Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

İhtiyaçlar Listesi İsteği.

flyinturtle

Yeni Üye
Herkese Selam, 2 gün önce yaklaşık 1 yaşlarında olduğunu varsaydığım kırmızı yanaklı su kaplumbağası aldım. her neyse sanırım kabuk değiştirme döneminde ama gözüme hiç sağlıklı bir kaplumbağa gibi gelmedi, temiz durmuyor derisinden beyaz şeyler kalkıyor vs. Şu an henüz küçük olduğu için 70lt bir akvaryumun içerisinde ileride büyüdügünde daha büyük bir akvaryuma alıcam, kuru alan sağladım başlarda biraz erişmekte zorlandı şu an gayet çıkabiliyor. filtre olarak iç filtre aldım ama filtrenin olduğu tarafa hep toz toplandı yani temizliyor mu temizlemiyor mu anlamadım bütün pisliği kenarına topluyor, yem olarak karides ve stick yemler aldım, vitamin var. Bunlar dışında açık konuşayım kıştan çıktığımız için suyunun sonradan bu kadar ısısının düşeceğini düşünmemiştim, ısıtıcı olarak lütfen bir öneride bulunun çünkü inanin ne alabilirim bilmiyorum. uv lambası alamadım petshopta yoktu internetten de cidden ne kadar waltlık almam gerek ne yapmam gerek bilemediğim için öneri istiyorum. evde kedim var bu yüzden akvaryumun kapağı kapalı ama bunun bir zararı vs olacaksa akvaryumun üstü açık durur, odanin kapisini kapalı tutarim. benim söylemek istediklerim bu kadar şimdi bir de kabuğunun fotoğrafını atacağım biraz endişelendim açıkçası çünkü cidden sağlıklı durmuyor. he bir de uv lambasi, isitici, filtre disinda hayati onem tasiyan almam gereken seyler varsa lutfen soyleyin

akvaryum bu sekilde

Ekli dosyalar

• IMG_20230318_070148.jpg
    IMG_20230318_070148.jpg
    4.9 MB · Görüntüleme: 19
  • IMG_20230318_070236.jpg
    IMG_20230318_070236.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 19
  • IMG_20230318_070313.jpg
    IMG_20230318_070313.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 19
kabuk

Ekli dosyalar

• IMG_20230318_070351.jpg
    IMG_20230318_070351.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 9
  • IMG_20230318_070426.jpg
    IMG_20230318_070426.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 9
  • IMG_20230318_070856.jpg
    IMG_20230318_070856.jpg
    3.6 MB · Görüntüleme: 9
he bir de son olarak bu tozlu sudan cidden aşırı rahatsız oldum suyu değiştirmek istiyorum. akvaryumun su değişimi vs nasıl olur bilmiyorum bu konuda da aydınlatır mısınız

Son düzenleme:
Foruma hoşgeldiniz.

Önce akvaryumdan başlayalım. Kum olarak vitasand pro 78 marka sarı silis kum kullanıyoruz.

İç filtreyi biraz daha indirin.

Kuru alan olarak taşlar uygun değil. Hem yer kaplıyor, hem altına kir alıp göz kulak enfeksiyonuna neden bakteri üretiyor, hem de taş hayvana soğukluk veriyor.

Bu konuda kuru alan örnekleri mevcut. Bunlardan birini kullanın.

Akvaryum kapağını kaldırın. Nem çıksın. Isıtma lambası kullanırız. Uv ampule şu aşamada gerek yok. 8 cm kabuk boyu sonrası bir zaman alırsınız.

Lamba için bu konuyu inceleyin.

Kediyi o odaya sokmayın.

Su ısıtıcı olarak ileriye dönük tetra ht 200 W yada şu an için tetra ht 100 alın. Bu tam batabiliyor. Yada roxin veya ribao çelik ısıtıcı da alabilirsiniz bunlarda tam batar.

Lamba ve su ısıtıcı elzem malzemelerdir. Bunları öncelikli alın.

Gelelim hayvana hayvan boyuna göre biraz yaş almış.

Bir kereliğine hayvana ait diş fırçasını ıslatıp sofra tuzu dökün yavaşça ve bastırmadan kabuğunu fırçalayın. Akvaryuma emsal sıcaklıkta su ile durulayın.

Derisindeki beyazlık eski derilerin atımıdır. Büyüdükçe deri değiştirir.

Aynı şekilde büyüdükçe altta yeni plakalar oluşur. Üste doğru katmanlaşıp bir süre sonra atılır.

Yüzeyde dolaşan deri ve kirleri yine akvaryuma ait bir maşrapayı hafifçe eğip doldurun eksilen suyu tamamlayın.

Metilen mavisi alın. Contra-ichthyo, deep fix dezopur veya deep fix dezofixten biri olur. 70 litre su olduğuna göre haftada bir 2 damla damlatın. Bu bakterileri öldürür.

Filtreyi en geç haftada bir mutlaka temizleyin.

Göz ve kabuk yapısı güzel. Yanaklarda şişlik yoksa kulakları da sağlam.

Kir bağlı bir miktar eksilen su tamamlama işine kısmi değişim deriz. Bu suyu tazeler.

Su sararmaya başladığı anda amonyak seviyesi yükselmeye başlamıştır. Genel temizlik yapacaksınız akvaryumdaki herşeyi çıkarıp yıkayın kumu elinizle karıştırıp kiri havalandırıp suyu öyle alın.

Yeni su emsal sıcaklıkta olacak hayvan üşümemeli.

Toz varsa belli oranda suyu alıp temiz suyu yavaşça ekleyin.

tamamdır şimdi dediğiniz kumu sipariş verdim, isitici olarak tetra 100ht sipariş verdim bir de deep fix dezopuru verdim. sanirim en geç 1 haftaya gelirler kuru alanlara baktim birkaç tanesini atayım hangisi daha uygun olur siz söyleyin ben onu sipariş vereyim

Birincisinde yükseklik 10 cm. Yeterli su alanı olmaz. Uygun değil ikincisi ise o da aynı şekildeymiş. O da olmaz.

Turtle bankte exo terra marka iyi. Yalnız mıknatıs zorlanma da atıyor her iki ucundan şu vantuzlarla sıkıştırılırsa sabitlenir. Belli bir ağırlıkta olması için içine bir miktar su alır.
Screenshot_20200628_153642.jpg

Turtle pier medium olabilir. Ek ayağıyla 30 cm yüksekliğe geliyor ama fiyatını bilmiyorum. Bu dikdörtgen modeli Türkiye de üçgen modeli satılıyor.

Screenshot_20211223_132137.jpg

Akvaryum içi cam sehpa da yaptırabilirsiniz camcıda.

Screenshot_20221128_171255.jpg

Geri