Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

hasta doğan kaplumbağam

yumar33

Yeni Üye
3 tane kaplumbağamız bir gün önce 2 haziranda doğdular. Bir tanesinin altında kocaman pembe bir şişlik var. Akciğerinin dışarı doğru geliştiğini yada vitellüs kesesinin tam bitmediğini düşündük. Antalyada yaşıyorum ve sorduğum hiçbir veterinerin konu hakkında fikri yok ne yapmalıyım?

Böyle görünüyor
k2lf5w.jpg

2zod9c9.jpg

bide hepsinin burnuda böyle bi sivrilik var
2s8r0qp.jpg

yardımcı olursanız çok sevinirim:)

Not: Siteye bugün üye oldum benzer konuları araştırdım ama hiç yeni doğan kaplumbağada bu tarz sorunu olan kaplumbağa başlığı bulamadığım için başlık açtım. Gözden kaçırdıysam özür dilerim.

Cvp: hasta doğan kaplumbağam

Gecmis olsun gercekten cok üzüldum acilen veterinere gösterilmesi gerekiyor bizim dicemiz bisey yok sislik gercekten cok garip :59:

Evet, hastalik gibi bir durum olmasa bile o sisligin gitmesi grekir. Kuru alanda filan nasi durcak hayvan :'(

İyi ve anlayan bir veteriner bulunmasi gerekiyor.

Ah bi anlayan veteriner bulabilsem birsürü yere sordum malesef bi çözüm bulamıyorum. Bu arada şişlik dışında normal gözüküyor.

Netten anlayan bir veteriner bul resim gonder yararı olur bence :ashamed0006:

Cok kotu gorunuyor ya yazik ona :( gecmis olsun surungenler hakkinda bilgili veterinerleri arayarak bilgi edinebilirainiz en azindan , sehrinizde yoksa ilgilenen veteriner

Bu kaplusun durumuna cök üzüldüm ya elimizden bisey gelmiyorii :'(

Geçmiş olsun, üzüldüm ufaklığa :(
Kişisel fikrim operasyonla alınabilecek bir oluşum değilse bu şekilde yaşama şansı yok. Operasyon yapılabilecek bir durum varsada bunu yapacak uzman ülkemizde varmı bilmiyorum. Hayvanlarda sakat doğumlar olabilir. Malesef hayvanın yaşam koşulunu etkileyecek bir şekil bozukluğu var. Ne olduğu hakkında veterinerlik fakültelerinden bilgi alabilirsiniz.

Yaptığım araştırmalara göre şişkinliğin vitellüs (beslenme kesesi) olabileceğini öğrendim. Şişlik azalana kadar yemek yemezmiş bir hafta içinnde kaybolmazsa şaşama şansı yokmuş kabuk kaapanmadığı için. Bekleyip görücez sanırım.

Gecmis olsun insallah iyilesir Allah sabir versin :ashamed0006:

Umarım geçer. Bu arada hayvanın hassas bir durumu var. Suyu maksimum derecede steril tutmakta fayda var.

Cok gecmıs olsun umarım duzelır... Burnundakı sıvrılık zamanla yok oluyor benım kaplumbagamda da vardı kucukken sonra yok oldu

Burnundaki sivri oluşum yumurtayı kırdığı kemiğimsi uzantı. Evet İdil kısa zamanda gidecek o.

Bakın kimsenin bilgisi yoksa bu canlılardan İnsanı düşünün doğuştan böyle oluyor araştırmamız lazım kardeşim sen başka sitelerdende al.Yoruma beni eleştirmeden söyleyim.İnsan memeli-Kaplumbağa sürüngen ama aynı rahatsızlıklar olabilirde.

foruma hoş geldin ve geçmiş olsun. dediğin gibi oluşum tam tamamlanmamış. şimdilik emrenin dediği gibi steril olarak ayrı tut. yem verme. beslenme kesesi olduğu belli. oradan vücudunun besinini almaya devam etsin bu şekilde eritip yok ederse kurtulma şansı var. düzleştikten sonra kemik oluşarak kapatacaktır orayı. 1 hafta boyunca hiç yem verme bu şekilde azalma görürsen aynı şekilde devamını getir.

Herkese teşekkür ederim durumunda bi düzelme olursa fotoğrafını paylaşacağım.

Birde Cem sen ne dersin bilmiyorum ama alt kabuk kabuktan çıkmadan önce oluşumu tamamlamalıydı. Acaba bu erime esnasında suya kalsiyum için mürekkep balığı rendelenmesi iyi olmaz mı? Alttaki kemiklerin oturmasına faydası olabilir.

hayvan yumurtada bir hafta 10 gün daha dursaydı kurtarırdı. kalsiyum özellikle verilmemeli. bu şişliğin yok olmasından önce boşluğu kapatmasına neden olur ve sıkışma yapar. hali hazırda kemik yumuşakken azalırsa daha iyi tolere eder ki benim kortuğum şişlikten önce kabuğun kapanması. bu aynı bebeklerdeki gibidir bıngıldağın hemen kapanmaması için kalsiyum verilmez.

Buda doğru, bu seferde oluşum tamamlanmadan sertleşme olursa kaş yapalım derken göz çıkarmış oluruz.

Geri