Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

hangi ölçüde akvaryum

Cvp: hangi ölçüde akvaryum

Aslında kuru alanı biraz yükseltebilsen boşluğu 10-15 cm yapabilirsin. Sudan sıçrama olasılıkları az. Sadece ön ve arka ayaklarını çırparak yükselmeye çalışıyorlar. Kuru alandayken çok daha becerikliler. Bu arada 20 cm kuru alan yüksekliği kaçış için uygun mu? Birbirinin üzerine çıkıp kaçmayı deneyebilirler. Şu an kollarını bacaklarını uzatsalar 20 cm yüksekliğe kaçamasalarda tek başlarına ulaşırlar. Ki sonuçta daha da büyüyecekler.

çelik saçı ben istedim evladiyelik olsun diye yaptırıyorum, normal saçlar bir süre sonra paslanıp çürüyor. birde bizden geçtikten sonra ilerde çoluk çocukta kullanır diye. rodajı (köşe dikmeleri) taşırken esneyip açma olur diye korktum. yaptırmayım mı ? üst ve altta kayıt olacak.

Cem, rodaj köşe dikme değil. Camların kenarlarına fabrikasyon pah verilmesi. Bunu yaptırdıysan çok iyi. Silikon yüzeylerini ve dayanımı artırır. Buda gene uzun ömür. Yana köşelere çıta yaptıracaksan bana göre gerek olmayan ve cam görünümü bozan bir durum. Zaten camları tutan silikon.

rodaj yapacam dedi. bu köşeleride sac ile dıştan kaplayacakmış. yani hangi yandan bakarsan dikdörtgen çerçeve gibi gözükecek. boyasız, alüminyum renginde. çirkin gözükür diyorsan vazgeçeyim.

alt ve üst taraf içten 3 cm ende 10 mm'lik cam kayıtta yapacak.

Rodajlı cam ve kayıt konuları çok iyi. Kuşakta çekecektir sanırım. Ama aliminyum çerçeve inan kötü durur. Gözünün önüne getir istersen. Komple camdan bir yapı yerine pencere gibi olacak. Tabi zevk senin Cem.

cem' Alıntı:
kuru alanı içe yapmayı düşünüyorum. şuan 15 cm büyüdüklerinde 20 cm iç boşluk olacak şekilde. bunun sebebide koyacağım alan cama yakın ve o oda tam rüzgarın en kuvvetli estiği oda, camlardan az da olsa üfürme var. geceleri kapatmak lazım. gündüz kaldırıcam. birde kuru alanı ahşap mı yapsam diyorum. akvaryum siliconu ile kuş kafesindeki yuvarlak çıtalardan birleştirip, kenarlarındanda "L" şekilli metal zımbırtılarla camlara tuturucam. hafif olacak. projeler bitmiyor.:neydi::blink:

Bu arada bu mesajın aklıma geldi. Kuru alan hafif olsun istiyorsan bir alternatifte pleksi. Selim yaptırmıştıya.

Ahşap bozulma ihtimali çok olan bir ürün olur bence. Birde hiç cila, vernik vs kullanmamalısın.

tamam emre aklımı çeldin yarın arayım vazgeçtim diyim. adam demek rodaj payı için üstünü kapatmaya yapayım dedi. düz yaptırayım. nasıl olsa alt üst destekleri sağlam tutar. pleksiyede bakayım. nerdeyse 3' te 2 oranında ağırlık azalır.

emre, adam sadece rodaj yapacakmış metal kaplama yokmuş. sacı konuşurken ben karıştırmışım.

Zaten görüntüden başka faydası olmadığı için bence iyi olmuş :)

bugün tetra ex 1200 filtreyide aldım. adam elimde kaldı satamıyorum paraya çevireyim dedi 300 tl'ye bağladım. tetra 700'üde 200 tl'den veriyordu. sıra ısıtıcı seçimine geldi.

Tetra ex 1200 , 180 tl. Debisi çok düşen bir filtre. Keşke eheim 2217 alsaymışsınız o fiyata.

mert, dediğin 600'lük olan bu 1200'lük model 200-500 litre arası akvaryum için ve saatte 1200 litre döndürüyor. dediğin gibi eheim'a da baktım 400 tl ve musluklusu yoktu. piyasa da tetratex 1200'ler en düşük 325 tl'den başlıyor.

şimdi gördüm mert hakikaten hesaplıymış neyse almış olduk artık.

mailto:/Tetratec-EX-1200-Akvaryum-Dis-Filtre-1200-lthr,PR-64.html

gerçi stokta yok yazıyor yalnız ne ayaktır anlamadım. ilgi çekmek için mi yapmışlar nedir.

Teleskopta 180 tl tetra ex 1200. Ayrıyetten tetralar da debi sorunu var. 1200 debi var ama ben de çok araştırmıştım debisi gelir gelmez ölçün maximum 600-700 çıkıyor.

Bir dost tavsiyesi. Git petshopa ver filtreyi. 7 gün iade hakkın var. O fiyata fluval 305 falan alırsıınz enfes görürür işinizi. Ha diyosanız param çok 1-2 ay sonra yeni filtre alırım yine eyvallah :)

tetra ex 1200 fiyat 175 tl..

mailto:/pinfo.asp?pid=456

eheim 2217 320 tl..

mailto:/pinfo.asp?pid=18

fluval 405

mailto:/pinfo.asp?pid=6

sağol mert götürür beni zaten iki tane kaplumbağa var. suda 250 litreyi aşmayacam. şimdiki filtrelerin işi bitsin zeolit falan alıcam. baktım debi az ya biraz yukarı alırım yada içindeki süngerin birini çıkarırım. olmadı iç filtreyle takviyede yaparım. iç düzenide hoşuma gitti. eheimın kinin motoru güzeldir muhakkak ama tepeleme dolduruyorsun.

Mert, Tetra da Eheim gibi performans beklemek tabiki doğru olmaz. Zaten yazdığın gibi fiyat farkı olmasa eheim almak daha iyi. Bende ex600 var. En eski filtrem. Debi ilk geldiği gibi değil tabi ama kötüde değil. Ancak mekanik olarak çok kaliteli. Şimdiye kadar ne sızdırma, ne mil sorunu, ne hortum-boru yıpranması yaşamadım. Fluval da iyi olarak belirtiliyor ancak bende parça bulunma sorunu ile ilgili çok yazı okumuştum. Marka kalite olarak bunların arasında deniliyor ama yetersiz yedek parça durumu var.

Fiyat ve kalite konularını düşündüğümüzde akvaryum hacmine göre bence güzel bir tercih yapmışsın Cem. İleride yenilemede birde Eheim denersin olmadı.

Geri