Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Hareketsiz duruyor

evekuu

Yeni Üye
Yavru kaplumbağamın akciğer enfeksiyonu vardı, antibiyotikli ilaç kullandım bir hafta. Bayağı iyileşti. Yem yemeye başladı,hareket etmeye başladı ve suyun altına dalıp geri çıkmaya başladı (su yüzeyinde duruyordu önceden). Fakat akvaryumu temizlemek için onu sudan çıkarıp bir kaba koydum. Sıcak sudan soğuk suya koyunca şoka girmiş olabilir mi? Kaptaki su ayak boyundaydı yani kabuğuna bile değmiyordu. Az önce birkaç derin nefes aldı ağzından sonra kendini bıraktı. Hareketsiz duruyor ve dokunduğumda kendini kabuğuna da çekmiyor. Çok nadir nefes alabiliyor sadece. Ne yapmalıyım?

Akvaryum büyük olduğu için yaklaşık 2 saat sürdü temizlemek, kaplumbağam bu süre içinde kaptan çıkmak için çok hareket etti. Birkaç kez de ters döndü (yaklaşık 4-5 kez) düzgün dönebilmek için de baya çırpındı. Ben gördüğüm gibi çevirdim lakin yine de epey efor sarf etti. Onu kaptan çıkarıp kuru alana koyduğumda dediğim gibi birkaç derin nefes alıp kendini bıraktı. 10-15 saniye hareket etmeyince elime alıp biraz çevirdim. Kafası yana düşüyordu yani kafasını bile sabit tutamıyordu. Bir de gözlerini kapatamıyordu. Ölü gibiydi. Az önce gözlerini kapattı ve elini hareket ettirdi. Akvaryumun ışığını kapattığımda yine biraz hareket etti. Daha iyi gibi görünüyor. Yorgunluktan dolayı bitkin düşmüş olabilir mi? Veya bayılmış olabilir mi?

Akvaryum temizlenirken akvaryumdan aldığımız suyu bir kaba koyup hayvanı o kaba alırız. Böylece adaptasyon zorluğu çekmez. Beklediği su ısısı yavaş soğuduğu için hayvan rahat adapte olur. Aynı şekilde akvaryuma koyarken de sular emsal sıcaklıkta olmalılar. Akvaryum 1-2 derece sıcak olabilir ama soğuk değil.

Hayvan soğuk suya girdiğinde adaptasyon sürecinin zorluğu şok yaşatmıştır. Soğukkanlı canlılar vücut ısılarını dış ortam ısısına ayarlar. Bu ısı farkı çok olursa hayvan adapte olamaz ve bu yıpratır.

Hele ki hayvan bir de akciğer enfeksiyonu geçirirken. Bu şok yüzünden su ciğerlerine de kaçmış olabilir.

Hayvan kuru alanda dursun ısıtma lambası yansın. Renkli ampul yok ise bir tane al. Bu loş ışık verirken ısıtır ve hayvanı rahatsız etmez loşluk derecesinde önce mavi yoksa kırmızı yoksa yeşil renk alırsın. 40 W armut ampullerden alacaksın. Kuru alanda uyuyan hayvanlarda dönüşümlü 24 saat ısıtma lambası yanar.

Şimdilik gündüz ısıtmayı 2-3 cm daha yukarı çekip kullanabilirsin. Bu fazla ısıdan su kaybına uğramaması için.

Hayvan sabaha kadar bu şekilde dursun. Durumu sabaha belli olur. Akciğere su kaçmış ise kaybetme durumu söz konusu. Hayvan kuru alanda dinlensin.

Ters dönüyor ise kuru alanda durması daha iyi su içmesi için arada indirir tekrar kuru alana koyarsın. Akciğer enfeksiyonu geçiren hayvanların %90'ı halsizliğe bağlı suda boğulmadan ölürler.

Neticeyi bildirirsin. Yarın ilaç yada vitamin damla verme hayvan nefes almada zorlanıyor, verirken akciğerine kaçabilir. Akşama kadar dinlensin. Ara ara suya yarım dakika indirir alırsın tekrar. 3-4 saatte bir gibi.

Akvaryum temizlenirken akvaryumdan aldığımız suyu bir kaba koyup hayvanı o kaba alırız. Böylece adaptasyon zorluğu çekmez. Beklediği su ısısı yavaş soğuduğu için hayvan rahat adapte olur. Aynı şekilde akvaryuma koyarken de sular emsal sıcaklıkta olmalılar. Akvaryum 1-2 derece sıcak olabilir ama soğuk değil.

Hayvan soğuk suya girdiğinde adaptasyon sürecinin zorluğu şok yaşatmıştır. Soğukkanlı canlılar vücut ısılarını dış ortam ısısına ayarlar. Bu ısı farkı çok olursa hayvan adapte olamaz ve bu yıpratır.

Hele ki hayvan bir de akciğer enfeksiyonu geçirirken. Bu şok yüzünden su ciğerlerine de kaçmış olabilir.

Hayvan kuru alanda dursun ısıtma lambası yansın. Renkli ampul yok ise bir tane al. Bu loş ışık verirken ısıtır ve hayvanı rahatsız etmez loşluk derecesinde önce mavi yoksa kırmızı yoksa yeşil renk alırsın. 40 W armut ampullerden alacaksın. Kuru alanda uyuyan hayvanlarda dönüşümlü 24 saat ısıtma lambası yanar.

Şimdilik gündüz ısıtmayı 2-3 cm daha yukarı çekip kullanabilirsin. Bu fazla ısıdan su kaybına uğramaması için.

Hayvan sabaha kadar bu şekilde dursun. Durumu sabaha belli olur. Akciğere su kaçmış ise kaybetme durumu söz konusu. Hayvan kuru alanda dinlensin.

Ters dönüyor ise kuru alanda durması daha iyi su içmesi için arada indirir tekrar kuru alana koyarsın. Akciğer enfeksiyonu geçiren hayvanların %90'ı halsizliğe bağlı suda boğulmadan ölürler.

Neticeyi bildirirsin. Yarın ilaç yada vitamin damla verme hayvan nefes almada zorlanıyor, verirken akciğerine kaçabilir.
Öncelikle cevap için teşekkür ederim. Kaplumbağayı koyduğum kapta su 1cm kadardı yani boğulacak veya su yutacak kadar bile değil. Yalnızca ayakları su içindeydi. Ve kapta durduğu müddette hareketliydi. Yani sıcak sudan soğuk suya koyduğum anda şoka uğramadı. 2 saatin sonunda bu şekilde hareketsizleşti.

Akvaryumun temizliği bitince ısıtıcıyı açıp su ısınınca kaplumbağaları (2 tane var) kaptan çıkardım. Hasta olanı suya koymadım direkt kuru alana koydum. Koyduğum anda böyle halsizleşti. 10-15 dakikada bir suya daldırıp çıkardım kendine gelsin diye çünkü suya bıraksam büyük ihtimalle yüzemez bile.

Şu an daha iyi görünüyor havaya kaldırdığımda hafif hareket ediyor elleri ve nefes alıyor. Biraz dinlenince iyi olur umarım. Yarın durumu bildireceğim.

Su 22 derece altında indiğinde metabolizmalarını kapayıp enerjilerini korumaya çalışırlar bu yavru hayvanları zorlar. 7 cm kabuk boyu itibariyle yağ depolama ve vücutlarını kullanabilme süreci başlar. Daha küçük hayvanlar enerjiyi harekete harcadıkları için bünyeleri zayıflar ve etkilenirler.

Daldır çıkar olayını da yapma, yada su içine girsin diye de zorlama bunlar akciğere su kaçma sebebidir.

Bir de şunu belirteyim, ölmeye yakın son bir cana geliyorlar. Sanki sağlıklı kaplumbağa gibi iyileşti diyorsun ama hayvan gün içinde son nefesini veriyor.

Neticeyi bildirirsin. Yarın ilaç yada vitamin damla verme hayvan nefes almada zorlanıyor, verirken akciğerine kaçabilir.
Öncelikle cevap için teşekkür ederim. Kaplumbağayı koyduğum kapta su 1cm kadardı yani boğulacak veya su yutacak kadar bile değil. Yalnızca ayakları su içindeydi. Ve kapta durduğu müddette hareketliydi. Yani sıcak sudan soğuk suya koyduğum anda şoka uğramadı. 2 saatin sonunda bu şekilde hareketsizle

Akvaryumun temizliği bitince ısıtıcıyı açıp su ısınınca kaplumbağaları (2 tane var) kaptan çıkardım. Hasta olanı suya koymadım direkt kuru alana koydum. Koyduğum anda böyle halsizleşti. 10-15 dakikada bir suya daldırıp çıkardım kendine gelsin diye çünkü suya bıraksam büyük ihtimalle yüzemez bile.

Şu an daha iyi görünüyor havaya kaldırdığımda hafif hareket ediyor elleri ve nefes alıyor. Biraz dinlenince iyi olur umarım. Yarın durumu bildireceğim. Bir de, yarın yine rutin olarak verdiğim ilacını vereyim mi? (antibiyotik damla)

Neticeyi bildirirsin. Yarın ilaç yada vitamin damla verme hayvan nefes almada zorlanıyor, verirken akciğerine kaçabilir. Akşama kadar dinlensin. Ara ara suya yarım dakika indirir alırsın tekrar. 3-4 saatte bir gibi.
Bir sorum daha olacak izninizle; iki gün evvel antibiyotikli damlayı içirirken ağzını çok açtı ve bir damla direkt boğazına gitti. Akciğerine kaçtı diye korktum. (ilacı içiremediğim için dik tutuyordum) Damlayı yuttuktan sonra nefes alırken ses çıkarmaya başladı. İki üç kez oldu bu ses.

Baş aşağı tutup biraz salladım hafif hafif kabuğuna vurdum ve iki gündür herhangi bir sorun yoktu, ne ses ne de halsizlik. Hatta bu akşam 4-5 tane yem yedi ufak yeşil olanlardan.

Dün ve bugün daha iyi oldu ve ağzını açıyor diye 45°lik açıyla içirdim ilacı yine herhangi bir problem yoktu. Acaba iki gün önceki bu olayın etkisi var mıdır? Yoksa sadece yorgunluk veya şok mu?

Son düzenleme:
Bir de şunu belirteyim, ölmeye yakın son bir cana geliyorlar. Sanki sağlıklı kaplumbağa gibi iyileşti diyorsun ama hayvan gün içinde son nefesini veriyor.
Ben bu gece pek dokunmayacağım biraz dinlensin diye. Akciğerine su kaçtığını zannetmiyorum, dediğim gibi eğer olduysa o ilaç damlasında olmuştur. Şimdilik kuru alanda duruyor. Umarım yarına iyileşir. Bilgilendirme için teşekkür ederim, yarın yazacağım.

Hayvanın kabuk boyu kaç cm? Antibiyotik ilaç nedir?

Akciğer enfeksiyonu tedavisi derecesine göre ayları bulabilecek bir süreç.

Hangi marka yemleri kullanıyorsun?

Ece hanımın kızı mısın? Onun mesajını yeni gördüm.

Ece hanımın kızı mısın? Onun mesajını yeni gördüm.
Evet Ece hanım ben oluyorum ????. Annemin adı Ebru. Kaplumbağamız daha iyi oldu, bugün kuru alandan çıkıp suya girdi. 15-20 saniye kafasını suda tutunca çıkardım ve kuru alana koydum ama tekrar suya girdi. Yalnız kafasını suya daldırıp o şekilde epey duruyor ve hatta uyuyor. Ben arada dürtüyorum. Yem yemedi.

Ha pardon Ece diye yazınca ismi o sandım.

İlaca devam edelim vitamin damla aldınız değil mi? Onu bu iştah kaybı dönemlerinde günde bir damla ağzına damlatırsın; ağzını açmaz ise 10-15 saniye arayla dik tutup ruj sürer gibi sürersin. Ağzından girene kadar o vaziyette bir süre tutarsın. Vitamin kırgınlığı alıp iştahını açar. İştahlı olduğunda 3 günde bir uygularsın. Vitamin ve minerali çok yüklememiş oluruz.

Yemleri sırasıyla dene hangisinde yerse ondan devam et. Bünyesini güçlü tutmak için biraz şımartacağız artık.

Hayvanın canlanması olumlu gelişme. Yalnız çok kudurup enerjisini boşa harcaması da iyi değil. Gerekirse izole edebiliriz. Ön ayaklarını hareket ettirmesinin artısı akciğerlerdeki iltihabın kolay sökülüp atılmasını sağlamasıdır. Bizim omuz eklemlerimiz bu hayvanlarda akciğerlere denk gelir. Ağır enfeksiyon halinde bacaklarını randımanlı kullanamamalarının sebebi budur.

Önceki belirtiler kayboldu mu? Suda yan durma kafa öne atarak nefes alma gibi. Bir de gece etraf sessizken nefesini dinle hırıltı, derinden ses gelme duyacak mısın?

Ha pardon Ece diye yazınca ismi o sandım.

İlaca devam edelim vitamin damla aldınız değil mi? Onu bu iştah kaybı dönemlerinde günde bir damla ağzına damlatırsın; ağzını açmaz ise 10-15 saniye arayla dik tutup ruj sürer gibi sürersin. Ağzından girene kadar o vaziyette bir süre tutarsın. Vitamin kırgınlığı alıp iştahını açar. İştahlı olduğunda 3 günde bir uygularsın. Vitamin ve minerali çok yüklememiş oluruz.

Yemleri sırasıyla dene hangisinde yerse ondan devam et. Bünyesini güçlü tutmak için biraz şımartacağız artık.

Hayvanın canlanması olumlu gelişme. Yalnız çok kudurup enerjisini boşa harcaması da iyi değil. Gerekirse izole edebiliriz. Ön ayaklarını hareket ettirmesinin artısı akciğerlerdeki iltihabın kolay sökülüp atılmasını sağlamasıdır. Bizim omuz eklemlerimiz bu hayvanlarda akciğerlere denk gelir. Ağır enfeksiyon halinde bacaklarını randımanlı kullanamamalarının sebebi budur.

Önceki belirtiler kayboldu mu? Suda yan durma kafa öne atarak nefes alma gibi. Bir de gece etraf sessizken nefesini dinle hırıltı, derinden ses gelme duyacak mısın?
Yeşil ufak olanları çok seviyor. Tek lokmada yutabildiği için sanırsam onu daha kolay yiyor. Büyük olanları elimde birkaç parçaya bölüp koysam da büyüklere yanaşmıyor.

Dün halsiz kalmadan önce gayet iyi yemişti. Diğer yaramaz onun yemine doğru gelince elimle engelliyordum.

Bugün ayrı bir kaba koydum tekrar. (bu kez akıllandım ama, akvaryum suyundan alıp koydum) bir saat kadar orada bekledi. Dört tane sevdiği yemden koymuştum yemedi. Üç saat sonra yine aynı taktik ile denedim yine yemedi. Ben de akvaryuma geri koydum.

Bugün ilacı içirmedim. Yarın yine denesem, yine yem yemezse eczaneye gidip vitamini alsam, olur mu?

Hâlâ kafasını öne atıp nefes almaya çalışıyor fakat ses çıkmıyor. En son ilacını yanlış içirdiğimde ses çıkmıştı. Çok nadir hırlama gibi ses çıkıyor fakat gerçekten nadir.

Şu an sürekli suda duruyor. Normalde kuru alanda durmayı daha çok severdi. Suyun içindeki sümbüllere tutunup uyuyor. (sudayken sürekli bir yere tutunma ihtiyacı duyuyor) Genelde de kafasını suya sokup uyuyor.

Arada dürttüğümde elleriyle parmağımı itiyor yani tamamen hareketsiz değil, gücü yerinde.

Bir de, sağlıklı olan çok fazla yem istiyor. Fazla vermekten de çekiniyorum lakin ne zaman beni görse suyun içinde çırpınıyor ve bana doğru hızlı hızlı yüzüyor. Yem yemek istediği anlamına geliyor, öyle değil mi? Ne kadar versem de doymuyor. Ne yapsam?

Eczane vitaminleri şekerlidir olmaz. Sera reptilin en iyisi ama pahalı deep fix reptivit al.

Ciğerlerinde iltihap hala var. Onu kusabilirse rahatlar.

Gammarusta mı yemiyor?

En geç 21:00'de ışıkları kapa uyusun. Ne kadar uyursa o kadar güç toplar. Tan yeri ağarmasıyla ayaklanıyorlar.

Yavruların akciğerleri gelişmediği için nefes tutabilme kapasiteleri azdır. Yüzeyde birşeye tutunup uyurlar. O şekilde uyumayı seviyorsa elleme. Ele alma, dokunma stres kaynağıdır. Belki o sebeple orada duruyor olabilir. Su güvenli alandır. Zorunlu bir şey olmadıkça dokunma. Şu an hayvan senden yana tedirginlik yaşıyor. Şu birkaç gün çok temas ettin.

Bunların hayat felsefesi şu; dokunma, rahatsız etme, yiyeceğimi ver, uzaklaş. Yetişkinlerde bunların yanında akvaryuma kıvır zıvır doldurup hareket alanı mı daraltma var. Ya savurup bir tarafa atarlar yada parçalarlar.

Bu hayvanlar yağ depoladıkları için açlık eşikleri düşüktür. Sürekli yem isterler, çok yediklerinde yem karınlarında şişer, hazımsızlık geçirip kusarlar, kustuklarını tutar bir daha yerler, her boyda böyledir ama yetişkinler yem gelmeyeceğini anladığında kendi hallerine döner. Sakın ajitasyona gelip fazla verme bu konuda insanı kullanmayı iyi bilirler. Normal ölçüsü ne ise onu ver. Aksi halde boy farkları iyice artar. Bu sefer küçüğü ezer durur.

Eczane vitaminleri şekerlidir olmaz. Sera reptilin en iyisi ama pahalı deep fix reptivit al.

Ciğerlerinde iltihap hala var. Onu kusabilirse rahatlar.

Gammarusta mı yemiyor?

En geç 21:00'de ışıkları kapa uyusun. Ne kadar uyursa o kadar güç toplar. Tan yeri ağarmasıyla ayaklanıyorlar.

Yavruların akciğerleri gelişmediği için nefes tutabilme kapasiteleri azdır. Yüzeyde birşeye tutunup uyurlar. O şekilde uyumayı seviyorsa elleme. Ele alma, dokunma stres kaynağıdır. Belki o sebeple orada duruyor olabilir. Su güvenli alandır. Zorunlu bir şey olmadıkça dokunma. Şu an hayvan senden yana tedirginlik yaşıyor. Şu birkaç gün çok temas ettin.

Bunların hayat felsefesi şu; dokunma, rahatsız etme, yiyeceğimi ver, uzaklaş. Yetişkinlerde bunların yanında akvaryuma kıvır zıvır doldurup hareket alanı mı daraltma var. Ya savurup bir tarafa atarlar yada parçalarlar.

Bu hayvanlar yağ depoladıkları için açlık eşikleri düşüktür. Sürekli yem isterler, çok yediklerinde yem karınlarında şişer, hazımsızlık geçirip kusarlar, kustuklarını tutar bir daha yerler, her boyda böyledir ama yetişkinler yem gelmeyeceğini anladığında kendi hallerine döner. Sakın ajitasyona gelip fazla verme bu konuda insanı kullanmayı iyi bilirler. Normal ölçüsü ne ise onu ver. Aksi halde boy farkları iyice artar. Bu sefer küçüğü ezer durur.
Uyuyor şu an. Bir tek ayaklı lamba açık. Renkli ampul henüz gelmedi kullanamıyorum. Lambayı kapatayım mı? Bir de sümbüle tutunup kafasını suya sokuyor ve çok uzun bir süre öyle kalıyor. Uyuyorsa bile kafası suyun içinde uyuyor.

Yarın dediğiniz vitaminlere bakarım. Teşekkürler.

Kuru alana çıkmıyorsa lambayı kapa boş yere yanmasın.

O nefes alacağı zaman başını yukarı kaldırır. Genelde burun uçları su dışında durur tüm gövde su içinde kalır böylece dış ortam soğuk olduğunda üşümezler.

Petshop bize birkaç vitamin vermişti. En son bu daha iyi dediler Mr.Turtle almıştık. Ece birazdan resimlerini yüklesin onlardan biri olabilir mi acaba? Kabuklarındaki beyazlamadan dolayı o kadar çok ilaç verdiler ki ne aldık ben bile hatırlamıyorum artık ama en az 2 vitaminimiz var :/

Birde Cem bey,
Alışveriş yaptığım sitede 40w olarak sadece yeşil ampul kalmış, kırmızı ve mavi de var ama 15w dediler istemedim. Ptt kargoyla yollamışlar onun gelmesi biraz uzun sürüyor. Gelecek olan yeşil ampulleri kendimiz boyasak olmaz mı?
Dün gün içinde lamba geldi elimizde soft ampul vardı onu taktık, kuru alan oldukça ısındı. Ama geceleri ışıkta uyuyamadıkları için mecbur kapatıcaz. Bir lamba daha alayım diyorum gece lambasını da ona takayım. Hergün sök çıkar olmasın.
Salı akşam kumunudeğiştirdik, suyunu hazır damacana sudan kullandık, filtrelerini güzelce yıkadım, dün gece çektiğim resim bu son hali. Şimdi siz bana kızcaksınız ama ben birde akvaryumun köşesine japon şemsiyesi koydum :rolleyes:

Ekli dosyalar

• Pald.jpg
    Pald.jpg
    62.1 KB · Görüntüleme: 26
Yada geceleri üşümesinler diye böyle bir pijama mı yapsak ????

Ekli dosyalar

• kplm.png
    kplm.png
    379.2 KB · Görüntüleme: 12
Vitamin önemli değil sera ve jbl hariç diğer alt seviyeler birbirine emsaldir.

Ampul boyanmaz camın ısısını artırıp tavını bozarak patlatır. Onların ısıya dayanımlı kendi boyası var.

İki lamba daha iyi olur bir de mekanik zamanlayıcı alırsınız biri kapanır diğeri açılır. Aç kapa derdi olmaz sadece elektrik kesilirse ayar ister. Aydınlatma bölümünde konu açmıştım oradan bakarsınız. Bende 4 lamba vardı bir ara.

Mesafe ayarı yaptınız değil mi ısı çok gelip hayvanı kızartmasın. İlk yarım saatlik ölçüm 32 derece olacak.

Akvaryumu saksıya çevirmeyin. Artıkları suya düşebilir hayvanlar yiyebilir. Bitkilerin bir kısmı zararlıdır. Mesela bambu öyle. Dişlemeye başladıklarında onu da çıkaracaksınız. Özsuyu zehirler.

Geri