Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

İdeal güneşlendirme alanı için önerim

AEK

Bordo Bereli
Merhaba Arkadaşlar,

Bence en kolay ve tahlikesiz güneşlendirme alanı aşağıdaki gibi bir kafes olabilir. Zemini komple kum kaplayıp bir bölüme sağlamca bir su dolu kap yerleştirebiliriz. Hafifçe kuma gömülü olursa kabı deviremezler ve bulacağımız bir tahta parçası ile de suya girmeleri için rampa yapılabilir. Ayrıca ortada tellerin bir kısmından da tahta yada plastik parçalar geçirerek gölgelik bir alan oluşturulabilir. Bence bu kedi ve kargalardan korumak içinde daha güvenli gibi. Bu kafesin arasındaki bölmeyi yok saymanız gerekiyor.

mailto:/img205/682/kafes.jpg

Cvp: İdeal güneşlendirme alanı için önerim

zemine deniz kumu mu gerekli toprak olmaz mi acaba!

Toprakta olur tabiki. Ama evimizin etrafındaki toprakta bakteri vs olmadığına emin olmak gerekir. Nede olsa bir sürü kimyasal vs dökülüyor. Ben bu riske girmem açıkçası.

Toprak olunca bazıları kendini toprağın altına gömüyor. Kum daha mantıklı duruyor, birde toprak ortamı ve hayvanı daha fazla kirletir. Aslında kumu kabı içine oturtabileceğimiz derinlikte oluşturabilirsek daha güzel olur, direkt havuz modeli oluşturmuş oluruz. Bunun için küçük boy ölüm fanusu dediğimiz plastik kaplar iş görebilir. Fanusun içine de bir taş koyduk mu rahat rahat girip çıkar. Kafesin tavanına bir çisim koyarak kafesin istediğimiz bölümünde gölge de yaratabiliriz.

Yani ya icine su koyup kumu dediginiz kaba. Ya da icine kum koyup suyu bir kaba koyarak yapabiliriz. Bence dış etkenler için en güvenlisi bu yöntem.

Bende sizin söylediğiniz kafesin içine yapılmasından bahsettim :)

kum koymasak ne olur?

Arkadaş kumu kafesi devirmemeleri için önermiş.

Aslında kafesi devirmemesinden çok. Zemin plastik veya metal olunca doğrudan temas etmesinler diye önerdim. Metal olursa çok ısınır ve derilerini yakabilir. Plastik ise yapay olduğu için tercih sebebim değil. Ayrıca ısıya maruz kalacağı için değişim geçirmesi (yamulma, genleşme gibi) muhtemel bir malzeme. Neticede plastik doğal değil ve yoğun ısıda problem çıkartabilir.

Ben direk leğende güneşlendiriyorum. Leğenin bi kısmı güneşte bi kısmı gölgede kalacak şekilde balkona yerleştiriyorum. İçine suda koyuyorum yine bi kısmı kuru alan olarak bırakıyorum. kuş ve kedi gibi problemlerimde yok. Bi problem olcagını düşünen arkadaşlar varmı acaba? varsa neden?

bi problem olmaz.

Eğer başlarında durmazsanız kargalar açık kabın içinden alabilir yada teşebbüs edebilir. Bir kaç vaka olmuştu sanırım. Bende bunu sistemi güvenlik açısından önerdim.

Bizde her yer rüzgar. Cam arkasından da güneşlendirme olmaz denildi. Peki nerde güneşlendireceğim bu yavruları?

Hasta olurlar, akciğer enfeksiyonuna yakalanırlar diye akvaryumdan dışarı çıkaramıyorum.

Turti-clean jel kullanıyorum kabukları için haftada bir. Bunun tam faydası nedir bilen var mı?

Bizim bura karga dolu bide cok buyukler balarında dursam bile tesebbus edebilirler :)

Onur12' Alıntı:
Bizde her yer rüzgar. Cam arkasından da güneşlendirme olmaz denildi. Peki nerde güneşlendireceğim bu yavruları?

Hasta olurlar, akciğer enfeksiyonuna yakalanırlar diye akvaryumdan dışarı çıkaramıyorum.

Turti-clean jel kullanıyorum kabukları için haftada bir. Bunun tam faydası nedir bilen var mı?

Evet cam arkasından güneşlendirme olmaz. Sebebi uvb ışını camdan geçmez. Bu sebeple ancak ısınma sağlanır ama yararlı diğer etkileri alamaz. Bir oda sen, kapısını kapat (diğer odalar ile esinti kesilmiş olur), camı açın ve yere güneşlendirilecek sistemi koy. Güneş yukarıdan yere vurduğu zaman yap bunu. Hem esinti yok denecek kadar az olur hemde güneşlenirler. Tabi bu sistemde sulu ve gölgelik yerde olsun. Kuru alan direk güneş ışığına maruz kalan bölüme denk gelsin.

Ama bu işlem zorunlu değil. Ben çalıştığım için aynı sistemi yazında devam ettirip doğal güneşlendirme yapmıyorum.

Elindeli jeli çöpe at. Çok çok zararlı bir ürün. Cila gibi bir malzeme. Kabuk temizlenecekmiş parlayacakmış tam bir saçmalık. Kimyasal içeriği yüzünden göze ve deriye gelirse çok zararlı olur. Ayrıca kabuğa neden sürmeyin diyoruz. Bu meret gözenekleri tıkıyor ve kabuğun hava almasını engelliyor. O zamanda aldığı güneş vs işe yaramadığı gibi havasız kalıyor. Kendimizi jelatinle kaplayıp plajda güneşlenmek gibi. Önce kabukta yumuşama ardından çürüme meydana gelme durumu var. Yani fayda yerine zarar.

tosbik57' Alıntı:
Bizim bura karga dolu bide cok buyukler balarında dursam bile tesebbus edebilirler :)

Riske gerek yok Fatih. Evdeki sisteminde uvb varsa aynen devam edebilirsin.

Uvb lamba varsa yinede guneslendirmek gerekirmi acaba yada daha mi iyi olur

Yazmissiniz dikkate almayin fark edememisim aslinda yprumlari silebilme imkani da olsa guzel olabilir

uva ve uvb güneşin verdiği ışınımları verir. bu sebeple güneşlendirmeye gerek yok.

Geri