Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Hareketsiz duruyor

Evet aklımda bambularda zarar görürsem çıkarcam. Şuan için sümbül ve marulları tırtıklıyorlar zaten ama onları da yesinler varsın. Dinlenme alanına ektiğim bitki kaplumbağa ve kuşların çok severek yedikleri bir bitkiymiş o yüzden aldım :)

Callisia repens pet dostu sarkan salon bitkisi Yapraklarını çok seven sadece kuşlar değil, evcil olarak beslenen kaplumbağa ve tavşanlarında çok sevdiği bir bitkidir.​

Öyle ise gece lambası için biraz beklememiz gerekiyor ptt kargo konusunda çok yavaş çünkü cumartesi sipariş ettim hala yolda. İkinci lambayı da en kısa sürede alıcam, bildiğim bir yer varda gidemedim hala. Konuya bakıyorum ilk fırsatta

Merhaba Cem Bey,
Bizim kaplumbağa hala kötü durumda bir türlü düzelemiyor. Özvet Veteriner kliniğini önermiştiniz, az önce konuştum. Muayene ücreti tahliller ve tedavi dediler muayene sadece 120 lira bilginiz olsun dedi. Tamam dedim tahliller tedavi ne kadar mal olacak bize dedim maksimum 1200 tl dedi. Ben bu kadar ücreti ödeyemem. Köpeğimin doktorunu aradım sakın götürme dedi başkasını tavsiye etti, az önce Momentum Veteriner kliniği ile görüştüm onlar da burada kalması gerekebilir bikaç gün maliyeti 500 lirayı bulur diyor. Götürmeli miyim? :confused:

İyi fiyat çekmişler. Götürme hayvan ufak yapacakları birşey yok. Antibiyotik iğne yapılmaz, bacaklar ince. Tahlillik durumda yok hayvan akciğer enfeksiyonu. Sen daha iyi bakarsın. Onlar bu imkanı sağlayamaz. Gentayı bir damla artır. Bu boydaki hayvanlar için akciğer enfeksiyonu ölümcül risk taşır. Biz kurtarmaya çalışacağız.

Lambaları aldınız mı hayvan katiyen üşümemeli. O odada klima yada pencere açmayın. Esintiye maruz kalmasın. Bir ayı geçecek bir süreç bu, hayvan ileri safhada hasta.

Vitamini 2 günde bir damla yapalım. Yem ne yiyorsa olabildiğince öğün sayısına bakmadan yedir.

Lamba aldım gece yeşil 40w gündüz 55w soft takıyoruz. Yemesi az ama var yine de, sık sık veriyoruz günde birkaç kere. Bazen hiç yemiyor bazen 2-3 tane yiyiyor. Odada klima yok ama pencere açtığımız zaman cereyanda kalmasın diye akvaryumun üzerine tül örtüyoruz. Genta damlayı hergün veriyoruz içirebildiğimiz kadar bazen kolay içiyor bazen 2 damla.
Sürekli uyumaya başladı. Nefes almakta da zorlanıyor sanki. Kuru alanda duruyor suya sadece yem istediğinde iniyor. Geçen haftalarda keyfi oldukça yerine gelmişti. Ece bu yazıyı yazdığı gece bayıldığından beri iyiye gitmiyor.
Yapabileceğimiz başka ne kaldı bilmiyorum. Çaresiz kaldık :confused:

Ebru hanım siz misiniz eceyle karıştırdım sizi kusura bakmayın. Pencere açma zorunluluğu durumunda hayvan mutlaka su içinde olmalı böylece üşümez.

Yapacağımız bunlar ekstra yapacak birşey yok. Dediğim gibi bu safhada kurtulma oranı fazla yüksek olmaz. Şu an ömrünü biraz daha uzatma aşamasındayız. Akciğerlerdeki iltihabı atarsa kurtarma ihtimali var. Şu an avantajımız hala yem yiyor olması.

Damla işinde zorlayın düşük oran etkiyi düşürür. Gerekirse biraz bekleyip tekrar deneyin.

Merhaba Cem Bey :)
Bizim kaplumbağamız biraz düzeldi sanki geçtiğimiz hafta sürekli uyuyor, az yem yiyiyor ve hiç suya girmiyordu. Birkaç gündür daha fazla yem yiyiyor, az da olsa suya girmeye ve daha az uyumaya başladı. Etkisi azalmış olabilir diye yeni Genta damla aldım. İlaçları sabah akşam içirmeye devam ediyoruz. Lambaları sürekli açık, gündüz soft olan gece renkli olan.
Size danışmak istedim ben, Ece endişe ediyor da, biz bu damlayı ne kadar daha içirelim? Uzun süre ilaç içmesinin bebeğe zararı olur mu?

Hayvan tamamen iyileştikten sonra birkaç gün daha devam ediyoruz. Ufak birşey kalıp tekrar nüksederse daha ağır geçiriyor ilaç fayda etmiyor. Gentaya ara vermeden devam edin.

Şu an bir uygulamada kaç damla alıyor.

Vitamini ne yapmıştık dozunu unuttum.

Sabah akşam 4'er damla Genta göz damlası içiriyoruz. Daha iyiye gidiyor :) ama diğeri kadar neşeli ve hareketli değil henüz

Sabah akşam 4'er damla Genta göz damlası içiriyoruz. Daha iyiye gidiyor :) ama diğeri kadar neşeli ve hareketli değil henüz. Vitamin için de 2-3 günde 1, 1 damla veriyorduk. Ama şuan vitamin vermiyoruz çünkü iştahı yerinde güzel yem yiyiyor. Sabah akşam küçük yeşil yemlerden 5-8 adet arası yiyiyor. Eskiye nazaran kafasını uzatarak nefes alması da azaldı.

Vitamini 3 günde bir, bir damla yapalım. Büsbütün kesmeyin. Gentaya aynen devam.

Geri