Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Güneşlenmek

evet çok güzel :D ayaklarını geriyorlar en başta kaçmaya çalışıyorlar sonradan alışıyorlar onlar ölüm kabında güneşlenirken bende akvaryum ile ilgileniyorum :D

Edit alcatraz:Lütfen kelimeleri daha düzgün yazalım.

şimdi balkona falan çıkaralımda benimkiler esintiden dolayı akciğer hastası oldular :( tam yazı beklemek lazım diyecem ama şimdi nasıl güneşlenecekler peki? hava güneşli ama hafif esinti var ama o bile etkiliyor onları hapşurmaya başlıyorlar.

Edit alcatraz:Lütfen kısaltma yaparak konuşmayalım.

castiel' Alıntı:
şimdi balkona fln çıkaralmda bnmkiler esintiden dolayı akciğer hastası oldlar :( tam yazı beklemek lzm dicem ama şmdi nasıl günşlencekler peki? hava güneşli ama hafif esinti var ama o bile etkiliyo onları hapşurmaya başlıolar

UVB lambasi ..??

MissSevda' Alıntı:
castiel' Alıntı:
şimdi balkona fln çıkaralmda bnmkiler esintiden dolayı akciğer hastası oldlar :( tam yazı beklemek lzm dicem ama şmdi nasıl günşlencekler peki? hava güneşli ama hafif esinti var ama o bile etkiliyo onları hapşurmaya başlıolar

UVB lambasi ..??

evet evet biliyorumda hani ona çok gerekli değil maddi durumunuz yetmiyorsa kendiniz balkonda güneşlendirebilirsiniz diyolar ya bende işte denedim hastalandılar :( ama uvb lambası için uğraşçam bir şekilde almam gerek :)

castiel' Alıntı:
MissSevda' Alıntı:
castiel' Alıntı:

UVB lambasi ..??

evet evet biliyorumda hani ona çok gerekli değil maddi durumunuz yetmiyorsa kendiniz balkonda güneşlendirebilirsiniz diyolar ya bende işte denedim hastalandılar :( ama uvb lambası için uğraşçam bir şekilde almam gerek :)

Tamamda minikler zaten disariya alinmaz, onlarin vucutlari hastaliklara açik bu yüzden korunmali 1 bucuk yasina gelipte 10 cmi geçtiginde yeni yeni çikarabilirsiniz oda suyun derecesi akvaryumda baktiginiz derece ise yani 24 - 25 olabilir.

ben leğende güneşlendirdim bu sabah 15 dk fln birazdan yine güneşlendircemde bnmkilerden biri güneşleniyor diğeri gölgeye kaçıp diğerine böm böm bakıyor

eğer 10 cm i geçikse iyi ama sanki biraz fazla gölgelenmesi için gölgelik yerde bırakırsanız iyi olur çünkü 3 saat çok fazla bence bunu 1-2 saate düşürseniz iyi olur helede bu bunaltıcı sıcaklarda zararlı olabilir.

Bence de saat 2'den 7'ye kadar biraz fazla gibi.. Bu arada benim Cahide hâlâ leğenden kaçmaya çalışıyor güneş esnasında... Güneşlendireceğim diye inat ettim... 15 dakika da olsa en azından elimde dziimde falan günenşelnsin diyorum yçünkü en azında orada rahat durmayı biliyor..Leğendeyken elim uzansa hemen ona tırmanıyor ya da işte leğeni tırmalamaktan güneşlenmeye fırsat bulamıyor

ya aynen benimkide öyle ben akvaryumla koyuyorum artık napayım akvaryumun suyunu azalttım balkona akvaryumla koyuyorum yoksa öbür türlü ölüm kabınakoyduğum zaman tırmanmaya çıkmaya çalışıyor hiç güneşlenmiyorda.

vala ben ne yalan söleyim çok güneşlendirmiyorum açıkcası.hiç memnun gözükmüyolar ki (= yani kapluşları tanıyo olmasam güneşi işkence olarak görüyo derdim kaçışından çırpınışından öyle gözüküyor :( hatta kimya taşın altına girdi normalde hep dışarda duran adam! ilginç x/

Hepsi öyle yapıyor ama güneşlenmesi şart işte.. Özellikle de UV B lambası yoksa... Ama gıcıklıkları ve haylazlıkları tutuyor. Sanki oraya koyunca biz onu bir daha akvaryuma almayacakmışız ya da sokağa atacakmışız gibi davranıyorlar... Acaba içlerinden ne düşünüyorlar diye merak etmiyor değilim.

aynen aynen ya balkona koyuyorum deli gibi volta atıyor sonra akvaryuma koyuyorum yorgunluktan uyuyor deli ya :)

Edit alcatraz:Lütfen Türçemize uyalım.

Zaten sizin güneslendirme yönteminiz yanlis ki. Hayvani akvaryumundan çikarip baska bir ortama götürüyorsunuz ondan sonra hayvan stres yapip panikleyince tuhaf davraniyor deniyor. Yaz boyu 10 cmi geçmis kaplumbagalar disarida kalabilir rahatca aksam olunca üzerini örtersin birseyle. Bu sayede ordan oraya tasima derdi olmaz hayvanda hemen alisir stresi azalir.
cansel_4yuz' Alıntı:
eğer 10 cm i geçikse iyi ama sanki biraz fazla gölgelenmesi için gölgelik yerde bırakırsanız iyi olur çünkü 3 saat çok fazla bence bunu 1-2 saate düşürseniz iyi olur helede bu bunaltıcı sıcaklarda zararlı olabilir.

Benimki 10 saat 35 derecede günesleniyordu. Hiç bunalma falanda yoktu. Trachemyslerin hobisi güneslenmek denebilir 1 veya iki saat çok çok az. saatlerdir hiç oynamadan güneslenebilirler.

güneşlendirirken neye koycam? akvaryum çok büyük taşıyamam da nasıl güneşlendirsem ki? stressiz ve mutlu olsun istiyorum :( msela hafif esinti bile hasta ediyor ya bunları onun için ne yapmalıyım sevda?

Güneşlendirirkende cam bir kaba koyabilirsin ama tamamı güneş görmesin sıkılınca gölgeye kaçabilceği bir yerde olsun :)

balkonda olunca iş daha zorlaşıyor tabi ki birazdan kab örneklerinin resimlerini ekleyebilirim isterseniz. Bu sayede fikir edinmiş olursunuz. Hiç esinti olmayan sıcak gölgeli bir yer bulmalısın balkonda. Plastik saklama kaplarıda olur. Sürekli dışarıda kalıp güneş ışığı aldığında kabuğunun rengi bile değişir, bu sağlıklı bir şey. Normal güneş ile uvb lambası arasında dağlar kadar fark var. Güneş ışığı almış kaplumbağaların kabukları daha değişik. Bizim buradaki bakanlar buna bayılıyorlar. Onlarınki 23 derece olsa bile sürekli dışarıdalar çok harika göller yapıyorlar. Resimler birazdan geliyor =)

www.schildpadnet.nl den alintidir

1276634455nmei_juni___10_020.jpg

1276634079nmei_juni___10_042.jpg

1276633996nmei_juni___10_047.jpg

Tabi balkona böyle birsey yapilamaz ama bahcesi olanlar yapabilir.

Balkon akvaryumun en basit örnegi.

p1100096_.jpg

DSC06943.jpg

p1100735_k.jpg

Simdilik bu kadar.

benimkisi küçük daha akvaryumla balkona koyduğum zamanda taşırken sarsılıp korktuğu için güneşlenmiyor bir daha kuru alan çıkmıyor ve hep korkak davranıyor yem bile yemiyor ben bu şekilde güneşlendiremiyorum napayım ki hiç anlamadım neyi denediysem olmadı.

benimkisi zaten kendi akvaryumlarında güneşleniyorlar birde akvaryumun bir kısımının üstünü bezle kapatıyorum.

Edit alcatraz:Lütfen kelimeleri daha düzgün yazalım.

Geri