Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

hangi ölçüde akvaryum

cem

Süper Moderatör
Yönetici
bugün tay-mur'a gittim. ara sokakta bir dükkan ama harıl harıl çalışıyorlar. 100*50*50 ölçüsünde akvaryumu sordum. 8mm'lik olana 250 tl; 10 mm'lik olana 325 tl dedi. alt sehpa 250 tl. hatta orada istediğim tarzda ikinci el vardı. 80*40*60, en 45 te olabilir. brüt 200 lt imiş 170 tl dedi.

inceledim alt ve üst iç kenarlardan 4-5 cm'lik ende cam kayıtlar, dış kısımdan da alüminyumla alt ve üstten köşeli kayıt atmışlar. üst kısımdaki alüminyum çerçeve içeri doğru iki basamak şeklinde eğilerek cam kayıtın üstünü kapamış. üst ön yarıda açılabilir bir alüminyum kapak ve içinde üç tane florasan alacak şekilde kıskaç, arka kısmında öne doğru raylı düz bir kapak var, sabit değil. sökülüp kıskaç lamba takılabilir. yiğitin dediği gibi hakikaten sağlamlık ön planda. hoşuma gitti. burada karar kıldım.

sonuç olarak yüksekliği 55 yada 60 yapsam mı diye düşündüm. kuru alan olması dolayısıyla ve kaplumbağaların, en üst boya (25 cm) ulaşacaklarını düşününce 20 cm'ye kadar üste boşluk bırakmam icap edecek. 60'lık alsam su yüksekliği 40 olacak. öte yandan sıkıntısı dipte birşeyle uğraşmak istesem kolumu sonuna kadar sokmam gerekecek.

şimdi kullanacağım yer de boy 100 cm; en 50 cm sabit olmak üzere yüksekliği ne yapayım karar veremedim. 50-55-60 tan biri ve cam kalınlığını ne yapayım.

emre senin akvaryumun altındaki dolapta demir aksam kullandılar mı. komple ahşap kaldırır mı diye korkum var bir yıkılsa ve su devrilse eve muazzam zarar verebilir.

Cvp: hangi ölçüde akvaryum

Benim akvaryumun altında demir aksam kaçınılmaz yapıldı. Cam+su ağırlığı 1004 kg ediyor. Sen 100*50*50 yaptırsan 300 kg ediyor ki bunda kuru alan vs yok. Bence yaptırmakta fayda var. Aksi halde mdf yada sunta değil orjinal sağlam bir ağaçtan mobilya yapılması gerekirki demirden pahalıya gelir.

Bence yüksekliği yukarıdaki boşluğu hesap ederek 60 cm yapmanda fayda var. Uzanmakta zorluk çekersin ama çok değil. Benim yükseklik 70 cm. Merdivene çıkıp omzuma kadar girince dibe ulaşıyorum. 100*50*50 olursa minimum 7 mm cam gerek. Buna göre 8 mm yeterli olabilir. Tabiki 10 mm çok çok iyi. 100*50*60 yaparsan minimum 9 mm cam gerek. Buna göre 10 mm yeterli olabilir. Bundada 12 mm çok çok iyi.

o zaman yüksekliği 60 cm kalınlığı 10 mm yapayım. gidip ben alıp getirecem. iki kişi taşınır herhalde. mobilya yaptırırsam belki boyu 120 yada 110'ada çıkarabilirim ama gerek yok diye düşünüyorum. senin camdan yaptırdığın tarzda ayaklı kuru alanı yaptırmayı düşüyorum. su içine koyduğundan onun kalınlığı kaç mm olsun. bahara yaptırayım dedim. hemen alasım geldi. bir haftada siliconların kuruması için bekleyecek. eleman yaptıktan sonra ölçüyü verip kuru alanıda yaptırayım.

Evet 60 cm yükseklik ve 10 mm cam uygun olur. Akvaryumun ağırlığı 70-75 kg olacak. İki kişi taşırsınız. Mobilya ile 120 cm yükseklik olacaktır ki normal.
Ben bahsettiğin kuru alan 6 mm camdan yapıldı. Bence bu kalınlık senin içinde uygun. Ben bunu yamuk ön camı olan akvaryuma farklı bir yerleşim için yaptırdım. Yani rampa bir tarafta falan. Ancak benim bu kuru alanımın yan camları 50 cm yükseklikte. Senin akvaryum 60 cm olacak, birde kuru alan üste doğru uzayacak. Yani ayaklarla kuru alan duvarları için toplam 70-80 cm yükseklikte yan camları olacak. Esnemeyi bir şekilde engellemelisin. Ayakların akvaryum içine bakan tarafında cam olmayacağına göre arkaya komple yukarıdan aşağı inen cam yapıştırılması gerekir. Acaba bu akvaryum camı ile arasında pislik toplar mı? Bende arkacam sadece kuru alan duvarı olarak var.

bir çizim var aklımda pislik toplarsa temizlerken söküp çıkarabileceğim şekilde kolay birşey olur. aslında çirkin gözükmese buzdolabı rafı düzeninde yan camlara iki kademeli üç tane kayıt atılan cam gibi yapıştırıp raf gibi araya sıkıştırarak yapılabilir. oynar kısım sadece kuru alanın düz camı ve ön taraftaki çıkış meyili olur.

cem' Alıntı:
bir çizim var aklımda pislik toplarsa temizlerken söküp çıkarabileceğim şekilde kolay birşey olur. aslında çirkin gözükmese buzdolabı rafı düzeninde yan camlara iki kademeli üç tane kayıt atılan cam gibi yapıştırıp raf gibi araya sıkıştırarak yapılabilir. oynar kısım sadece kuru alanın düz camı ve ön taraftaki çıkış meyili olur.

O zaman akvaryumun kuru alan tarafının üstüne gelecek şekilde yukarı doğru gene ekstra kaçış engelleyici ayrı camlar yapman gerekecektir.
Yan camlara içeriden verilecek stresler ne kadar uygun olur onuda danışmak gerekir. Benim akvaryumcu buna benzer fikirlerle gittiğimde yan cama içeriden stres yüklemeyelim demişti.

doğrusun ben onu düşünmedim. o zaman ayaklı konusunda çalışayım. bir de çakıl taşı yapıştırırsam ağırlık katmerli olacak.

cem' Alıntı:
doğrusun ben onu düşünmedim. o zaman ayaklı konusunda çalışayım. bir de çakıl taşı yapıştırırsam ağırlık katmerli olacak.

Akvaryuma ve kuru alana koyacağın yüklerin hepsi cam kalınlıkları ve işçilikle alakalı. Ama çakıl taşını ufak ve ince seçersen çok ağırlık yapacağını sanmam.

Ekstra kuru alan yapcaksanız bence o zaman eni veya boyu arttırın. 100 60 50h gibi. 60 h in üstüne birde 20-30 cm kuru alan yaparsanız 90 cm olur 60 cm de masa olsa 150 olur..

öyle yapacam mert en 50 yükseklik 60 boyu karar veremedim. 100-110-120 arası olacak. yer hesaplaması yapıyorum.

Benim şuan kullanılmayan çanakkaledeki akvaryumum 120 60 50h , 10 mm cam. 360 litre su alıyor. Odama büyük geldiğinden satıyorum. Ama ölçüleri gayet güzel 120 60 50.

ankarada olsaydın düşünürdüm ama emrenin demesi ortalama 80 kg geliyor. yerinden station olan arabamla getirecem. o bile bana sıkıntı veriyor. ha seninkinin eni 60 mış benim limit max 50 ende genede sağol. çevre illerden arkadaşlara bilgi olsun bu bağlamda.

120 50 60g veya 120 45 60 h falan gayet guzel olculer. Veya 100 45 55 gıbı :)

100*50*60 almayı düşündüğüm ölçü. iki kaplumbağa için fazla bile max pay 120*50*60 olur ama gerekte yok diyorum. o zaman maliyette yükselecek eziyette. su değişimleri ısıtıcının yüksekliğinden kaynaklanan elektrik masrafları. altına yaptıracağım dolabın ayaklarının ağırlığı yüzünden tabanda parkelere yük binecek eğilip bükülecekler. filtrede de tetra 1200'de karar kıldım. eheim'ın musluklusu bulunmuyor. aynı işi gördükten sonra fazla para vermeye gerek yok diye düşünüyorum. 300 w ısıtıcı için yeterli olur gibi geliyor.

Benim büyük akvaryumun altındaki dolapta toplam 8 demir ayak var. Ayakların altına pabuç koyuyorlar ama parkelere yük binmesin diye alta bir kilim serip demir sehpanın ayaklarını önden arkaya uzanan 4 adet tahta kalasın üzerine yerleştirdim. Ancak tahta malzemeyi suntadan değil ağaçtan yaptırdımki arada ezilip hem işlevini yitirmesin hemde denge bozulmasın. Aklında bulunsun Cem.

Isıtıcı tercihleri için güç ve hacim değerlerinde marka bazında farklılık var. Senin akvaryum tam kapasite 300 lt olacağına göre bunları değerlendir derim:
mailto:/urun_detay.aspx?kat=243&urn=4574
mailto:/urun_detay.aspx?kat=243&urn=2485
Yani Eheim daha güçlü. Onun 300 w olanı fazla gelir. Fiyatları aynı sayılır.

ikiside birbirinden güzel aslında tam suya batan cinsten olsaymış yatay konumlandırırdım. eheim daha mantıklı gibi duruyor. 3 cm uzunluğu yanısıra az elektrikte yakıyor. ötekinin wattının yüksek olması dışında hassas ısı algılamasıda extra enerji harcattırır. gerçi bunun 200w'lığı işimi görür birde alttakiler var bunlar yatay konumlu, jbl'ninkide güzel, roxinde dandik ama çelik olması iyi.

mailto:/urun_detay.aspx?kat=243&urn=12860
mailto:/urun_detay.aspx?kat=243&urn=12856
mailto:/urun_detay.aspx?kat=243&urn=13667
mailto:/urun_detay.aspx?kat=243&urn=11899
mailto:/urun_detay.aspx?kat=243&urn=6695

bugün akvaryumun siparişini verdim. 100*50*h60, 10 mm cam, paslanmaz çelik saçtan alt, üst kayıt, rodaj ve üst kapak komple, kapak içi üç florasanlık tırnaklı olucak, arka kısmında hava alması için boşluk olacak sökülebilir şekilde. indirimli 490 tl tuttu. sadece çelik saç fiyat farkı 140 lira.

alt mobilyasıda 70 cm yükseklikte, boy ve ende 2 cm pay bıraktırdım iki kapaklı sağ ve solda, ortada üstte çekmece alt kısmında açık ikili raf boşluğu, hepsi sökülebilir raflı ve her raf üç kademe olacak şekilde yanlarında delikler olacak şekilde yapılacak. bizim arkadaş daha fiyat almadım.

bu hafta filtreyede dolanıp fiyat alayım. nereden alacağıma karar vereyim.

Kapak kuru alan konusunda sıkıntı olmasın. Kuru alanı biraz akvaryumun üsttüne çıkarman gerekir. Yani onu yapmayıp indirim yapsa

490 lira pahalıymış yahu. 120 60 50h 10 mm camdan akvaryumu nerdeyse yarı fiyatına yaptırdım :) Köşebent bahsettiğiniz sanırım açılmasın diye. Emre abiye sormuştum sende varmı diye yok deyince bende yaptırmamıştım köşebent filan. Kapağı çıkartın bence kuru alanı onlara yaptırın fiyatın içinde. Ve fiyatı 400 e falan indirin. Yada akvaryum.com da 2.el ilanlarına bakın nerdeyse 500-600 litrelik mobilyalı tanklara o kadar fiyat istiyorlar hepsi içindfe..

Çelik sac fiyatı yükseltmiş sanırım. Gerekliliği için ne sebep sundular Cem. Yada sen neden çelik kullanmak istedin.
Köşebent derken yukarıdan aşağı camların birleştiği yere çıtadan bahsettiysen gerçekten gereksiz. Hem camın güzelliği gidiyor hemde işçişiğine güvenmeyenler birleşme noktalarını gizlemek için yapıyor.

kuru alanı içe yapmayı düşünüyorum. şuan 15 cm büyüdüklerinde 20 cm iç boşluk olacak şekilde. bunun sebebide koyacağım alan cama yakın ve o oda tam rüzgarın en kuvvetli estiği oda, camlardan az da olsa üfürme var. geceleri kapatmak lazım. gündüz kaldırıcam. birde kuru alanı ahşap mı yapsam diyorum. akvaryum siliconu ile kuş kafesindeki yuvarlak çıtalardan birleştirip, kenarlarındanda "L" şekilli metal zımbırtılarla camlara tuturucam. hafif olacak. projeler bitmiyor.:neydi::blink:

Geri