Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

İç filtre konusunda yardıma ihtiyacım var

Hayvanlar büyüdükçe özgüvenleri artıyor. Savunma yetenekleri gelişiyor. Ele alma durumu olmadığında yada minimum düzeyde tutulduğunda hayvan zarar gelmeyeceğini anlayıp kuru alandan kaçmıyor. Velakin gelecek tepkiye karşı da tetikte bekliyorlar. Bulundukları yere gireni takip edip yakınlaşması durumunda arka ayaklarını yere sağlam basıp her an hızlıca kaçabilecek vaziyette pozisyon alıyorlar.

Ortama mecburi giriş olması durumunda yavaş hareket edilip akvaryum tarafına bakmamak dahası göz teması kurmamak gerekiyor. O vakit kamufle olup görünmediğini sanarak durmaya devam ediyor.

Bazende ısının verdiği hoşluk baskın geliyor. Mayışıp inmek istemiyorlar.

Kaçma işi ağırlıklı dişilerde olur. Bu da daha çok yumurtlayacak yer bulma ile alakalıdır.

Bunlarda da balık akıllılık olur. Herşeyi bir süre sonra (2 hafta ile bir ay gibi) unuturlar ama kaçtıkları yeri ve ne şekilde çıktıklarını asla unutmazlar.

Odaya hep girmem gerekiyor iş yaptığım oda cihazlarda orada ama bakmadan geçiyorum. Dediğiniz gibi umursamıyor bazen bazende görülmediğini sanıyor. Alıştık artık birbirimize o kadar yılda. Filtre geldi şimdi kabloların geçeceği yer hariç dediğiniz şekilde ayarladım. İnce şeffaf boruyu takmayınca ses ve hava baloncuğu yoktu şimdi onu da taktım fakat hayvan rahatsız oldu gibi. Görsel atacağım

Bu şekilde yeni dizaynı. Şuan mukavva yok diye karton ile hallettim.

Ekli dosyalar

• 20210218_163917.jpg
    20210218_163917.jpg
    656.6 KB · Görüntüleme: 14
İç filtrenin içerisinde elyaf kullanabilirsiniz. Dış filtre kullanmadığınız için nitrit ve nitratı azaltmak için düzenli su değişimi yapmalısınız.

İç filtrenin içerisinde elyaf kullanabilirsiniz. Dış filtre kullanmadığınız için nitrit ve nitratı azaltmak için düzenli su değişimi yapmalısınız.
En geç 4 haftada suyu değiştiriyorum. Filtreyi de 2 hafta idare ediyor. Elyafı uç kısmına mı koymayı önerdiniz?

Suyu tamamen değiştirmenize gerek yok. Haftada 1 veya 2 kere %30 su değişimi yapmanız yeterli gelecektir.

Filtrenin en üst kısmına elyafı koyarsınız. Böylece kirli su ilk önce süngerden, sonra elyaftan geçer. Haftada 1 filtre temizliği yaparsanız akvaryumunuz daha berrak olur.

Suyu tamamen değiştirmenize gerek yok. Haftada 1 veya 2 kere %30 su değişimi yapmanız yeterli gelecektir.

Filtrenin en üst kısmına elyafı koyarsınız. Böylece kirli su ilk önce süngerden, sonra elyaftan geçer. Haftada 1 filtre temizliği yaparsanız akvaryumunuz daha berrak olur.
Teşekkürler göz önünde bulunduracağım bunları.

Yalnız pervane haznesi girişindeki ızgara aralığı bazı filtrelerde dar bazılarında geniştir; geniş ise elyaf pervaneye dolanabilir. Bu durumda sünger üstte elyaf altta olmalı.

Su seviyesinden dolayı değilde bizim minnak dışarı atlıyor ona basıp o yüzden :) Yoksa dediğiniz gibi olurdu muhtemelen.
Haaa, anladım. Benimki de son akvaryumuna geçmeden önceki akvaryumundan(yaklaşık 7-8 yıl önce) akvaryum küçük gelmeye başladığı için sizinkiyle aynı yöntemi kullanarak kaçıyordu, kapak da yoktu tabi akvaryumumda, ikinci el, ufak bir gariban akvaryumuydu.

Ninja gibiler ???? Ben de ilk kuru alanı yaptırdığımda camcıya tam düz çek dedim mesafeyi hafif kısa yapmıştı. Ordan atlayacaktı mukavva o yüzden fotoğrafta.
Dişi değil mi sizdeki? Kaç yıldır besliyorsunuz? Benimki 13 oldu sanırım

Birde şunu anladım inat bir hayvan türü unutmuyor. Atladığı yeri hep zorluyor
Öyle bir inatları var ki benimki de genelde filtre ve ısıtıcıya kafayı takınca süreç hep yeni ısıtıcı ya da filtre almamla sonuçlanır çünkü kablo kopar. ????

Geri