Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Gözleri tamamen kapandı, olay ne acaba?

Cvp: Gözleri tamamen kapandı, olay ne acaba?

Fotoğrafı akşam koyabilirim. Yemlerini elimle ağızlarına yaklaştırınca yiyorlar. Neredeyse 3 hafta olacak 3 haftadır 2 tanesi böyle. Çıldırıcam, artık ölmelerini bekliyorum ya. Ölünce de çok üzülücem, ölmesinler. Neler yapmam gerekli? Kocaman bi plastik kabım var. Eskiden onda bakıyodum, bugün dershaneden gelince içine sadece kaya, su, ısıtıcı ve filtreyi koyup iyileşene kadar orada bakıcam. Acaba akvaryumda mı sorun var?

Eğer kuru yerde gözlerini açabiliyorlarsa günlük belli saatlerde kuru bir yerde bekletin. Gözlerini yarım da olsa açtıklarında ikişer damla gentagut damlatın. Söylediğiniz gibi akvaryumda bir problem olsa diğer kapluş da hasta olurdu ama yine de bir süre plastiğe alın en azından emin oluruz.

O zaman diğer kaba koymadan ekipmanları iyice dezenfekte edin ki akvaryumda bir hastalık varsa kaba da taşınmasın.

Kapta bakarken de akvaryumu bir güzel temizlersiniz en azından içiniz rahatlar :)
Umarım kapluşlarınız atlatır bu hastalığı.

Kaplumbağaları farklı kaba aldım iyice yıkadıktan sonra filtre ve ısıtıcıyı. Bakalım son durumları nasıl olacak.

1 ayı geçkin süredir 2 kaplumbağamın da gözleri hala kapalı durumda, yemlerini yiyorlar düzgünce fakat gözleri hala kapalı. Neler yapmamı önerirsiniz? yaklaşık 10 gündür teramicsyn kullanmıyorum. Düzelmesini bekliyorum, ölmeden önce neler yapmalıyım.

Cankat bey eczaneden borik asit çözeltisi hazırlatsanız faydalı olabilir. Ben kaplumbağam prenses için de uygulamıştım ama pek bir etkisini görmedin terramycinin. Ama etki gösterdiği de oluyor sadece benim kapluşta etki göstermemişti. Borik asit kullanmadım ama onu da tuba hanım bir arkadaşa tavsiye etmişti. Kapluşun son durumu nedir bilmiyorum o arkadaştan haber alamadık.

onu nasıl kullanmalıyım fikriniz var mı acaba? bide yaklaşık 10 gün önce akvaryumdan plastik büyük saklama kabına almıştım ısıtıcı ve filtreyi dezenfekte edip. Akvaryumda 10 gündür hiçbir hareket yok ve suyun üst tarafı yağımsı bi madde ile kaplanmış durumda. Neler yapmalıyım akvaryumdaki suyu değiştireyim mi yine, o su içerisinde 1 gün durmuşları ve o suyu doldurmadan önce kaya tuzu ile iyice dezenfekte edip durulamıştım tüm maddeleri içindeki.

Burası bir forum özel mesajdan veya msn den bilgi paylaşımı forumun mantığına aykırı.
Lütfen bu taleplerde bulunmayın.

Durumunuzu anlıyorum. Size yardımcı olmaya çalışırım elimden geldiği kadarıyla. Eczaneye gidip borik asit çözeltisi istiyorum derseniz onlar size hazırlar günde 2 kere gözüne 1'er damla damlatırsınız.

zencefil' Alıntı:
Burası bir forum özel mesajdan veya msn den bilgi paylaşımı forumun mantığına aykırı.
Lütfen bu taleplerde bulunmayın.

yaklaşık 1 aydır kaplumbağalarım acı çekiyor belki de. Forum'a yazdığımda anlık cevaplar alamıyorum malesef. Ben her türlü isteğimi sormak için istiyorum bunu. Çünkü ölmelerine gönlüm el vermiyor. Her ufak tefek soru için de konu açmakta istemiyorum. Zaten bu tedavi yöntemleri şuana kadar işime yaramadı.

Ben halinizi anlıyorum ama bu aşamadan sonra burada ki tedavi yöntemlerinin ne kadar yeterli olacağından emin değilim.

Veteriner hekim tarafından bir tedavi uygulanması daha doğru olur.

Hem sorularınıza elimizden geldiğince cevap veriyoruz.

Ben borik asit çözeltisinde ısrar edicem ama bilemiyorum ne kadar faydalı olur. Bunu da Tuba hanım önermişti dediğim gibi. İmkanınız varsa da sürüngenlerden anlayan bir veterinere gösterin.

Bu forumun amacı bilgi paylaşım.
Israrla msn istemeye devam ederseniz forumdan uzaklaştırılacaksınız bilgilerinize

5 veterinere gittim ilçedeki hepsine yani fakat hiçbiri sürüngenlerden anlamıyor. :(

Yarın babama söyleyeyim borik asit çözeltisi ayarlasınlar o zaman eczaneden. Sağlık memuru babam benim.

Bide kaplumbağamın en büyüğünün gözünü bugün yarım açmış halde gördüm, ufaklıkta bişey yok zaten. Fakat ortanca kaplumbağamın gözleri bembeyaz. Göz kapakları bembeyaz daha doğrusu. Yaklaşık 20 gündür gözlerini hiç açık görmedim. Sanki gözleri yapışmış gibi de açamıyormuş gibi. Sorunları hala merak ediyorum. Sularında bişey olsaydı ufaklığa da bulaşmış olurdu ki sularında sorun olması imkansız çünkü kaç kere dezenfekte ettim kaya tuzu ile koca akvaryumu banyoya götürüp.

Eczaneye gidin ve %2'lik borik asit çözeltisi hazırlatın. Ben bu borik asit olayını veteriner fakültesinden birine de sordum olumlu yanıt vermişti. Başka sorularınız olursa forumdan elimizden geldiği kadar size yardımcı olmaya çalışırız. Geçmiş olsun...

Bu tarz durumlarda kaplumbağaları biz alana kadar bulundukları şartlar yüzünden enfeksiyona kapııyorlar, biz ne kadar iyi baksak da hastalanıyorlar. Sadece bir göz enfeksiyonu ise iyileşmemesi için bir sebep yok. Umarım akciğer enfeksiyonu değildir.

Belki internetten sürüngenlerden anlayan bir veterinerin telefonuna ulaşıp mail yada telefon numarası alabilirsiniz. Genelde yardımcı olduklarını duymuştum.

tekrardan akvaryuma almalı mıyım peki suyunu tamamen değiştirdikten sonra? tümden bi temizlik yapamam artık akvaryumda 10 gün önce temizlemiştim en son tamamen. Ondan önce de 15 gün önce temizlemiştim.

Şu aşamada size tümden temizlik önermem. Akciğer enfeksiyonu varsa kapluş için zararlı olabilir. Bence 15 günde bir %30 dip çekimi yapsanız yeterli. Suyun dezenfeksiyonu için metilen mavisi kullanırsanız iyi olur. Ayrıca akvaryuma 1 çay kaşığı kaya tuzu atmanızı da öneririm. Yararı olur.

yaklaşık 4 gün önce 5 damla mavi damladan damlatmıştım. Şuan o kullanılmayan akvaryumun suyu mavi şekilde ve içine 2 damla b vitamini ve 5 damla da normal multivitamin damlatmıştım.

b vitamini yağımsı bişeydi, onun için soğuktan şuan suyun üzerinde zarımsı bi tabaka oluşmuş. Üfürünce dağılıyor. Sorun olur mu? Filtreyi ve ısıtıcıyı tekrar akvaryuma koyup kapluşları da akvaryuma alayım mı?

Kapluşları akvaryuma almadan önce akvaryumun suyunu dökün yeni su doldurun. 15 günde birde %30'luk dip çekimi yapın. Bu arada kapluşların ikisininde mi gözü kapalıydı? :(

Geri