Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Hava Pompası hakkında

bumble bee

Bordo Bereli
Aranızda kullanan var mı bilmiyorum ama, bu konuyu açıp bir kaç bilgi almak istedim.

Yeni akvaryum düzenine gittiğimde mailto:/3065incix323629.jpg filtre kuru alan rampasına doğru durduğu için rampaya çıkarken falan rahatsızlık veriyor ve rahat yüzemiyorlardı canavarlar. (en azından benim gözüme icap etmiyordu öyle yüzmeleri) Akvaryumun eni dar olduğu için tam sağa veya sol yapsam da yinede aynı etkiyi görüyordum.

-Eheim iç filtre kullananlar bilirler, üstlerinde suya oksijen vermesi için bir parça vardır. Filtreyi diğer tarafa alırsam da üzerinde topper olduğu için bu parçayı kullanamayacaktım.

- Diğer tarafa çekemememin ikinci nedeni ise filtrenin üzerinde uyumaları idi mailto:/9908incio1580178.jpg

Sonuç olarak dün petshop da gezinirken aklıma geldi ve bir tane denemelik hava pompası aldım. En ucuzu ve benim akvaryum boyutlarına uygun olanını.

mailto:/img202/4508/t3ix.jpg

mailto:/img692/2397/lwgz.jpg

Bu sayede filtreyi istediğim köşeye çekebildim. Ve aklıma takılan tek bir şey kalmıştı ki oda nerede uyuyacakları. Onlar benden önce çözüm bulmuştu. Gece ikisini de koyun koyuna topper in rampasın da buldum. Tam çıkış ile suya iniş kısmında vücutlarını tamamen içinde kalacakları bir ortam bulmuşlar :)

Bu hava pompasının bir zararı olur mu ? iki gündür günde 2 saat açık tutuyorum ve hoşlarına da gitti su baloncuklarının aralarına falan giriyorlar arada.

mailto:/img801/251/cw7m.jpg

Ben günde 10 saat açık tutuyorum. Akvaryum boyutlarına göre büyük motor almadığım için fazla oksijen olmuyor. Bu ekipmanın hiçbir zararı yok. Balıklar gibi sokungaçlarıyla sudaki oksijeni almadıkları ve su yüzeyinden nefes alıp akciğer solunumu yaptıkları için doğrudan bir fayda yada zorunluluğu yok. Ancak tabiki faydaları var. Suya kattıkları oksijen uygun su değerleri için faydalı. Ayrıca yüzeydeki sıçrayan su zerrelerinin oluşturduğu yüzey nemide hayvanlar için iyi. Su yüzeyini hareketlendirmeside bence güzel. Tabi sıçrayan su daha çok buharlaşma ve su kaybına sebep olduğundan yeni su ekleme sıklığıda artar ve bence taze su daha fazla eklenmesi iyi. Bir dezavantajı belki şudur. Odadaki nem azda olsa artar. Havalandırma iyi ise sorun değil.

Bence hava taşının yeri uygun.

Emin bir konu var aklıma gelmişken. Kaliteli ürünlerde belki daha iyidir ama bazen elektrik kesintisinde yada durduğunda su hortumdan geri gidebilir. Daha doğrusu bunu biri söylemişti bana. Bu sebeple tek yönlü çekvalf gibi plastik basit bir parça var. Su geri giderse valfte kalıyor. Ama yön hava motorundan gelirken açık. Yani hava gidiyor. Hortumu ortadan kesip valfin her iki tarafına takıyorsun. Bunu bir araştır istersen. Önlem olarak bulunsun. Gerek olacağını sanmam ama ucuz bir güvenlik önlemi.

Bence filtre yeri uygun. Hayvanların uyku için rampayı kullanmasıda güzel olmuş.

mailto:/urun_detay.aspx?urn=7286&ad=trixie-check-valve-2li-paket

Bahsettiğim ürünü sonunda buldum.

Süpersin emre abi. Elektrik kesintisini hic düsüsmemistim acikcasi. Hem kabloyuda uzun almistim kisaltma imkanim olur.

Peki benim akvaryum boyutu icin uygun mu bu ? Marka olarak daha iyisini alayim mi idare eder miyim bununla ve kac saat acik birakayim ? Zamanlayiciya da baglayabilirim bunu fazladan almistim.

Cvp: Hava Pompası hakkında

akvaryumun üzerinde bir yerde durursa gene sorun olmaz. aşağısında durursa geri tepebilir su bir de ucuna hava taşı takarsan kabarcık yayılımı güzel olur.

Son fotoğrafta hafiften ucu gözüküyor hava taşı cem abi.

Topper in üzerine koymayı denedim sabitlenmediği için çok ses çıkartması vazgeçirdi beni yükseğe koymaktan ama bakalım bir çaresini bulacağız artık.

burada maksat akvaryuma oksijen girmesini sağlamak. bu da yeterli. motorun altına araba süngeri gibi bir sünger koyarsan ses olayı ve titreşim azalır. bunun sessiz tipleride var ama fiyatları uçuk. bu arada sen deyince bakıp gördüm hava taşını.

bu tip süngerlerden hırdavatçılarda var. seramik silmede kullanılıyor.

Bence gündüz en az 6-8 saat arası çalıştır. Örneğin 10:00-18:00 gibi, 09:00-17:00 gibi, 11:00-17:00 gibi. Tercih senin.

Bence bununla idare et. Ben eheim ve tetrakullanıyorum. Bunlar daha kaliteli ama zaten hava vermesi yeterli. Tek konu durduğunda suyun geri gitmemesi. Bunun için bahsettiğim parçayı al yeterli. İleride arıza yaparsa daha iyisini alırsın. Şimdi fazladan masaf etme derim.

Emre abi korktuğum başıma geldi. Hava motorunu az önce kapatayım diye gittim ve baktım ki çalışmıyor. Pompayı elime aldığımda içinden bir ton su aktı içinden Allah tan canavarlarıma zarar vermemiş. Yarında senin dediğin cihazı alacaktım :( Cem abinin dediği süngeri de temin edemediğim için yükseğe koyamamıştım akvaryum hizasındaydı ve büyük ihtimal bundan oldu.

Daha bu çalışmaz demi ? gerçi çalışsa da ben güvenip takamam.

Hatta ufak çaplı bir su basma olayı bile gerçekleşmiş.

elektrikten hemen çekip yarın güneşli bir yere koy kurusun. kuruyunca belki çalışır. neyse zamanında kurtarmışsın gene. bu tip gerek hava motoru gerek filtreye takılan hortum mutlaka akvaryumdan yukarıda olmalı. geçmiş olsun.

Yetişemedik desene. Ben bu kadar kalitesiz olacağını tahmin etmiyordum. Sadece önlem olarak valfi önermek istedim. Bendeki eheim ve tetra 1,5 senedir yerde duruyor ve su kaçırmadı. Küçük bir ihtimaldi ama başına gelmiş. Hayvanlara zarar gelme şansı yoktuda kısa devre yapıp kaçak yada yangın riski doğurabilirdi. Ucuz atlatmışın.

Cem' in dediği gibi kurutursan belki tekrar çalışır ama içerisinde oksitlenme olacağıda kesin.

Saolasın Cem abi.

Bende bir dahakine o markalardan düşünüyorum zaten emre abi

Çalışsa da dediğim gibi içime sinmez tekrar kullanmayacağım bu cihazı.

Ki zaten bir daha ki hava Pompasını aldığımda valfi ve süngersiz kullanmayacağım.

Neyse en azından ders oldu buda bize.

Aslında bana da ders oldu. Bende valfler var, pet shop bulunsun al demişti. Ben hem markalara güvendiğimden hemde unuttuğumdan takmadım. Şimdiye kada sorun olmadı ama olmayacak demek değil. Zaten eheim yada tetra alırsan rahat ol.

pahalıdır vardır hikmeti derler ya belki bunların içinde çekvalf bile olabilir. veya suya karşı koruma.

Valla olabilir cem abi. Şimdilik masrafa giremem tatil yolu gözüküyor ama en yakın zamanda bi araştırcam bakalım.

Tetra nın tipi hoşuma gitmişti emre abi alacağım zaman büyük ihtimal onu alırım.

aslında hortum takılan tip bir iç filtre alsaydın o da iş görürdü.

Cem içlerinde çekvalf olma durumu benimde aklıma geldi ama internette mekanik detaylarını bulamadığımdan bende emin değilim. Aslında kutularına bakabilirim. Kullanma kılavuzlarında falanda yazabilir.

Tetra olanı ilk akvaryuma almıştım. Ama Eheim olanı daha sonra özellikle tercih ettim. Tetraya göre 3 artısı var;
1- Üzerinde vidaya oturtabileceğin delikli bir bölüm var. Yani bir kanca yada çiviye asabilirsin. Yere koymak zorunda kalmak istemezsen diye yapmışlar.
2- Bunun içerisinden vantuzlu kendi hava taşı çıkıyor ve ayarlı. Vantuzu camda istediğin seviyeye yapıştırabilirsin. Taşın başlığının sıkıp gevşeterek çıkan hava zerrelerinin ince yada kalın taneli olmasını sağlayabilirsin.
3- Birden fazla hava çıkışı olan modelinde her iki çıkışı kullanmak zorunda değilsin. Birini iptal edebiirsin. Yada ikisinide kullanabilirsin.

güzelmiş. adamlar yapıyor. şimdilik lazım değil ama ilerde lazım olursa aklımda bulunsun.

Cem abi,

Eheim 2008 var ve sırf o dediğini yapmamak için aldım bu hava pompasını. Üstündeki hortumu kullanabilmem için Fotoğraftaki gibi turtle topper altına gelmeyecek şekilde koymam lazım filtreyi ve buda tam karşısına yani kuru alan rampasına bakıyor. Kuru alan rampasında da uyudukları için çok rahatsız ediyordu onları. Bende hava pompasını aldım ve filtreyi turtle topperin altına çektim. Yoksa dediğin gibi filtrenin hortumu bana yetiyordu.

İlle de Eheim al diyorsun Emre abi :D

emin o hortumun ucuna musluk takınca istediğin zaman kabarcık vermesini çalıştırır; istediğin zaman kapatabilirsin.

Geri