Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Herman kaplumbağası

gonzimmm

As 2 Üye
HERMAN KAPLUMBAĞASI

mailto:/img25/7820/testudohermanniboettgersz9.jpg

Herman kaplumbağası (Testudo hermanni), Testudinidae familyasından karada yaşayan bir kaplumbağa türü. Avrupa kıtasında bulunur. Türkiye'de sadece Trakya bölgesinde bulunduğu için Trakya tosbağası diye bilinir.

Arka ayak butlarında Testudo graeca ibera gibi mahmuz çıkıntıları yoktur buna karşın kuyruğunun ucu sertleşerek tırnak benzeri bir uç halini almıştır. Kabuğu Testudo graeca iberalara göre daha incedir. Boy 20 cm kadardır. Çeşitli otlar sebzeler ve ulaşabildiği bitki yaprakları ile beslenir

Herman kaplumbağası 2 alt türe ayrılır.

Testudo hermanni hermanni: Batı Avrupa'nın güneyinde, Fransa,
Korsika adası ve İtalya'da bulunur
Testudo hermanni boettgeri: Doğu Avrupa'nın güneyinde, Yugoslavya, Balkanlar, Yunanistan ve Türkiyenin sadece Trakya bölgesinde bulunur.

Alıntıdır : vikipedi

Çok şeker çok tombiş tam benim istediğim gibi evde olmalı bir tane tak tak ede ede gezinmeli ve onunla uyuyabilmeliyim yastığımın yanına koyup kendim ezmemek için kenara kayarak, sonra beni uyandırmalı sabah acıkınca tırnaklarıyla... Ne yazık ki bunlar su kaplumbağasıyla yapılamıyor...

eet öyleler ben bunun büyüğünü bulmuştum ama eve getiremedim doğasında dahada mutlular..

Geri