Sitemize kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilecek, paylaşabilecek ve kaplumbağanız hakkında merak ettiğiniz sorulara cevap bulabileceksiniz.

Üye Ol!

Herman kaplumbağası

gonzimmm

As 2 Üye
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
696
HERMAN KAPLUMBAĞASI

mailto:/img25/7820/testudohermanniboettgersz9.jpg


Herman kaplumbağası (Testudo hermanni), Testudinidae familyasından karada yaşayan bir kaplumbağa türü. Avrupa kıtasında bulunur. Türkiye'de sadece Trakya bölgesinde bulunduğu için Trakya tosbağası diye bilinir.

Arka ayak butlarında Testudo graeca ibera gibi mahmuz çıkıntıları yoktur buna karşın kuyruğunun ucu sertleşerek tırnak benzeri bir uç halini almıştır. Kabuğu Testudo graeca iberalara göre daha incedir. Boy 20 cm kadardır. Çeşitli otlar sebzeler ve ulaşabildiği bitki yaprakları ile beslenir

Herman kaplumbağası 2 alt türe ayrılır.

Testudo hermanni hermanni: Batı Avrupa'nın güneyinde, Fransa,
Korsika adası ve İtalya'da bulunur
Testudo hermanni boettgeri: Doğu Avrupa'nın güneyinde, Yugoslavya, Balkanlar, Yunanistan ve Türkiyenin sadece Trakya bölgesinde bulunur.


Alıntıdır : vikipedi
 

kubrabekmez

SKF Delisi
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
940
Çok şeker çok tombiş tam benim istediğim gibi evde olmalı bir tane tak tak ede ede gezinmeli ve onunla uyuyabilmeliyim yastığımın yanına koyup kendim ezmemek için kenara kayarak, sonra beni uyandırmalı sabah acıkınca tırnaklarıyla... Ne yazık ki bunlar su kaplumbağasıyla yapılamıyor...
 

yilmaz_015

Yeni Üye
Katılım
12 Tem 2010
Mesajlar
2
eet öyleler ben bunun büyüğünü bulmuştum ama eve getiremedim doğasında dahada mutlular..
 
Üst