Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Goz kapagi ve kabuk ustunde beyazlik

sdfdfn

Bronz 5 Üye
Buyuk kaplumbagamin goz kapaklari ustunde ve kafasinin ust orta kisminda sanki toz gibi beyazliklar var. Kuruyunca ortaya ciktilar, yoldayiz da. Kucuk kaplumbaganin da kabuk aralarinda beyazlik olustu. Yeni ev degistirdik, buranin da suyu cok kirecli. Kirecten olmus olabilir mi? Bu arada herkesin bayramini simdiden kutlarim :)

Cvp: Goz kapagi ve kabuk ustunde beyazlik

Aynı şey başıma geldi, kuru alanda çok vakit geçirdiğinden dolayı oluyor dedi veteriner. Suya girip cıkınca düzelir.

Kireç kabukta beyaz tabakalar halinde görülür. Derideki bu beyazlıklar deri değişimine bağlı kalanlar olabilir. Son zamanlarda deri değiştirdi mi?

içme suyu kullanacaksın çiğdem. kirecin çaresi bu.

Evet artik oyle yapacağım. Deri değişimi konusunu şöyle anlatayım, vücudunun çevresinden şeffaf deri parçaları sandığım seyler sarkiyordu, suda belli oluyordu ama cok abarti degildi. Uzun bir sure devam etti. Bu gunlerde de kabuktaki plaklarin aralari ip gibi siyriliyo, galiba kabuk degisimine basliyo dedim kendi kendime.

Evet artik oyle yapacağım. Deri değişimi konusunu şöyle anlatayım, vücudunun çevresinden şeffaf deri parçaları sandığım seyler sarkiyordu, suda belli oluyordu ama cok abarti degildi. Uzun bir sure devam etti. Bu gunlerde de kabuktaki plaklarin aralari ip gibi siyriliyo, galiba kabuk degisimine basliyo dedim kendi kendime.

deri değişimi için uygun olan silis kumdur. ona sürtünerek kolayca sıyrılmasını sağlarlar. ayrıca plaka yenilenmesi var ise bir de mango kökü alman gerekecek.

Eylule yakin burslulugumu alicam, yeni akvaryumla birlikte onlari almayi dusunuyordum. Simdiki akvaryum 15 litre falan, almama degmez yani mango koku falan

15 lt ise ortamı kısıtlamaktan başka bir işe yaramayacak bu konuda hak veriyorum sana. bunun yanında kaynatılmasına rağmen bir miktar sarı renk salınımı olacak. az su içeren akvaryumlarda rengi yoğun olacağı için sürekli su değişimi de ek yük getirecek.

Eylule kadar almasam acaba idare edebilirler mi?

1 ay var o kadar süre idare ederler. veya az bir silis kum alıp sonra alacağın akvaryuma taşıyabilirsin. fazla pahalı bir şey değil. tabi bazı petshoplar kazık atabilir. normalde kilosu 1,5-2 tl civarı satılır.

Geri