Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!
Kabuk 7 cm kabuk boyuna geldiğinde sertleşmeye başlar. 8 cm itibariyle kalınlaşır.

Göz kulaklar sağlam kabuk yapısı güzel.

Şu aşamada daha ufak kök için 7 cm kabuk boyunu geçene kadar bekleyelim. Şimdi altında kalır. Üstbağada plaka katmanı da yok zaten.

Hayvan su tabanındayken elinizi uzatım parmaklarınızla kaşıyın. Kaçmazsa twerk yaparak size eşlik eder. Kaşırken fazla bastırmayın. Hayvan nefes almak için rahatça su yüzeyine çıkabilsin. Kaçarsa uğraşmayın. Tedirgin oluyordur. Hepsi uyum sağlamıyor.

Kabuk 7 cm kabuk boyuna geldiğinde sertleşmeye başlar. 8 cm itibariyle kalınlaşır.

Şu aşamada daha ufak kök için 7 cm kabuk boyunu geçene kadar bekleyelim. Şimdi altında kalır. Üstbağada plaka katmanı da yok zaten.

Hayvan su tabanındayken elinizi uzatım parmaklarınızla kaşıyın. Kaçmazsa twerk yaparak size eşlik eder. Kaşırken fazla bastırmayın. Hayvan nefes almak için rahatça su yüzeyine çıkabilsin. Kaçarsa uğraşmayın. Tedirgin oluyordur. Hepsi uyum sağlamıyor.
Aaa kaplumbağalar kendilerini kaşıtıyor mu? 😊 Ama elimizi suyun tabanına daldırırsak su mikrop kapmaz mı acaba

Elinizi yıkayacaksınız. Öncesi hayvanın sağlığı sonrası sabunlamak bizim sağlığımız için gerekli.

Her hayvan kaşıtmıyor.

Evet kuru alanda parmağımı koyuyorum kaşıtıyor kendini hareket ettirerek. Su içinde denemedim kuru alanda yapıyor. Üstbağa plaka katmanı nedir acaba ?

Kabuk üstündeki şeffaf katmanlar plakadır, hayvanlar büyüdükçe alttan yeni plakalar gelir ve üstüste katmanlaşır. Bunlar zamanla açılıp atılır.

Kabuk üstündeki şeffaf katmanlar plakadır, hayvanlar büyüdükçe alttan yeni plakalar gelir ve üstüste katmanlaşır. Bunlar zamanla açılıp atılır.
Cem bey selamlar. Sanırım ben dikkat etmedim önceden vardı. Kaplumbağa kuru alana çıkınca kafasının üstünde beyazlık oluyor. Su altında belli olmuyor tamamen kuruduğunda ortaya çıkmıştı. Ayrıca kabuk soyulma evresinde şuanda. Altı yanları ve üstü soyuluyor. Acaba bu soyulan derisi midir yoksa normal midir ?

Ekli dosyalar

• IMG_4597.jpeg
    IMG_4597.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 17
  • IMG_4596.jpeg
    IMG_4596.jpeg
    1.7 MB · Görüntüleme: 18
Cem bey selamlar. Sanırım ben dikkat etmedim önceden vardı. Kaplumbağa kuru alana çıkınca kafasının üstünde beyazlık oluyor. Su altında belli olmuyor tamamen kuruduğunda ortaya çıkmıştı. Ayrıca kabuk soyulma evresinde şuanda. Altı yanları ve üstü soyuluyor. Acaba bu soyulan derisi midir yoksa normal midir ?
- Yemek yemesinde yüzmesinde vs hiç bir sıkıntı yok. Sadece bakarken fark ettim kuru alanda bacaklarını açmıştı sonuna kadar öyle gördüm.

Eski derilerini atıyor bir problem yok. Göz civarı deri kabarması olursa onları kulak pamuğunu sürterek alırsınız. Plakalar hayvanın yavru haldeki ilk plakaları bunlar atıldıktan sonra yeni gelecek olanlar emsal boya yakın katmanlı biçimde devam edecek.

Eski derilerini atıyor bir problem yok. Göz civarı deri kabarması olursa onları kulak pamuğunu sürterek alırsınız. Plakalar hayvanın yavru haldeki ilk plakaları bunlar atıldıktan sonra yeni gelecek olanlar emsal boya yakın katmanlı biçimde devam edecek.
Çok teşekkür ederim içim baya rahatladı. Hasta falan oluyor sandım

Cem bey tekrardan merhaba. Dün 1 saatliğine dışarı çıkmıştım ve kaplumbağa akvaryumda yoktu. Kendi hatamdan. Üstünü kapatmadım çabuk gelirim diye. İlk gün aradım bulamadım çok şükür ertesi gün buldum (21 saat sonra) hemen ılık su ile yıkadım geri hareketlendi. Gözle görülür bir sorunu yoktu. İlk elime aldığımda soğuktu sadece. Hemen akvaryuma metilen mavisi damlattım akvaryuma koydum. Yemleri falan direk yedi hareketliliğinde hiç bir sorun yok şuanda. Hareketli olduğu halde herhangi bir hastalık kapmış olma ihtimali var mıdır ? Bulduğum yer aşırı tozlu değildi.

Hayvan bir parça üşümüştür. Lamba kendine getirir. Yediğine göre durumu iyi.

Kaçtığı noktayı güvene alın. Unutmaz.

Hayvan bir parça üşümüştür. Lamba kendine getirir. Yediğine göre durumu iyi.

Kaçtığı noktayı güvene alın. Unutmaz.
Cem bey selamlar. Uzun ölçü aleti aldım kuru alanı bununla ölçtüm tam 32 derece çıktı. Sanırım bi yanlışlık olmaz. Akvaryum suyunu da bunun ile ölçüyorum çünkü artık dereceyi ısırmaya başladı.

Ek olarak artık kaplumbağam artık 5 aylık oldu sayılır. Sizce cinsiyeti nedir ?

Ekli dosyalar

• IMG_5091.jpeg
    IMG_5091.jpeg
    1.7 MB · Görüntüleme: 38
  • IMG_5096.jpeg
    IMG_5096.jpeg
    1.7 MB · Görüntüleme: 15
  • IMG_5093.jpeg
    IMG_5093.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 32
  • IMG_5094.jpeg
    IMG_5094.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 14
  • IMG_5095.jpeg
    IMG_5095.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 15
Kabuk boyu 10 cm olunca cinsiyet netleşir. Erkeklerde ön tırnaklar uzamaya başlar. Bazı erkeklerde 9 cm'yi geçince uzayabiliyor.

Kartonun yerine biraz daha yükseğini koymanız iyi olur. Akvaryum üstü basamak gibi duruyor basıp kaçabilir.

32 derece ısı yarım saat içinde oluyorsa tamamdır.

Kabuk boyu 10 cm olunca cinsiyet netleşir. Erkeklerde ön tırnaklar uzamaya başlar. Bazı erkeklerde 9 cm'yi geçince uzayabiliyor.

Kartonun yerine biraz daha yükseğini koymanız iyi olur. Akvaryum üstü basamak gibi duruyor basıp kaçabilir.

32 derece ısı yarım saat içinde oluyorsa tamamdır.
Çok teşekkürler. Akvaryum kapağını kapattım. 10-15dakikada sabitlendi ısı 31-32 arası ancak kuru alana çıkmıyor nedense. Ek olarak günlük yem vermeme rağmen her önünden geçtiğimde şıp şıp yapıp etrafa su sıçratıyor. Bu aç olduğunun anlamına gelmez değil mi ? Sarı kutuyu gördüğü an ışınlanıp deliye dönüyor 😅

Çok teşekkürler. Akvaryum kapağını kapattım. 10-15dakikada sabitlendi ısı 31-32 arası ancak kuru alana çıkmıyor nedense. Ek olarak günlük yem vermeme rağmen her önünden geçtiğimde şıp şıp yapıp etrafa su sıçratıyor. Bu aç olduğunun anlamına gelmez değil mi ? Sarı kutuyu gördüğü an ışınlanıp deliye dönüyor 😅
Cem bey kusura bakmayın çok rahatsız ettim.
Uyuma olayı aklıma takıldı. Bu kadar hareketli olmasının sebebi uyumaması olabilir mi ? Gün içinde ve geceleri tabiiki uyuyor. Ben uyurken önünü ve yanlarını bez ile örtüyorum fakat illaki ışık giriyordur içeri. Salonda gece lambası olduğu için zifir karanlık olmuyor. Birde ben kendim 3-4 gibi yatıyorum benle birlikte yatıyor genelde. 21:00 çok zor oluyor bir sorun olur mu sizce ?

Cem bey kusura bakmayın çok rahatsız ettim.
Uyuma olayı aklıma takıldı. Bu kadar hareketli olmasının sebebi uyumaması olabilir mi ? Gün içinde ve geceleri tabiiki uyuyor. Ben uyurken önünü ve yanlarını bez ile örtüyorum fakat illaki ışık giriyordur içeri. Salonda gece lambası olduğu için zifir karanlık olmuyor. Birde ben kendim 3-4 gibi yatıyorum benle birlikte yatıyor genelde. 21:00 çok zor oluyor bir sorun olur mu sizce ?
IMG_5141.jpeg

Uykusunu iyi alamayan hayvan hırçın olur. Yeterince uyku uyumazsa sağlıklı biçimde gelişemez.
Hava almak kaydı ile akvaryuma dışından havlu örtün. Yada boş bir oda varsa oraya alın.

Sizi görünce hareketlenmesi yem isteğinden gözleri doymuyor. Ölçüyü aşmayın. Doğal ortamlarını simüle ediyoruz. Habitattakiler bunlar kadar beslenmiyor.

Bazıları hiperaktif olur ama bu iyi değildir. Tüm enerjilerini harekete harcamaları sonuçta bünyelerini zayıflatıp hastalığa yakalanma riskini artırıyor.

Mümkünse geceleri oda lambası yerine sadece sizi aydınlatacak bir lamba kullanın.

Uykusunu iyi alamayan hayvan hırçın olur. Yeterince uyku uyumazsa sağlıklı biçimde gelişemez.
Hava almak kaydı ile akvaryuma dışından havlu örtün. Yada boş bir oda varsa oraya alın.

Sizi görünce hareketlenmesi yem isteğinden gözleri doymuyor. Ölçüyü aşmayın. Doğal ortamlarını simüle ediyoruz. Habitattakiler bunlar kadar beslenmiyor.

Bazıları hiperaktif olur ama bu iyi değildir. Tüm enerjilerini harekete harcamaları sonuçta bünyelerini zayıflatıp hastalığa yakalanma riskini artırıyor.

Mümkünse geceleri oda lambası yerine sadece sizi aydınlatacak bir lamba kullanın.

hareketli olması zararlı anladığım kadarıyla. fotoğraftaki gibi bir örtü iyi mi peki? Gece 12 falan olsa nasıl olur ?

Geri