmanız yemin bir miktar yumuşaması için faydalı olabilir. Kuru alana bırakırsanız yemi alıp tekrar suya gireceği için aslında pratikte bir şey değişmeyecek. Ben su kirlenmesin diye stick yemleri direkt ağzına uzatıyorum. Böylelikle kaçar tane yediklerini de kontrol altına tutabiliyorum.

Merhaba arkadaşlar yemlerim bitmek üzere olduğu için yenilerini ısmarlayacağım internetten. Sera Raffy P ve I kullanıyordum. Şu an kaplumbağam bebek 6,2 cm civarında. Yeminde bir değişiklik ve ek yapayım diyorum.

Sera Reptil Carnivor u ana yem olarak Sera Raffy P nin yerine, Sera Raffy I ya devam ek olarak da Sera Raffy Mineral alayım diyorum. Ana yem olarak Sera Reptil Carnivor hakkında bilginiz var mı? Okuduğuma göre bebe kaplumbağalara son derece uygun bir yem ama sizin de düşünceleriniz almak istiyorum.

vitamin destekli bir yem carnivor.
Ama ben hiç ana yem olarak kullanmadım.Hep ek yem olarak kullandığın bir yemdi o.

Bence tetra reptomin ana yem olarak alın.
Ek yem olarak da jbl calcil, sera mineral, reptil carnivar ya da raffy 1 alın.

Geri