Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Hailea RP-400 Filtre Nasıldır ?

DDEMR

Bronz 3 Üye
Merhaba forum. 90 100 lt. civari akvaryumum var. İc filtre alacagim. İnternette aradim 40-50 TL bandinda Hailea RP-400 ic filtreyi gordum. Bana uygun geldi ancak bilgili kisilerin yorumunu gormek istedim. Lutfen yorumlarini esirgemeyin. İyi forumlar.

700-800 lt/h debili bir iç filtre uygun olur. Hava kabarcığı yapan modellerden seç. Hailea'yı kullanmadım bilmiyorum.

Hocam peki marka nasil bir fikriniz varmi ? Bu uygun geldi secmek icin fazla vaktim yok. Bilgilendirirseniz sevinirim. :)

Çin malı diye biliyorum. 600 modeline sessiz çalışıyor diyen var. Biraz enli hava kabarcığı var mı bilmiyorum. Şelale biraz yukarıdan kabarcık sağlayabilir. Heleki borunun ön kısmı açılıyorsa sirkülasyon iyi olur. Ek filtre malzeme haznesi var o kısma amonyak düşürücü zeolit vb konulabilir. Yan kapalı kısmı sünger sanırım. İnceleyip bakmak lazım. Eğer bu markayı düşünüyorsan 400 az gelir. Yine 600 ondan iyi iş görür. Motor gücü de düşük. Bu tip çift hazneli emsal modellerine göre de çok ucuz. Su derinliği 20 cm üstü ise bu rp-600 sığar.

Yine de şunu belirteyim ne inceledim ne kullandım. Yorumum resimden gördüğüm kadar.

Rp-600 e baktim suan fiyatida uygun ondan almayi dusunuyorum hocam

Deneyimlerini buradan yazarsın. Bir sitede 40 tl'ye gördüm. Daha ucuza var mı incelemedim açıkçası. Bir de kargo ücretine bak. Ya da aynı şehirde ise gidip incele kafana yatarsa alırsın.

Cvp: Hailea RP-400 Filtre Nasıldır ?

Merhaba, rp600 aldiniz mi? Aldiysaniz önerir misiniz performansi nasil?

Tekrsr merhaba akvaryumun teknik sorunlarindan dolayı Hailea RP 600 yeni elime gecti. Alttaki fotograftaki haznenin icinde bir poset var tamami kapali ve icindede beyaz ici delik seyler var. Filtreyi kurduğumda bu poseti yirtmammi gerek yoksa posetin icindemi duracak bu malzemeler. Bilenler yol gosterebilirmi ? İyi forumlar. :)

mailto:/PnkW2b.jpg

yırtman gerek seramik halka onlar hatta onları akvaryumdan aldığın su ile tozunu al onların, sanıyorum bu filtrede biyolojik filtrasyon yapması için bulunuyor.

O malzeme seramiktir. Bu yoğun kiri tutar üstteki malzemelere geçişini engeller. Tek başına bir esprisi yok.

Şu şekilde yaparsan daha performanslı olur. Tercihen jbl symec olmak üzere, 250'lik elyaf al. Yada uygun fiyata bulursan 500'lük. Hazneye bunu yeterince koparıp doldur. Sadece en üste bir sıra seramik diz bu pervanenin elyafı çekip dolanmasını önlemek için. Elyaf kiri daha iyi tutar. Temizleme zamanı gelince o seramikleri yıkayıp elyafı çöpe atıp yenile. Elyafı ıslatıp öyle koyacaksın çok sıkı yada çokta gevşek olmasın. Süngerden daha iyidir.

Onerikeriniz için teşekkür ederim. Birde kac mm silis kumu almaliyim acaba yardimci olabilir misiniz

0.7 mm yada 0 numara diye geçiyor bu boyut

cem yalnız fotoğrafa dikkatli bakarsan sünger tarafından suyu alıp ilk süngerde süzüyor sanırım bu seramikler bizim ön filtrede kullandığımızdan çok hafif delikli olan bakteri yuvası tabir edilen seramik halkalardan, yani söylediğin dizilimin değişmesi gerekebilir

Uygun ölçü 0.5-1 mm arası. Vitasand markada 0.7 mm ebatlı. Bu markadan alman iyi olur. Vitasand poşetlemeden evvel yıkıyor. Piyasadaki isimsiz mallar çamur gibi oluyor, yıkarken daha fazla uğraşıyorsun. Sarı silis al.

Filtrenin yan haznesine dikkat etmedim o kısımdan suyu ilk çekiyor ise elyaf o kanatta dursun.

Seramik sinterlenmiş cam bu kiri tutarken diğer taraftan içine emer. Fluval ve hydor marka seramikler bu tip sinterlidir. Ortalama 3 aylık ömrü var rengi kahverengiye döndüğünde miadı dolar.

Ekstra malzeme önermediysem bunun yerine fluval zeo-karbon kullanabilirsin. 1200 gramlık plastik kutuda satılıyor. İçinde bir tane torba var.

Yeterince torbaya doldurup su altında yıka, hazneye koyup üstüne ıslatılmış elyaf koy. Bu karbonun yıkansada vereceği siyahlığı tutması için. En üstüne sadece bir sıra seramik koy dediğim gibi elyaf pervaneye bulaşmasın. Önce su dolu kova içine koyup birkaç dakika çalıştır. Siyahlığı atsın sonra akvaryuma koyup çalıştır. Temizlemede sadece elyafları yenile. Su sararmaya başlayıncaya yada koyduğun seramik tam kahverengi renge döndüğünde malzemeleri de yenilersin. Artık zeolitin işlevi bitmiş demektir.

Zeo-carbonun 3 ay süresi var ama bu akvaryum hacmi ve hayvan sayısına göre değişiklik gösterebilir.

Hocam silis kumunu yikadim. Akvaryumuna doldurup filtrelemeye basladim ama su cok bulanik kahverengi bir halde. Filtre duzeltecekmi yoksa baska bir sikintimi var acaba ?

Resimler asagida:
mailto:/adgy52.jpg
mailto:/njy5gN.jpg

Maşrapayı altına geçirip filtrenin fişini çek ve sudan yavaşça çıkar. Hazne ve süngeri yıka sonra saat başı bu temizliği yinele iki defa daha yapsan yeter. Sonra berraklaştığında yine temizlersin. Ama bundan önce kumu elinle karıştır iyice bulanıklaşsın toz kalksın suya. Maşrapa ile kovaya doldurup ( bunu istediğin kadar yapabilirsin sonra temiz suyu yavaşça kumu kaldırmadan dök. Bu süreyi kısaltır. Sabaha bir kısmı tabana iner bir kısmını filtre çeker su durulur.

Bu işi kısmi değişimlerde de yapabilirsin. Birkaç su değişimi sonrasında toz kalmaz kum kendine gelir. Bir daha da tozumaz.

Tamamdır abi tekrarlıyorum dediklerini teşekkürler :)

Filtreyi bir ay kadar kullan sonra fikrini yaz. İşe yarar kapasitede mi o ölçüdeki akvaryumda sirkülasyonu iyi mi debi yeterli oluyor mu kir çekme performansı nasıl gibi ? Önerme açısından faydalı olur. Bir de maşrapasız çıkardığında kir bırakıyor mu suya ?

Tabi ki abi kullandiktan sonra yorumlarimi belirtecegim. Su zaten kirli gibi oldugu icin kir birakip birakmadigina pek dikkat edemedim.

Bu arada kumu karistirdim ve temizledigim filtreyi taktim. Calisiyor ancak suda degisikli olmuyor hala kahverengi ve bulanik. Sabaha kadar normale doner mi acaba ?

Döner. 12 ila 24 saat içinde durulur. Bir kısım dibe çöker bir kısmı çekilir.

Maşrapa ile su çekimi yaptın mı ? Yarın sabah yine yoğunluk olursa kumu karıştırıp suyu al yeni su ekle.

Hatta alaturka tuvalet var ise akvaryumdan tuvalete kadar uzanacak hortum alıp onunla boşalt. Kova ile gitgel uğraşma.

Ben ilk akvaryumda bu kumu ilk kullandığımda hayvanlar bulanıklıktan gözükmüyordu. Bu doldur boşalt yöntemiyle minimize etmiştim. Hayvanları rahatsız etmeyecek orana yani.

Geri