Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

ilginç bir olay

merhaba ben bu siteye daha yeni üye oldum 1 ay önce iki tane yavru kaplumbağa aldım biri erkek biri dişi plastik kapta besliyordum ve yem yemiyorlardı sonra onları cam bir kaba geçirdim başka bir yem aldım suları sıcak ama birisi çok yem yiyor onu ben besliyorum çay kaşığı veya elimle ama birisi hiç yem yemedi yaşam şartları aynı neden biri yiyor biri yemiyor acaba?

Cvp: ilginç bir olay

Öncelikle hoşgeldin foruma
Plastik kaptan akvaryuma geçtiğinde ortam değişmesine bağlı olarak yem yememe gibi durumlar olabilir,zamanla alışır tabi eğer bir hastalık söz konusu değilse.Akvaryum ekipmanların varmı emin değilim sen yinede vereceğim linkteki konuyu güzelce oku ve yazanları uygulamaya bak,bazı olmazsa olmaz ekipmanlar var.Bir an önce temin etmen lazım.
Tekrar hoşgeldin canavarlarla birlikte uzun ve mutlu bir ömür dilerim.

Kafana takılan bişe olursa sorabilirsin.

Moderatör tarafında düzenlendi:

bir sorum daha olacak öncelikle teşekkür ederim biz tatile gitmiştik kurban bayramında taşıma sıkıntısı olduğu için kaplumbağaları ne yazikki plastik kaplar da götürmek zorunda kaldım arabada sallantı yüzünden kaplumbağalara bir şey olmuş mudur . ve tatiile gittiğimiz yer herzaman çok sıcaktı o yüzden ısıtıcıyı takmadım bir sorun olmuş mudur?ayrıca onları yani yem yiyeni kaşıkla beslesem herhangi bir sıkıntı olurmu ?

Kaplumbağanın hareketlerinde bir problem yoksa sorun olmamıştır.Bende kurban bayramında kaplumbağaları yanıma aldım aynı şekilde biraz sarsıldılar,şuan bir problem yok.Bildiğim kadarıyla Cem abide Ankara'dan İzmir'e giderken yanında götürmüş ve şuan bir sorunu yok sanırım.

Kaşıkla hayvan beslenmezki. Yemi suya atın o yer.
Diğeri için bir süre daha gözlemleyin. Bir haftayı geçerse yem yememesi vitamin takviyesi yapın. Başka anormallik yada hastalık belirtisi görürseniz gene yazın. Tabi ekipmanların tam olduğunu kontrol edin.

damla vitaminlerden kullanıyorum kaşıkla şöyle besliyorum yemlerinden tek lokmalık bir parça kırıyorum çay kaşığının ucuna koyuyorum çok rahat ve iştahlı yiyor birisi inşaAllah öbürü de yer

O şekilde beslenme olmaz. Ya elinizle ağzına uzatın yada suya atın. Bu hayvanlar ani hareketle yeme atlarlar. Metal cisim sivri olmasada yaralanmasına sebep olabilir.

elimle denediğimde ısırmıştı bende çay kaşığıyla yedirmeye başladım bundan sonra suya atarım teşekkürler

Önemli değil. Aniden hamle yapınca heyecandan yemi ıskalayıp ısırabiliyorlar. Hem hayvan hemde parmağın sağlığı için en iyisi suya atmak o zaman.

Birde genede elle vereyim derseniz tırnaklar hayvanın hamle yapacağı tarafta olursa yani tırnaklarla yem tutulursa tırnak ısırmasına mani olur. Tabi buda belli boydan sonra gene riskli.

Bünyesine göre 1-2 ay yaşar.

Ama ortama uyum sağlayıp yer bence. Bende 15 gün yem yememiş hayvan olmuştu alışma evresinde.

Yavru yani 5-6 cm kabuk boyu öncesi hayvana günde iki kez sabah ve akşam üzeri toplamı kafa hacmi kadar yem verilir. Beslenme bölümündeki sabit konuda derayları ve hangi yemi ne oranda vereceğiniz yazılı.

Link bu.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Emre abi, Konuyu dağıtmış gibi olmayım ama daha dün gece babamla birlikte yem veriyorduk, günlük 5 dakikalık zamanımızı onlara harcıyorduk. Garip bir şekilde sırayla verme gibi bir alışkanlık edinmişim kendime onuda dün fark ettim. Bir tanesi 2. yemi yemiş diğeri 1. yemde ise 2. yemi yiyen hayvana kesinlikle diğeri yiyene kadar vermemeye çalışıyordum. Durum böyle olunca sırada ki hayvana verirken dikkatsizliğimden faydalanıp diğeri işaret parmağımı bir ısırmış ki, gece gece binayı ayağa kaldırdım. Gözümden yaş dahi geldi :smile: İşin garip yanı ne kadar elimi hızla çekip zarar vermeyim desem de bir müddet sonra dayanamadım elimi sudan havaya çıkardım ve hayvanda elimle birlikte tamamen sudan çıktı. Babam ağzı açık izliyor :smile: Diğer elimle yavaşça çektim falan anca bıraktı ama nafile. Hafifçe derim kalktı ve bugünde su topladı ısırdığı yer. Babam olanları gördükten sonra daha yem falan vermem ben tövbe diyerek uzaklaştı :haha: Daha 6,50 cm iken böylelerse ilerde çok işimiz olacak bunlarla.

bir de kaplumbağaları yüzme alanı çok geniş ama suyun derinliği boyunun seviyesinde olan bir plastik kaba alsam .ısıtıcı kuru alan vb şeyler olsa kap plastik olduğu için yine de bir zararı olur mu ?

Genislik kadar derinlikte önemli. Su kaplumbagaları tıpkı balıklarlar gibi yüzmeyi severler ve ihtiyaç duyarlar.
plastik elbetteki cok saglikli degil ama ekipmanlarla beraber bir gecis donemi olarak kullanilabilir, tabi mumkun oldukca kısa zamanda cam akvaryum temin etmeye çalışmalısın. Bende yaklasık bir ay derin ve genis bir saklama kabi kullanmıstım.

bumble bee' Alıntı:
Emre abi, Konuyu dağıtmış gibi olmayım ama daha dün gece babamla birlikte yem veriyorduk, günlük 5 dakikalık zamanımızı onlara harcıyorduk. Garip bir şekilde sırayla verme gibi bir alışkanlık edinmişim kendime onuda dün fark ettim. Bir tanesi 2. yemi yemiş diğeri 1. yemde ise 2. yemi yiyen hayvana kesinlikle diğeri yiyene kadar vermemeye çalışıyordum. Durum böyle olunca sırada ki hayvana verirken dikkatsizliğimden faydalanıp diğeri işaret parmağımı bir ısırmış ki, gece gece binayı ayağa kaldırdım. Gözümden yaş dahi geldi :smile: İşin garip yanı ne kadar elimi hızla çekip zarar vermeyim desem de bir müddet sonra dayanamadım elimi sudan havaya çıkardım ve hayvanda elimle birlikte tamamen sudan çıktı. Babam ağzı açık izliyor :smile: Diğer elimle yavaşça çektim falan anca bıraktı ama nafile. Hafifçe derim kalktı ve bugünde su topladı ısırdığı yer. Babam olanları gördükten sonra daha yem falan vermem ben tövbe diyerek uzaklaştı :haha: Daha 6,50 cm iken böylelerse ilerde çok işimiz olacak bunlarla.

Seninkinde nasıl bir çene varki su toplattı. Yada senin derin mi hassas Emin :)
Benimkiler artık su içerisinde de ısırdığı için dekorasyonda değişiklik yapmıyorum :) Düşün 12 cm boyda hayvanlar ve 3 tane. Elle verdiğim tek yem kurutulmuş balık. Dün biri nasıl kaptıysa daha elimde gırtlağına kadar aldı balığı. Bir kaç mm ile parmağı kaçırdı. Bahsettiğim kurutulmuş balık 5 cm vardır. Diğer yemleri zaten akvaryuma atıp kaçıyorum :):)

:) :) :) Pirana beslemek gibi birsey :) :) Eşit besleme nasil olacak bu durumda onu merak ettim.

Kaçmak işin şakası :) Ben yerlerken gözlemliyorum. Hemen hemen eşit tüketiyorlar zaten.

İste bendeki sorun orda abi, akvaryuma attigimda cogunlukla esit yemiyorlar. Su an icin elden vermekte sikinti olmuyor, tirnaklar vasitasiyla halkediyoruz. İsirik darbesi gelsede turnaga geliyor, da sorun dikkatsizlikte meydana geliyor. Bakalim artik ilerde ne yapacagiz

Geri