Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Hayvanlar arası dayanışma.

bumble bee

Bordo Bereli
Görünce paylaşmak istedim. Tabiri caizse, biraz hayvanlık görsün millet dedirtecek cinsten bir video.

http://www.youtube.com/watch?v=xPxDw7ajfGE

Biz aynı tür olarak birbirimizi yerken şunlara bak. Teşekkürler Emin. Paylaşma anlamında herkes için iyi bir ders.

Videoyu seyredince seneler önce boğazda vapurla giderken gözlemlediğim bir olay aklıma geldi. Genelde vapura binince martılara ekmek ve simit atarım. Bahsettiğim gün vapurun üst katında yandaydım. Bir kaç tane simit almıştım. Atmaya kalktığımız yerden başlayınca vapurun etrafı martı doldu. Simiti kapan yana çekilip yiyor ben koparıp atmaya devam ediyordum. İşte bu noktada birşey dikkatimi çekti. Simiti hangi martı yakaladıysa vapurdan uzaklaşıp mideye indiriyor sonra grubun en sonuna giriyordu. Tek tek gözlemledim bir tane araya yada öne gelen olmadı. Ki martılar belli bir sürüleri olan kuşlar değil. Rastgele toplandılar. İçimden demiştim birbirlerinin hakkına sırasına ne kadar saygılılar. Halbuki aynı vapura iskele kapıları açılınca bizim ite kaka binişimizi görsen, içeride yer kapmak için yapılan manevralar falan derken tamamen birbirinin hakkını gaspetme ve tam bir rezillik. Belkide bana öyle denk geldi ama bizler için bu videodaki gibi düşünmemiz gereken bir durumdu.
Tabi her hayvan aynı değil. Örneğin beslenme esnasında aslanlardaki gibi hiyerarşik düzene göre sıralanmada var, bizim kaplumbağalardaki gibi kıtlıktan çıkmış tarzda birbirinin ağzındakini almada var :)

Cvp: Hayvanlar arası dayanışma.

İyi gözlemlemişsin Emre abi. Yazının son kısmında "martılar bile bu şekilde iken, insanların yer kapma telaşı " bölümü herşeyi özetliyor herhalde. Aslında herşey insanın içinde bitiyor. Yaşadığın yere, etrafındaki bireylere ve hayvanlara saygın, sevgin olduğu sürece ne sokakta yere atılmış bir çöp, ne açlıktan bir deri bir kemik bir köşede ölümü bekleyen Köpek/hayvanlar nede insanlar arası sürtüşme/kavga vs ortaya çıkar. Neyse birikmişlerimizi buraya döküp kafa ağrıtmayalım.

Zaten insanoglu hayvanlarin dogasini inceleyip uygulamaya gecirse ogrenecek ne cok seyi var da isine gelmez...
Tesekkurler paylasim icin :)

emin ilk yorumdaki yazıyı yanlış yazmışsın. hayvanlığı yeterinden fazla görüyoruz zaten. doğrusu hayvandan insanlık dersi diye yazacaktın.:smile:

alttaki yazılar güzel birisi vergisini ödüyor diyor diğeri kendisini yemesinler diye besliyor diyor.
ama birisi doğru yazı yazmış. "ördek onları beslemiyor. ördekler yediklerini suda ıslatmadan yiyemezler. o ördekte aynısını yapıyor ama ağzından düşenleri balıklar götürüyor." dikkatli bakınca elemanın dediği doğru. yani bu balıklarda bizimkiler gibi karaktersizin önde gideni. :haha:

Yok abi, kızdığımızda veya ters bir harekette "Hayvanlık yapma" gibisinden tepkiler vermemize istinaden, hayvanların bile nasıl davrandığına işaret etmeye çalışmıştım, bilmiyorum anlatabildim mi demek istediğimi :)

Yazını okuduktan sonra tekrardan dikkatli baktım da, dediğin durum söz konusuymuş :D Neyse zorunlu da olsa balıklara yardımcı oldu en azından ördek :)

Geri